banner250

banner255

Vakıf insanı Prof. Dr. Ali Özek vefat etti

İslami İlimler Araştırma Vakfı (İSAV) kurucularından İslam alimi Prof. Dr. Ali Özek, vefat etti.

Dini Haberler 17.04.2021, 22:16
Vakıf insanı Prof. Dr. Ali Özek vefat etti

İslami İlimler Araştırma Vakfı (İSAV) kurucularından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Özek, vefat etti.

Hocaların hocası olarak da bilinen Özek için Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bir taziye mesajı yayınladı.

Özek'in Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden hocası olduğunu belirten Başkan Erbaş, kişisel sosyal medya hesaplarından yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Hocam, vakıf insanı Prof. Dr. Ali Özek’in dar-ı bekâya irtihalini derin bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhum hocamızın mekanı cennet, makamı âlî olsun. Yakınlarına ve İlahiyat camiasına başsağlığı diliyorum."

Özek'in cenazesi memleketi Muğla'da defnedilecek 

Tedavi gördüğü hastanede vefat eden İslami İlimler Araştırma Vakfı (İSAV) Başkanı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi ve yazar Prof. Dr. Ali Özek, 19 Nisan'da Fatih Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından memleketi Muğla'da son yolculuğuna uğurlanacak.

Bir süredir hastanede tedavi gören Özek, geçirdiği kalp krizi sonucu 89 yaşında hayatını kaybetti.

Prof. Dr. Özek'in cenazesi, 19 Nisan Pazartesi günü öğle vaktinde Fatih Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından memleketi Muğla'ya götürülecek.

Özek'in cenazesi, Fethiye Doğanlar Köyü'nde toprağa verilecek.

Özek, 1932'de Muğla'nın Fethiye ilçesinde doğdu. 1941'de Çaltılar İlkokulunu bitiren Özek, dini bilgiler edinmek için gittiği Antalya'nın Kayabaşı köyünde, Ömer Ali Hafız'dan Kur'an öğrendi ve 1944'te hafız oldu.

Özek, daha sonra İzmir'deki Kestanepazarı Kur'an Kursu'nda Salih Tanrıbuyruğu'dan Arapça ve dini ilimler öğrendi. Bu arada Karataş Ortaokulunu bitirdi.

1950'de Mısır'a giden Özek, 1951'de Kahire'deki El-Ezher Üniversitesine girdi ve 1955 yılında Usuluddin Fakültesini bitirdi.

Özek, 1957'de aynı fakültede Kur'an ve hadis ilimIeri bölümünde yüksek lisans yapmasının ardından İzmir'e döndü.

İzmir'deki Kestanepazarı Kur'an Kursu'nda 1959'a kadar öğretmenlik yapan Özek, dışarıdan lise imtihanlarını vererek 1960'ta Burdur Lisesini bitirdi.

Özek, 1962 yılında İstanbul İmam-Hatip Lisesinde öğretmenliğe başladı. Daha sonra 1962-1963 eğitim-öğretim yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünde Arap Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi oldu.

1966'da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Dilleri ve Edebiyatları Bölümünü bitiren Özek, aynı fakültede doktora öğrenimine devam etti. Özek, 1973'te edebiyat doktoru unvanını aldı.

1979'da İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü Müdürlüğü'ne getirilen Özek, 1982'ye kadar bu görevi sürdürdü.

1986'da doçent, 1991'de profesör olan Özek, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Ana Bilim Dalında tefsir ve belagat dersleri verdi, 1998 yılında emekli oldu.

1994-2002 yıllarında Kazakistan'ın Almatı şehrinde Devlet Dünya Dilleri Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalışan Özek, evli ve üç çocuk babasıydı.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (7)
FARUK KOÇAK 4 ay önce
Allah Ali Özek hocamıza gani gani rahmet eylesin.
Faruk TAŞCI 4 ay önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun
Ziya Durmuş 4 ay önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.
Ahmet 4 ay önce
Allah rahmet eylesin.
Abdullah Oruç Em.İ.H. Kırklareli 4 ay önce
Allah cc. Rahmet etsin
İzettin okkalı 4 ay önce
Rabbim rahmet eylesin, mekanı cennet olsun
İsmail Hakkı Saricaoğlu 4 ay önce
Âlimin ölümü Âlemin ölümü gibidir Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?