banner250

banner246

Aachen’da ‘Cami Meydanı’ açıldı

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletindeki Aachen kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Aachen Yunus Emre Camii önündeki meydana, “Cami Meydanı” (Moscheeplatz) ismi verildi.

DİTİB 26.06.2019, 18:19
Aachen’da ‘Cami Meydanı’ açıldı
© Diyanet Haber

Aachen – Eilendorf semtindeki 2 bin 100 metrekare büyüklüğündeki meydanın isminin değişmesi dolayısıyla düzenlenen açılış törenine, Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes, Aachen Belediye Başkanı Marcel Philipp, DİTİB Genel Sekreteri Abdurrahman Atasoy, Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Aachen Emniyet Müdürü Dirk Weinspach, Eilendorf İlçe Belediye Başkanı Marianne Conradt, siyasetçiler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çevre sakinleri katıldı.

Yerel yöneticilere teşekkür eden Başkonsolos Eyciyes, meydana bu ismi vererek caminin uyumun, hoşgörünün, birlik ve beraberliğin güzel bir yansıması olduğunu gösterdiğini söyledi.

Halihazırda bazı çevrelerin ne yazık ki yabancı ve İslam düşmanlığını, ırkçılığı körüklediğini, bu korkular üzerinden de toplumları bölmeye çalıştığını belirten Erciyes, “Korkudan, nefretten beslenenlere karşı hep birlikte sesimizi yükseltmeli ve bugün burada olduğu gibi dostluğumuzu, dayanışmamızı ortaya koymalıyız.” dedi.

Aachen Belediye Başkanı Philipp de Almanya’da cadde ve meydanlara yeni isim verilmesinin kolay bir süreç olmadığına dikkati çekerek buranın isminin değişmesine katkı sunan herkese teşekkürlerini iletti.

Philipp, şehirde Münster ve Havra meydanlarının bulunduğunu, bir de cami meydanının olmasını istediklerini dile getirerek “Bunun gerçekleşmesi için kurum ve kuruluşların yanı sıra siyasetçiler de destek verdi, böylece meydanın isminin değişmesini sağladık. Şehrimizde artık bir Cami Meydanı olmasından dolayı belediye başkanı olarak çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Meydanın cami adıyla anılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren DİTİB Genel Sekreteri Atasoy, “Bu meydanın caminin adıyla anılması birlik ve beraberlik için önemli bir sinyaldir. Her türlü ayrımcılığa, nefrete ve ötekileştirmeye karşı bir mesajdır. Buranın her daim birlik ve beraberliğimize, ülfet ve muhabbetimize daimi katkılar sunacağından eminim. Bu vesileyle Aachen belediye başkanı başta olmak üzere yerel yöneticilere ve destekleyen herkese DİTİB teşkilatı adına teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Aachen Yunus Emre Camii Başkanı Abdurrahman Kol’da, belediye başkanı ve yerel yöneticelere desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?