banner250

banner203

Hırka-i Şerif ziyaretine Kovid-19 engeli

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.s.) vasiyeti üzerine Veysel Karani'ye bırakılan önemli kutsal emanetlerden Hırka-i Şerif, tüm dünyada etkisini sürdüren koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle bu yıl da ziyaret edilemeyecek.

Dini Haberler 09.04.2021, 16:15
Hırka-i Şerif ziyaretine Kovid-19 engeli
© AA

On bir ayın sultanı ramazanda binlerce kişinin ziyaret ettiği Hırka-i Şerif, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle geçen Ramazan olduğu gibi bu yıl da ziyaret edilemeyecek.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.s.) muhafaza edilen iki kıyafetinden biri olan Hırka-i Şerif, Fatih'teki Hırka-i Şerif Camii'nde muhafaza ediliyor.

Hz. Muhammed'in (s.a.s), Veysel Karani'ye hediye bıraktığı Hırka-i Şerif'in muhafazasını üstlenen 59. kuşaktan torunu Barış Samir, Ramazan ayında yurt içinden ve yurt dışından yüz binlerce insanın her yıl kutsal emaneti ziyaret ettiğini söyledi.

Sultan 1. Ahmet'in daveti üzerine 1611 yılında Hırka-i Şerif Muhafız Ailesi'nin İstanbul'a geldiğini belirten Samir, Hırka-i Şerif'in 1851'den bu yana ramazanın ilk cuması ziyarete açıldığını hatırlattı.

Samir, tüm dünyanın koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürü:

"Koronavirüs salgınının engellenmesi için birçok tedbirler alınmakta. Geçen yıl da koronavirüs salgınından dolayı Hırka-i Şerif'i muhafız aile olarak ziyarete kapatmıştık. Salgının üzerinden bir seneyi aşkın zaman geçti. Pandemi hala devam ediyor ve virüsün mutant versiyonları ortaya çıktı. Muhafız Aile olarak geçen sene olduğu gibi bu sene de pandemi dolayısıyla Hırka-i Şerif'i, insanlarımızın sağlığı açısından ziyarete açamayacağız. Üzüntüyle aldığımız bu kararın ardından Peygamber Efendimizin mübarek emaneti ile önümüzdeki Ramazan ayında halkımızla buluşmayı temenni ediyorum. Bu emaneti 60 kuşaktır layıkıyla muhafaza etmenin gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz."

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?