banner203

banner250

Milyonlarca fidan yapılan duayla toprakla buluştu

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes" kampanyası kapsamında milyonlarca fidan, yapılan dualarla toprakla buluştu.

Dini Haberler 11.11.2020, 14:48
Milyonlarca fidan yapılan duayla toprakla buluştu

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından "Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes" kampanyası kapsamında yurt içi ve yurt dışında milyonlarca fidan, yapılan dualarla toprakla buluştu.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi yerleşkesinde düzenlenen Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes Programı'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ""Biz, tabiatla kardeş, ağaçla, çiçekle, yeşille, toprakla dost bir milletiz. Ağaca, bitkiye, hayvanata değer veren, onların hukukuna saygı gösteren güzel bir geleneğe sahibiz. Son nefesinde ağaç dikmeye özendirilen, tabiatı korumayı hayırlı işlerden sayan bir medeniyetin, kültürün mensubuyuz. Şiirlerimizden türkülerimize, hikayelerimizden özdeyişlerimize kadar hayatımızın her alanında bu geleneğin izlerini görüyoruz." dedi.

- Toprak, vefalı bir dost ve arkadaştır

Aşık Veysel'in "Kara Toprak" türküsünün sözlerinin bir bölümünü okuyan Erdoğan, "Bizim için toprak, üzerinde hayatımızı idame ettirdiğimiz yer olmanın ötesinde, toprak vefalı bir dost ve arkadaştır. Bu dünya hepimizin ortak serveti, tüm canlıların ortak mekanıdır." dedi.

Hazreti Muhammed'in tabiatın korunmasını istediğini, ümmetine ağaç dikmeyi ve ekin ekmeyi tavsiye ettiğini hatırlatan Erdoğan, Hazreti Muhammed'in "Müslüman bir ağaç diker ve o ağaçtan insan, hayvan veya kuş istifade ederse bu kıyamet gününe kadar o kimse için sadaka olur." dediğini belirtti.

Büyüklerin geçerli bir sebep olmadan bir tek dalın kırılmasına, bir tek çiçeğin koparılmasına dahi razı olmadığını dile getiren Erdoğan, "Önünden akıp giden derenin veya gürül gürül akan çeşmenin suyuyla abdest alırken bile israf etmeme hassasiyetiyle davranırlardı." ifadelerini kullandı.

- Toprağa hak ettiği değeri vermek zorundayız

Günlük hayatta, mimaride tüm ekonomik faaliyetlerde tarih boyunca hep tabiatla uyum içinde olunduğunu anımsatan Erdoğan, "Her canlının kendi halince Allah'ı zikrettiğine inanan, böyle bir medeniyetin müntesiplerinden başka türlü bir davranış tarzı da beklenemez. Tabiatı hoyratça yok etmek, sebepsiz yere ağaca, denize, toprağa zarar vermek Rabb'imizin emanetine ihanet etmektir. Çünkü toprak olmazsa bu dünyada yaşayacak yer bulamayacağımız gibi öteki aleme göçtüğümüzde de yatacak yerimiz olmayacaktır. Bunun için toprağa her bakımdan hak ettiği değeri vermek zorundayız." ifadelerini kullandı.

Çocukların, tabiata karşı sorumluluk bilinciyle yetiştirilmeleri gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kadim değerlerimizle beraber genç kuşaklara özellikle tabiat sevgisini de aşılamamız gerekiyor. Dünyayı paylaştığımız diğer varlıkların hakları olduğunu, insanın tabiatı kullanırken bu hakları göz etmek zorunda olduğunu onlara anlatmalıyız." diye konuştu.

