DİTİB Merkez Camii’nde komşulara yönelik verilen iftar yemeğine çoğunluğu Alman, Türk ve diğer milletlerden 200’ün üzerinde davetli katıldı.

Ditib Komsu Iftari 4

Bu yıl beşincisi gerçekleştirilen ve gelenek haline gelen komşular ile iftar programı, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey’in selamlama konuşmasıyla başladı.

Ehrenfeld semti sakinleriyle aynı sofrada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Kuzey, "Ramazan ayı münasebetiyle düzenlediğimiz beşinci Komşuluk Günü'ne hoş geldiniz. DİTİB adına davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum." dedi.

Ditib Komsu Iftari 5

İslam’da komşu hakkının önemine değinen Kuzey, "Ramazan ayının önemi dini ve sosyal hayatımızda çok önemli bir yeri vardır. Kur'an ayı, dini hizmetler ve camiler ayıdır. Müslümanlar için Ramazan, neşe, içsel tefekkür ve huzurun ayıdır. Bugün burada, Ramazan'ı aile ve komşuluk buluşmalarıyla dolu dolu yaşıyoruz." ifadelerini kaydetti.

DİTİB'in 40’ıncı kuruluş yılını aynı zamanda komşuluk geleneğinin de 40 yılı olarak gördüklerini söyleyen Kuzey, “Camimiz Köln'de, Ehrenfeld’de 40 yıldır herkese açık olup, Müslüman cemaatin yanı sıra tüm Köln halkına hizmet vermektedir. Yeni cami binamız, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaparak şehrin turizmine zenginlik katmıştır. Merkez Camii’nde iftar sofrasında karşılıklı sorumluluk, dayanışma ve toplum için birlikte yaşama için bir araya geliyoruz. Bu, dayanışma ve toplum için bireysel bir yükümlülüktür, toplumsal bir sorumluluktur. Ramazan da dini bayramlarımız da komşuluk ve barış ahlakını güçlendirmek adına önemli bir aydır. Ve hepimiz çeşitliliğimiz için de bu toplumun vazgeçilmez parçaları olarak birbirimize aitiz.” ifadelerini kullandı.

21 Mart’ın aynı zamanda Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Günü olduğuna dikkat çeken Kuzey, “Irkçılık ve ayrımcılığın, bireylerin yanı sıra toplumlar için de yıkıcı olduğunu vurguluyoruz. Hoşgörü ve takdir kültürüne ihtiyacımız var, çünkü çeşitlilik bir toplumun zenginliğidir.” diye konuştu.

Ditib Komsu Iftari 2

Köln Merkez Camii’nin önemine ve ziyaretçi sayılarıyla başarısına dikkat çeken Kuzey, “Merkez Camii 2017 yılında ibadete açıldığından bu yana yaklaşık 3900 grup ve 170 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır. Öte yandan 2023 yılında ise 22 bin 323 ziyaretçiye rehberlik hizmeti sunmuştur. Bu cami binası sadece cemaatimiz için değil, aynı zamanda Köln şehri ve Köln turizmi için de önemli bir kazançtır. İki yıldır Köln’de Cuma günleri hoparlörden ezan okunmasına izin veren Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker’e teşekkür ediyorum. Köln ve Frankfurt’un işlek caddelerine Ramazan ayına özel yapılan süslemeler ve aydınlatmalar, Müslümanların bu şehre, bu ülkeye ait olduğunu gösterme açısından önemli bir adımdır." ifadelerini kaydetti.

Ditib Komsu Iftari 6
DİTİB’in 1984'te Köln'de kurulduğunu ve şehirdeki çeşitliliğin bir parçası haline geldiğini ifade eden Baum, “1961 yılında Almanya ve Türkiye arasında İşgücü Anlaşması ile Köln'e çok sayıda Türkiye'den ve diğer ülkelerden işçiler geldi. Birçoğu kalıcı olarak kaldı ve bu iyi bir şey. İnsanlar tüm hayatlarını burada geçirdiler, burada çalıştılar, aile kurdular ve çocukları burada okullara gitti. Ve pek çok insan burada kaldı ve bu ortak toplumun bir parçası oldu. Almanya'nın neredeyse tüm şehirleri gibi bizim şehrimiz de artık çeşitliliğin, köken çeşitliliğinin, yaşam tarzı çeşitliliğinin şehri haline geldi.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından mûsıki dinletisi ile devam eden iftar programı, okunan akşam ezanı ile birlikte oruçların açılması ve yapılan dua ile sona erdi.

Editör: Avrupa Haber Merkezi