banner250

banner255

DİTİB’den “Bir Damla Hayat” projesine destek

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Dortmund Merkez Camii, Lüdenscheid Sultan Ahmet Camii ve Werdohl Eyüp Sultan Camii cemiyetleri öncülüğünde hayırsever cemaat Türkiye Diyanet Vakfı'nın “Bir Damla Hayat” projesine destek verdi.

DİTİB 25.10.2018, 15:56
DİTİB’den “Bir Damla Hayat” projesine destek
© Diyanet Haber

Essen bölgesi Dortmund, Lüdenscheid ve Werdohl DİTİB cami cemiyetleri "Bir Damla Hayat" projesi kapsamında, Nijer'in merkez köyleri olan Madja ve Alareni köylerinde su kuyusu açarak, binlerce insanının içme suyu ihtiyacını karşıladı.

Açılan kuyular bölgede yaşayan insanlarla devlet okullarının ve sağlık kuruluşlarının su ihtiyacını karşılayacak.

Madja ve Alareni köylerinde elektriğin bulunmaması nedeniyle kuyular güneş panelleriyle çalışıyor ve su pompaları ile çeşmelerden halkın kullanımına sunuluyor. Yaklaşık 120 metre derinliğinde açılan, 10-15 ton kapasiteli ve 8 musluklu olarak inşa edilen su kuyuları, bölgenin ortalama 20 ile 30 yıl arası temiz içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip. Ayrıca hayvanların su ihtiyacını karşılamak için de su kuyularına yakın mesafede suluklar yapıldı.

Su kuyularının açılışı Türkiye Diyanet Vakfı Avrupa Koordinatörü Selman Aktaş'ın katıldığı törenle yapıldı.

Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı Fahrettin Alptekin, DİTİB ve DİTİB'e bağlı cemiyetlerin “Bir Damla Hayat” projesi kapsamında binlerce insana umut olduğunu söyledi.

Alptekin konuşmalarına şöyle devam etti:

"Tek amacımız; dil, din, ırk ve coğrafya farkı gözetmeden insanlığa hizmet etmek"

"Nijer'in Madja ve Alareni merkez köylerine yeni açılan su kuyularından yaklaşık 10 bin kişi temiz içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek.“Bir Damla Hayat” projesi kapsamında suya ulaşmada sıkıntı yaşanan bölgelerde DİTİB cemiyetleri tarafından açılan su kuyuları, insanların su ihtiyacını karşılarken aynı zamanda bölgenin kalkınmasına da katkı sunacak. Açılan kuyulardan bölge insanı, okullar, sağlık ocakları ve cami cemaati istifade edecek. Bu hayra vesile olanlardan, bu hayra katkı sunanlardan Allah razı olsun. DİTİB olarak misyonumuz gereği insani yardımlarda dil, din, ırk ve coğrafya farkı gözetmeden nerede bir mağdur, mazlum ve ihtiyaç sahibi insan varsa ona yetişmeye gayret gösteriyoruz. Ayrım yapmadan şefkat ve merhamet eli uzatıyoruz ve uzatmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki aylarda bölgemizden 26 derneğimizin ve cemaatimizin katkılarıyla Moritanya‘da 20 kuyu açacağız. Tek amacımız insanlığa hizmet etmek.“

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?