Fidan dikimi seferberliğine çocukların ve gençlerin yoğun ilgisini bu noktada önemli bir referans olarak gördüğünü aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

"Genç kuşaklar, bu çabaların önemini ve kendileri için kıymetini çok iyi biliyor. Biz de onların bu heveslerini diri tutmak için farklı projeleri devreye alıyoruz. İlk ve ortaokul çağındaki çocuklarımızın kendi fidanlarını yetiştirmeleri amacıyla yeni bir proje başlatıyoruz. 'Tohum Ver Fidana Dönüşsün' adını verdiğimiz projemizle her yıl yaklaşık 12 milyon yavrumuza fidan kapları ve tohumları teslim ederek kendi fidanlarını kendilerinin yetiştirmesini sağlayacağız. Böylece geleceğimizin fidanı olan çocuklarımız, ilköğrenim ve ortaokul döneminde toplam 8'er fidanı yetiştirmiş olacak. 2021 yılından itibaren de Milli Ağaçlandırma Günü'nde inşallah bu fidanları hep birlikte toprakla buluşturmaya başlayacağız."

- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş dua yaptı

Programda bir dua yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş şu niyazda bulundu:

Ya Rabbel alemin!

Ya İlahel alemin!

Şu anda ellerimizi senin rızan için kaldırdık, bizleri dergahı uluhıyyetinden boş çevirme Allahım!

Vermiş olduğun nimetlere, rızıklara hamdediyoruz, şükrediyoruz, hamdimizi şükrümüzü kabul eyle Allahım.

Ya Rab!

Sen buyuruyorsun ki, "Göklerde ve yerde her ne varsa Allah'ı tesbih eder." buyuruyorsun. Ya Rabbel alemin, bugün ülkemiz genelinde dikecek olduğumuz fidanların dallarının, yapraklarının yapmış olduğu tesbihattan bizleri de hissedar eyle Allahım.

Ya Rabbel alemin!

Allah Rasülü Efendimiz buyuruyor ki, "Az sonra kıyametin kopacağını bilseniz de, elinizdeki fidanı dikiniz." Ya Rab, Peygamber Efendimizin bu mesajından ders almayı, ibret almayı bizlere nasip eyle, ormanlarını seven, ağaç yetiştiren, yeşile önem veren, çevreye önem veren gençler yetiştirmeyi bizlere nasip eyle Allahım.

Ya Rabbel alemin!

Ormanlarımıza sahip çıkmayı, ağaçlarımıza sahip çıkmayı ve bu şekilde hareket ederek memleketimizi yeşil hale getirmeyi bizlere nasip eyle ve ormanlarımızı yakan, ağaçlarımıza zarar veren hainlerin, zalimlerin hidayetleri mümkünse hidayet eyle mümkün değilse onları ıslah eyle o da mümkün değilse kahru perişan eyle Allahım.

Ya Rabbel alemin!

Vatanımızı, milletimizi her türlü kazalardan, belalardan, felaketlerden, afetlerden, yangınlardan muhafaza eyle Allahım.

Afetlerde, yangınlarda hayatını kaybeden kardeşlerimize rahmet eyle Allahım. Yaralı olanlara acil şifalar ihsan eyle Allahım.

Ya Rabbel alemin!

Birliğimizi, beraberliğimizi daim eyle, milletimiz memleketimiz için çalışan gayret eden kullarından razı ol Allahım. 

Şuraya uzaktan, yakından toplanmış ve bugün ülkemiz genelinde fidan dikerek sadakai cariye sahibi olacak olan kullarından razı ol Allahım. 

Ya Rabbel alemin!

Dualarımızı, yapmış olduğumuz amllerimizi kabul eyle, bizleri kötülüklerden uzak eyle, yeryüzünü imar eden kullarından eyle Allahım, yeyüzünü ifsad eden kullarınıda hidayete eriştir Allahım, ıslah eyle Allahım. 

Yapılan duanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş fidan dikim alanında fidanları toprakla buluşturdu.

banner242
Yorumlar (1)
Reyhan Salantur 1 yıl önce
Bu günleri gösteren Allah'a şükürler olsun. Boş atıl kalmış topraklarımızın her bir yerini ağaçlandırmak, ekmek, işlemek kendi öz vatanımızın doğal ürünleri ile geleceğimizi çocuklarımızı güvence altına almak; çiftçimize emeğinin karşılığını kazandıracak projeler programlar hazırlayıp, kanunlar çıkartmak da nasip etsin. Rabbim sebep ve önder olanlardan ve bundan sonrada olacak olanlardan razı olsun.
Ülkem ve milletim adına çok mutlu oldum, teşekkür ederim.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?