banner173

banner140

Mutlu Yuva’nın formülü: “sadakat, sevgi ve saygı”

Almanya’nın Dinslaken Lohberg kentinde bulunan Ledigenheim salonunda “Mutlu Yuva” adı altında program düzenlendi.

DİTİB 13.02.2019, 00:05
Mutlu Yuva’nın formülü: “sadakat, sevgi ve saygı”
© Diyanet Haber
banner174

NRW – Düsseldorf DİTİB Eyalet Bölge Birliği’nin organizesinde Dinslaken-Lohberg, Emmerich, Voerde-Friedrichsfeld, Voerde-Möllen ve Wesel cami derneklerinin katkılarıyla gerçekleşen etkinlik; Selimiye Camii Din Görevlisi Ahmet Şen’in sunumu ve Voerde-Möllen Yeşil Camii Din Görevlisi Salih Akmanşen’in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Mutlu ve huzurlu bir yuvanın yolunun samimiyetten geçtiğini söyleyen Düsseldorf Dini Danışma Kurulu Başkanı Mustafa Akpınar, “Herkes evinde huzur, mutluluk arar. Bunun da en önemli etkeni samimiyettir. Eşler birbirine karşı samimi olmadır. Ev içerisinde aile bireyleri birbirlerine karşı samimi olur ise ailenin temeli sağlam olur.” ifadelerini kullandı.

“Mutlu Yuva” konulu programa konuşmacı olarak katılan emekli İstanbul Başvaizi Mustafa Akgül, İslam dininin insanı mutlu kılmak için iki dünyayı da hesaba kattığını belirterek Allah’ın kainatta olan güzelliklerle insana ders verdiğini söyledi.

Mutlu yuvanın formülünün sadakat, sevgi, saygı, sabır olduğunu söyleyen Akgül, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Evlilikte ve evlilik öncesinde dört dörtlük insan aranmamalıdır. Çünkü kimse mükemmel değildir. Eşler birbirinin kalbini kırmamak için birbirine karşı hassas davranmalı. Evlilik sıkıntıya düştüğünde çiftler dinimizce evliliklerini kurtarmak için sonuna kadar uğraşmalı, her çabayı göstermelidir. Evlilikte eşler birbirlerinin hataları örtmeli, birbirini sabırla dinlemelidir. Bir yuva yıkılmaya yüz tutmuşsa kadın tarafından bir kişi ve erkek tarafından bir kişi olmak üzere birer hakem olmalıdır. Bu hakemler tarafların avukatlığını yapmak için değil; aileyi, yuvayı kurtarmak için bir araya gelmelidir.”

Konferanslar soru ve cevapların alınmasının ardından Düsseldorf Dini Danışma Kurulu Başkanı Akpınar, Başvaiz Akgül’e teşekkür etti.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?