banner250

banner255

DİTİB İdlib’de ihtiyaç sahipleri için 6 bin konut yapacak

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Suriye'nin İdlib kentinde ihtiyaç sahipleri için 6 bin konut inşa edecek.

DİTİB 31.03.2021, 16:28
DİTİB İdlib’de ihtiyaç sahipleri için 6 bin konut yapacak
© Diyanet Haber

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Saral, Eyalet Bölge Birliği Başkanı Adem Onur, Köln Gençlik Kolları Başkanı Hüseyin Akar ve dernek başkanlarından oluşan heyet, yardım faaliyetleri kapsamında Kilis’ten Suriye’nin Azez ve İdlib bölgelerine geçti.

Temas ve yardım faaliyetlerine 2018 yılında Köln DİTİB Eyalet Bölge Birliği tarafından Azez’de yaptırılan bin 800 öğrencinin eğitim gördüğü 22 derslikli İlköğretim Okulu’nu ziyaret ederek başlayan DİTİB Heyeti, öğrencilere çeşitli hediyeler takdim etti.

İlköğretim Okulu’nun bütün bakım, onarım ve eğitim ihtiyaçlarını DİTİB Köln Bölge Birliği’nin karşılamaya devam edeceğini belirten DİTİB Genel Başkanı Türkmen, Azez’de hizmet veren Gençlik Merkezi ile Kur'an Kursu'nun tadilat, donanım ve tefrişat masraflarının ise Köln Gençlik Birliği tarafından karşılanacağını dile getirdi.

Heyet daha sonra Suriye’nin İdlib şehrine geçerek Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yürütülen hizmetleri yerinde inceledi.

Ziyaret kapsamında bölgedeki yetimhanelerde yaşayan ailelere hayırseverlerin fitre ve zekât emanetleri teslim edildi.

Heyet daha sonra Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yaptırılan 5 yetimhaneyi, Türkçe, İngilizce ve Arapça eğitim veren Kültür Merkezi’ni, ihtiyaç sahibi ailelerin giyim eşyalarını karşılamak üzere kurulan Hayır Çarşısı'nı, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından inşası devam eden imam hatip lisesini, gençlik merkezi ve kütüphaneyi ziyaret etti.

Hayırseverlerin katkılarıyla İdlib’de ihtiyaç sahipleri için 6 bin konut inşa edilecek

Öte yandan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından Suriye'nin İdlib kentinde ihtiyaç sahipleri için 6 bin konut inşa edileceği belirtildi.

İç savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan mağdur aileler için Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından İdlib kentinde yaptırılacak 6 bin konutun inşaat alanını gezen DİTİB heyeti, çalışmaları yerinde inceledi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) olarak hayırseverlerin katkılarıyla inşası devam eden konutları yerinde görmek amacıyla İdlib’e geldiklerini söyleyen Türkmen, "İyilik Konutları projesi kapsamında Suriye’nin İdlib bölgesinde, içinde okul ve cami gibi ibadethane ve sosyal tesislerin de yer aldığı 800 bin konut inşaatının devam ettiğini memnuniyetle yerinde gördük. Almanya DİTİB dernekleri ve hayırsever cemaati adına 6 bin konutun yapımını üstlenmiş bulunuyoruz. Konut bölgesindeki cami ve okul inşaatını da üstleneceğiz. Hayırseverlerimizin katkılarıyla inşaatı devam eden İyilik Konutları’ndaki çalışmaları yerinde gördük. İyilik hareketimize katılan bütün kardeşlerimizden Allah razı olsun." dedi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
Kemal 5 ay önce
DİTİB'i ve Avrupa'daki kahraman gurbetçilerimizi tebrik ediyorum. Allah razı olsun.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?