banner250

banner246

2019 yılı fitre miktarı belli oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2019 Ramazan ayının başlangıcından 2020 Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede geçerli olacak fitre miktarını belirledi.

Diyanet Haber 08.04.2019, 15:22
2019 yılı fitre miktarı belli oldu

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Dr. Ekrem Keleş başkanlığında 2019 sadaka-i fıtır miktarını belirlemek üzere toplandı.

Din İşleri Yüksek Kurulu üyelerinin katılımıyla yapılan değerlendirmeler sonucunda, 2019 fıtır sadakası miktarının 23.00 Türk Lirası olmasına karar verildi.

Din İşleri Yüksek Kurulunda yapılan toplantıda, fıtır sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olduğu dikkate alındı.

Mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak, 2019 Ramazan ayının başlangıcından 2020 Ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede fitre miktarının 23.00 Türk Lirası olmasına karar verildi.

Din İşleri Yüksek Kurulunca yapılan açıklamada, fitre miktarı belirlenirken hadis-i şerifler, sosyo-ekonomik şartlar ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacının dikkate alındığı belirtildi.

Ayrıca açıklamada; belirlenen miktarın “asgari miktar” olduğu, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmadığı ve herkesin kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesinin uygun olacağı vurgulandı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (10)
Bünyamin yildiz 1 yıl önce
2020 yılı fitre nedir
Bünyamin yildiz 2 yıl önce
2019 yılı fitre nedir
Bilal yıldız 2 yıl önce
Neden
Prenses 2 yıl önce
Bir sitede 28 lira, bu sitede 23 lira
Yusuf 2 yıl önce
Iyi güzel de fitre hakkında çok az şey var
Ahmet kalelioğlu 2 yıl önce
Filtrelerimizi bayram sabahından önce verilmesinin onemli olan amaçlarından biride ihtiyaç sahillerinin bayrama girmeden ihtiyaçlarını karşılaması dul yetim ve öksüzlerin sevinmesi bayram etmesi nekadar güzel degilmi rabbim kabul etsin herkesin hayrını
HAYIRLI BAYRAMLAR
Hùseyin Ayhan 2 yıl önce
Aslinda. bildiğimizi sandığımız ama ya yanliş yada eksik olduğunun farkına varmamızı sağladığınız ve doğru bilgilere ulaştirdiğiniz için Al-lah c.c hepinizden razı olsun muvaffakiyetinizin devamını dilerim
Musa GÜVEN Tc 2 yıl önce
Allah sizlerden razı olsun inşaAllah çünkü bu bilgileri ve doğru olanı ilettiğiniz için bütün islam aleminin Ramazan ı şerif ayı mübarek olsun inşaAllah.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?