banner331

banner319

DİTİB kadın kollarında yeni dönem

Dahlem DİTİB Eğitim Merkezinde düzenlenen hizmet içi eğitim seminerinde bir araya gelen DİTİB eyalet ve bölge kadın kolları, Federal Kadın Kolları 3. Dönem Yönetim Kurulu'nu seçti.

DİTİB 12.03.2019, 18:32
DİTİB kadın kollarında yeni dönem
© Diyanet Haber

Dahlem DİTİB Eğitim Merkezinde düzenlenen hizmet içi eğitim seminerinde bir araya gelen DİTİB eyalet ve bölge kadın kolları, Federal Kadın Kolları 3. Dönem Yönetim Kurulu'nu seçti.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan seminerin açış konuşmasını DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi Psikolog Dr. Emine Seçmez yaptı.

Başarının yolunun iletişimin çok iyi olmasından geçtiğini söyleyen Seçmez, “İletişim tek taraflı olmuyor, muhakkak karşınızda bir canlının olması gerekiyor. İletişimde giyim-kuşam kadar selamlama ve göz kontağı da önemlidir. İletişim, insanlar birbirini fark ettiği andan itibaren başlıyor ve ilk basamağı da intiba dediğimiz bakış açısıdır” dedi.

İnsanın yeryüzü serüveninin aynı özden yaratılan Hz. Adem ile Hz. Havva‘dan başladığını ifade eden DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen ise İslam’a göre kadın ve erkeğin yaratılıştan aynı değere sahip, insan ortak paydasında “eşref-i mahlûkat” olarak dünyaya gelmiş mükerrem varlıklar olduğunu söyledi.

Kur`an-ı Kerim‘den ayetler ve Peygamberimizin  hayatından örneklerle konuşmasını sürdüren Türkmen, kadının onurunu ve toplumsal konumunu hedef alan, onu cinsiyeti üzerinden ayrımcılığa tabi tutan her türlü davranış, düşünce ve yaklaşımın İslam’a aykırı olduğunu vurguladı. DİTİB kadın çalışmalarının önemine vurgu yapan Türkmen, “Kadın çalışmaları çerçevesinde yer yıl yapılan çeşitli etkinliklerle Müslüman kadınların dini ve kültürel kimliklerinin korunmasına ve sosyal katılımın artırılmasına destek sağlanmaktadır. Eyalet ve bölge kadın kolları yöneticileri toplum ve cemaat arasında köprü vazifesidir. Bundan sonra da birlikte güzel çalışmalar, işbirliği ve istişare içerisinde büyüyen bir hizmet ağı oluşturacağız.” ifadelerini kullandı.

İki gün süren hizmet içi eğitim seminerinde DİTİB kadın çalışmalarının hedefleri, DİTİB’in misyon ve vizyonu, hukuki ve sosyal gelişmeler, zorluklarla başa çıkma stratejileri konularında sunumlar yapıldı. Eğitim seminerinin akabinde Federal Kadın Kolları 3. Olağan Genel Kurulu'nu gerçekleştirilerek yeni yönetim kurulunu seçti.

Almanya çapında 15 eyalet ve bölge kadın kolları delegelerinin iştirak ettiği hizmet içi eğitim seminerine; DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Emine Seçmez, İrfan Saral ve Sümeyye Öztürk Mutlu katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)