banner250

banner246

Almanya'da ilk oruç birlikte açıldı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Almanya’da 2019 yılı Ramazan ayı kapsamında “Ramazan ve İnfak ” sloganı ile iftar programları düzenliyor.

DİTİB 06.05.2019, 23:47
Almanya'da ilk oruç birlikte açıldı
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin (DİTİB) Köln’de bulunan genel merkezinde, geleneksel hâle gelen ramazan ayı iftar sofrasında ilk oruçlar açıldı.

DİTİB Genel Merkez ve bağlı teşkilatlarında halka açık iftar sofralarının geleneksel hale dönüştüğünü belirten DİTİB Ramazan Komisyonu Üyesi Osman Dikeç, ramazan boyunca devam edecek olan iftar sofralarında günlük yaklaşık bin kişinin ağırlanacağını, ramazan sofralarının paylaştıkça güzelleştiğini, iftarların dostluğu, birlik ve beraberliği pekiştirdiğini, manevi iklimin bulunmaz fırsatları olduğunu belirtti. 

Dikeç, "Ramazan ayı iftar sofralarımızda Müslüman olsun ya da olmasın herkesle oruç açacağız ve aynı lokmayı, aynı çorbayı paylaşacağız. Bu mübarek ayı rahmet ve mağfiretine uygun bir şekilde aşımızı, ekmeğimizi paylaşarak bu hizmetimizi devam ettireceğiz. Peygamber Efendimiz, 'Kim bir oruçluya iftar ettirirse sevabından hiçbir şey eksik kalmadan aynı sevabı iftar ettiren de onun sevabından kazanır.' buyuruyor. Bu iftarların verilmesine vesile olan herkesten Allah razı olsun. Bu vesileyle ramazan ayının İslam âlemine ve tüm insanlığa huzur, barış ve esenlik getirmesini Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum. Dünyanın her yerinden ve her dinden insanların katıldığı yoğun coşkulu, güzel bir program oluyor. İftara bir saat kala misafirlerimiz gelmeye başlıyor." dedi.

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen ve Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek, ilk iftarda misafirlere çorba ikram ettiler.

Ramazanın ilk iftar menüsü şehriye çorbası, orman kebabı, pilav, hurma ve baklava tatlısından oluştu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?