2019 yılı fitre miktarı belli oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2019 Ramazan ayının başlangıcından 2020 Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede geçerli olacak fitre miktarını belirledi.

2019 yılı fitre miktarı belli oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Dr. Ekrem Keleş başkanlığında 2019 sadaka-i fıtır miktarını belirlemek üzere toplandı.

Din İşleri Yüksek Kurulu üyelerinin katılımıyla yapılan değerlendirmeler sonucunda, 2019 fıtır sadakası miktarının 23.00 Türk Lirası olmasına karar verildi.

Din İşleri Yüksek Kurulunda yapılan toplantıda, fıtır sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olduğu dikkate alındı.

Mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak, 2019 Ramazan ayının başlangıcından 2020 Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede fitre miktarının 23.00 Türk Lirası olmasına karar verildi.

Din İşleri Yüksek Kurulunca yapılan açıklamada, fitre miktarı belirlenirken hadis-i şerifler, sosyo-ekonomik şartlar ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacının dikkate alındığı belirtildi.

Ayrıca açıklamada; belirlenen miktarın “asgari miktar” olduğu, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmadığı ve herkesin kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesinin uygun olacağı vurgulandı.

Diyanet Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet kalelioğlu
Ahmet kalelioğlu - 3 hafta Önce

Filtrelerimizi bayram sabahından önce verilmesinin onemli olan amaçlarından biride ihtiyaç sahillerinin bayrama girmeden ihtiyaçlarını karşılaması dul yetim ve öksüzlerin sevinmesi bayram etmesi nekadar güzel degilmi rabbim kabul etsin herkesin hayrını
HAYIRLI BAYRAMLAR

Hùseyin Ayhan
Hùseyin Ayhan - 1 ay Önce

Aslinda. bildiğimizi sandığımız ama ya yanliş yada eksik olduğunun farkına varmamızı sağladığınız ve doğru bilgilere ulaştirdiğiniz için Al-lah c.c hepinizden razı olsun muvaffakiyetinizin devamını dilerim

Musa GÜVEN Tc
Musa GÜVEN Tc - 1 ay Önce

Allah sizlerden razı olsun inşaAllah çünkü bu bilgileri ve doğru olanı ilettiğiniz için bütün islam aleminin Ramazan ı şerif ayı mübarek olsun inşaAllah.

Şenol KÜÇÜKDURMUŞ
Şenol KÜÇÜKDURMUŞ - 2 ay Önce

Emeği geçenlerden ALLAH razı olsun Rabbim minaresiz ezansız bayraksız bırakasın insaAllah.

Zeki ÖZKAN
Zeki ÖZKAN - 3 ay Önce

Ramazanı şerif ayı gelmeden fitre miktarının tesbit edilmesi çok güzel.Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

SIRADAKİ HABER