banner250

banner203

Gençler komşusu açken tok yatamadılar

Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed'in (s.a.s.) izinden giden gençler, İslam'ın canlı cansız tüm varlığa gösterdiği merhametin timsali oldular.

DİTİB 24.01.2019, 16:36
Gençler komşusu açken tok yatamadılar
© Diyanet Haber

Münih – Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Münih Mehmet Akif Camii‘nden bir grup genç, sokakta kalan evsizlere ve yardıma muhtaç kimselere ücretsiz sıcak çorba dağıttı, kuşlar için yem sepeti astı.

Münih DİTİB Mehmet Akif Camii Gençlik Kolu “Sosyal Sorumluluk Projesi“ kapsamında, Almanya'nın güneyinde yer alan Bavyera Eyaleti’nde, yoğun kar yağışı ve eksileri bulan hava şartlarının etkili olduğu kış günlerinin gelmesiyle sokakta kalan evsizlere sıcak çorba dağıttı.

Gençler ayrıca yiyecek bulmakta zorlanan kuşlar için hazırladıkları yem sepetlerini de ağaç dallarına astı.

Anneler de seferber oldu

Gençlerin sokakta kalan evsizlere ve yardıma muhtaç kimselere çorba ikramına destek olan anneler kendi elleriyle çorba yaptı.

Gençler ayrıca okul harçlıklarıyla meyve, pide, çay, su ve meyve suyundan oluşan kumanyaları kimsesiz ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

Münih DİTİB Mehmet Akif Camii caddesi üzerindeki evsizlere ve yardıma muhtaç kimselere çorba dağıtan gençlerden Leyla Çimen ve Furkan Atik, yaptıkları sosyal sorumluluk projesinden mutlu olduklarını ifade ettiler.

Evsiz ve yardıma muhtaç kimseleri bularak bir bardak sıcak çorba dağıtımı gerçekleştiren gençler, insanların yüzünde oluşan sıcacık bir gülümsemenin tarifinin olmadığını belirttiler.

Çimen ve Atik, “Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s.), ‘Komşusu açken, tok yatan bizden değildir.’ sözleriyle İslam'ın sosyal yönünü anlatıyor bize. Bizler de DİTİB gençliği olarak din, dil ve ırk ayrımı gözetmeden insani duyguları ön plana çıkararak Peygamber Efendimizin hadis-i şerifini kendimize rehber edinerek insanlık görevimizi yerine getirdik. Sevgi paylaştıkça büyüyen bir şey ve biz her ne kadar her zaman göremiyor olsak da çevremiz, bize ihtiyaç duyan insanlarla dolu.” dedi.

Gençler, "Çorbayı annelerimizin katkılarıyla yaptık. Eksileri bulan soğuk havalardan bizler de etkileniyoruz, üşüyoruz ama o insanların çorbayı aldıktan sonra yüzlerinde oluşan mutluluğu görmek, onları sevindirmek bizleri mutlu ediyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?