banner324

banner319

Akyürek Festivali Almanya'da kültürleri buluşturdu

banner265

2007 yılında vefat eden ve 1999'da Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaleti Osnabrück kentinin şeref madalyasına layık görülen merhum Yılmaz Akyürek anısına Osnabrück Belediyesi "4. Kültür ve Barış Şenliği" düzenledi.

DİTİB 23.05.2022, 13:08
Akyürek Festivali Almanya'da kültürleri buluşturdu
© Diyanet Haber

2007 yılında vefat eden ve 1999'da Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaleti Osnabrück kentinin şeref madalyasına layık görülen merhum Yılmaz Akyürek anısına Osnabrück Belediyesi "4. Kültür ve Barış Şenliği" düzenledi.

İlki 2011 yılında düzenlenen şenliğe bu yıl Osnabrück ve çevre iller başta olmak üzere Almanya genelinden üst düzey katılım gerçekleşti.

2009’dan beri adına “Yılmaz Akyürek Uyum Ödülü” de verilen Osnabrück’ün ilk Türk işçilerinden birisi olan merhum Akyürek, belirli aralıklarla düzenlenen programda anılıyor.

"Akyürek Festivali" bu yıl Osnabrücklü Türklerin yoğun olarak yaşadığı Hammersen sokağı ile Im Brink caddesi arasında bulunan Akyürek Meydanı'nda gerçekleştirildi.

2008'de ismini alan meydan, bölgede yaşayan Türklerin gurur kaynağı haline gelmiş durumda.

Festivalde konuşan Belediye Başkanı Pötter, “Biz bugün Yılmaz Akyürek’i mutlu edecek işlere imza atıyoruz.” dedi.

Şenliğinin açılış konuşmasını Osnabrück Belediye Başkanı Katharina Pötter yaptı.

Pötter, bu önemli ve renkli etkinliğin Osnabrück kentinin uyum ve barış çalışmalarına vazgeçilmez bir katkı sağladığını belirterek, Yılmaz Akyürek’in Osnabrück’de bulunan resmi kurum ve daireler için önemli bir şahsiyet olduğunu dile getirdi.

Merhum Hacı Yılmaz Akyürek’in yabancıların topluma uyum sağlama konusunda öncü olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Pötter, “O hayatını dinlerin ve kültürlerin tanışmasına adamıştı. Biz bugün onu anıyoruz ve inanıyorum ki onu çok mutlu edecek işlere imza atıyoruz. Birlikte konuşuyoruz, tanışıyoruz, kaynaşıyoruz ve çeşitli kültürel etkinliklerden yararlanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Aşağı Saksonya İçişleri Bakanı Pistorius: O burayı kendine yurt edindi

Yüzlerce ailenin katıldığı şenlikte Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Boris Pistorius da hazır bulundu.

Kendisi de aslen Osnabrücklü olan ve 2006 - 2013 yılları arasında iki dönem belediye başkanlığı yapan Pistorius, merhum Akyürek’in 1965 yılında Osnabrück’e ilk gelen Türk misafir işçilerden olduğunu ve burasını kendine yurt edindiğini söyledi.

20 yıl boyunca Osnabrück Yabancılar Meclisi'nde aktif çalışmalarda bulunan Yılmaz Akyürek’in, şehirde uyum için var gücü ile gayret eden kişilerin başında geldiğini belirten Pistorius, Akyürek’in, 1977-1985 yılları arasında Osnabrück Türk Veliler Birliği Başkanlığı yaptığını ve Türk öğrencilerin eğitimi için büyük çaba sarf ettiğini sözlerine ekledi.

Barışa katkı sağlayan kültürel gösteriler beğeni topladı

Akyürek ailesi adına misafirleri selamlayan Yılmaz Akyürek’in kızı Tülin Akyürek ise festivalin gerçekleşmesini sağlayan Osnabrück Barış ve Kültür Ofisi'ne teşekkür etti.

Festivale DİTİB Osnabrück Yeni Camii Gençlik Kolları'nın folklor gösterisi damga vurdu. Bunun yanında çevre okullardan şenliğe katılan öğrenci grupları gitar ve sazlar eşliğinde şarkılar söyledi. Uluslararası müzisyenler ve dans gruplarından oluşan sanatçıların gösterileri de misafirlerin beğenisini topladı.

Festivalde çeşitli alanlarda faaliyet gösteren dernek ve idari yetkililer stantlar kurarak kendilerini ve kurumlarını tanıtma imkanı buldu.

Osnabrück’ün kardeş kent yetkililerinin de katıldığı Akyürek Şenliği'nde Türkiye’yi Çanakkale Belediyesi temsil etti.

Etkinlik çeşitli milletlere ait derneklerin spor ve kültürel gösterileri ile son buldu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)