banner203

banner250

DİTİB Osman Gazi Camii’ne ‘Dortmund Uyum Ödülü’

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Dortmund-Huckarde DİTİB Osman Gazi Camii, Dortmund Büyükşehir Belediyesi tarafından uyum ödülü aldı.

DİTİB 29.12.2019, 00:58
DİTİB Osman Gazi Camii’ne ‘Dortmund Uyum Ödülü’
© Diyanet Haber

Dortmund Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl altıncı kez düzenlenen ‘Uyum Ödülü’ DİTİB Osman Gazi Camii’ne verildi. Uyum alanında yaptığı çalışmalar, dini ve sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkileri sebebiyle bu yılın ‘Uyum Ödülü’ne DİTİB Osman Gazi Camii layık görüldü.

Almanya’da ilk kez bir caminin uyum ödülüne layık görüldüğünü ifade eden DİTİB Osman Gazi Camii Başkanı Emre Güleç, “Yaptığımız çalışmaların yerini bulmasına sevindik. İslam, Cami ve Müslümanlara karşı ön yargıların aşılmasına katkı sağladığımızı düşünüyorum. Alman toplumu ve Müslüman Türk toplumu birbirlerini tanıdıkça sorunlar ve ön yargılar da ortadan kalkacak’’dedi.

Güleç, ‘Uyum Ödülü’ süreci ile ilgili şunları söyledi: “Camimiz iki ayrı dini cemaat ile birlikte ‘Weißt du wer ich bin (Kim olduğumu biliyor musun?)’ projesi kapsamında bir tiyatro gösterisi hazırladı. Tiyatro metni ve oyuncuları her cemaatin kendi üyelerinden oluşturuldu. Müslümanlarla ilgili bölümlerde bizler de ‘İslam’da kadının önemi, Peygamberimizin kadınlara verdiği değer, başörtülü bir Müslüman kadının Almanya’da karşılaştığı ayrımcılık ve dışlanmalar, İslam adına terör işleyenlerin İslamla bir alakası olamadığı, İslam barış, sevgi ve hoşgörü dinidir’ gibi konuları görsel olarak anlattık.”

Ödülün aynı zamanda camilerin içinde bulunduğu topluma hem katkı hem de uyum sağladığının güzel bir kanıtı olduğunu söyleyen Güleç, “Bu projenin gerçekleşmesinde ve birincilik ödülüne layık görülmesinde olan diğer dini cemaatlere ve ödülün kazanılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?