banner199

banner103

Umreden dönen vatandaşlar karantinaya alındı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, umreden dönen vatandaşların yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Ankara ve Konya'daki bazı yurtlarda karantinaya alındığını açıkladı.

Dini Haberler 15.03.2020, 11:17
Umreden dönen vatandaşlar karantinaya alındı
© AA
banner200

Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamada, umre amacıyla Suudi Arabistan'da bulunan vatandaşların Türkiye'ye dönmelerinin ardından 14 günlük karantina sürelerini geçirecekleri bir yer ihtiyacı hâsıl olduğu vurgulanarak, "Bu çerçevede, Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı Ankara ve Konya'daki bazı yurtlar, umreden dönen vatandaşlarımızın karantina süresi boyunca kalabilmeleri için uygun hale getirilmiş ve söz konusu karantina süreci başlamıştır." denildi.

Açıklamada, "Üniversitelerin üç haftalık tatil süreciyle birlikte büyük oranda boş olan bu yurtlarımızda kalan az sayıdaki öğrencimizin de başka yurtlara nakilleri sağlanarak herhangi bir mağduriyet yaşanmamıştır." ifadesi kullanıldı.

Ankara'daki yurtların isimleri ve kalan misafir sayısı şöyle:

Şehit Özel Harekât: 2064

Milli İrade: 1880

Gölbaşı: 1448

Toplam: 5392

Konya'daki yurtların isimleri ve kalan misafir sayısı ise şöyle:

Tahir Büyükkörükçü: 2228

Kutalmışoğlu: 2710

Toplam: 4938

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, dün gece kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, umreden dönen vatandaşlara yönelik 14 günlük karantina süresine dikkati çekmiş ve bu durumun bir “kul hakkı” olduğunu ifade etmişti.

Erbaş mesajında şu ifadelere yer vermişti:

Kaynak: AA
Yorumlar (3)
Ömer Sert 4 ay önce
Dün mesaj atmıştım neden yayınlamadınız acaba?Zorunuza mı gitti yazdıklarım...
Ömer Sert 4 ay önce
Umreden geleni karantina -ki doğru bir uygulama -avrupadan gelene dokunmuyorsun;Cuma namaçları
Mehmet Ali 4 ay önce
Böyle kritik ve zor zamanda siz önce müslümana yakışır ifadeler kullanmayı öğrenin. Derdin yorum yazmak, öneride bulunmak değilde sivri dillilik yapmak belliki.