banner250

banner246

Hadis Alimi Muhammed Emin Saraç Hoca, dualarla ebediyete uğurlandı

19 Şubat Cuma günü vefat eden Hadis Alimi Muhammed Emin Saraç Hoca, dualarla ebediyete uğurlandı.

Dini Haberler 21.02.2021, 14:22
Hadis Alimi Muhammed Emin Saraç Hoca, dualarla ebediyete uğurlandı

19 Şubat Cuma günü vefat eden Hadis Alimi Muhammed Emin Saraç Hoca, dualarla ebediyete uğurlandı.

Saraç Hoca için İstanbul Fatih Camii'nde düzenlenen cenaze merasimine Cumhurbşakanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, talebeleri, siyasiler, ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Muhammed Emin Saraç Hoca'nın cenaze namazını Resisül Kurra Vekili Mustafa Demirkan kıldırdı.

Cenaze namazının ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Ebaş bir konuşma yaptı.
 

Başkan Erbaş  İmam Busıri’nin Kaside-i Bürde’sinden bir beyit okudu ve şu ifadeleri kullandı:

Okuduğum hamdele ve salvele hocamızın hayatından çok önemliydi. Özellkle bu beyitleri dinleyen talebeleri öyle zannediyorum ki, İlim Yayma Yurdu'nun medreseleri arasındaki o mescitte okuduğumuz derslerin ardından birlikte İmam Busıri’nin Kaside-i Bürde’sini kendine özgü makamıyla okuduğumuz anları hatırlamışlardır.

Yıllarca orada ders okuttu. Biz de talebesi olduk elhamdülillah. Sonra bu camide, Fatih Dersiamlarından Ali Haydar Efendi’den aldığı derslerle kendisini yetiştirdi, Mısır’a gitti. Mısır’da Mustafa Sabri Efendi’yi tanıdı ondan istifade etti. Yine Şeyhü’l-İslam vekili Zâhidü’l-Kevserî’den ders aldı, İhsan Efendi’den ders aldı.

Derslerde hep bizlere anlatırdı. Özellikle Fatih Camii müezzin mahfilinde Pazar sabahları yaptığı Şifa-i Şerîf derslerini unutmamız mümkün değil.

Rabbim,  kendisine rahmetiyle muamele eylesin.

Bizim için en büyük mutluluk, kendisine uzun yıllar talebe olmak oldu. Elhamdülillah. Onun elinden icazet almak da bahtiyarlıkların en büyüğüdür. Bütün icazetli talebeleri olarak bizler, inşallah onun yolunda devam edeceğiz. Hocamız gibi ömrümüzün sonuna kadar talebeler yetiştireceğiz.

Muhammed Emin Saraç hocamızı sadece Türkiye değil, bütün İslam âlemi tanıyor ve mümin muvahhid bir kul olduğuna ve ömrünü ulumu islamiyyeye adadığını biliyor, herkes şahitlik ediyor.  

Başkan Erbaş daha sonra Emin Saraç Hoca için helallil istedi ve mikrofonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, namazın ardından yaptığı konuşmada, M. Emin Saraç Hoca'yı imam hatip okulu yıllarından itibaren tanıdığını söyledi.

O günden son dönemde yaşadığı sıkıntılara kadar zaman zaman fırsat buldukça Saraç'ın ziyaretine de gittiğini anlatan Erdoğan, "Bu ziyaretlerinde de kendisinden çok ama çok istifade ettim. Rabb'im inşallah bizleri sevgili Habibinin Liva-ül hamd ismiyle müsemma sancağı altında da beraber haşrucem eylesin. " dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bir muhaddis olarak gerek tefsir ilminde olsun, fıkıh ilminde olsun, bütün bu İslami ilimlerde hocamız hep öncülük etti, hep bu noktada ön aldı. Dolayısıyla onun rahle-i tedrisinde bulunanlar da inşallah bundan sonraki süreci aynı anlayışla sürdüreceklerdir, ona inanıyorum. Aslında onların da vebali olur, aldıkları emaneti sürdürmeleri lazım. Söyleyecek sözleri aslında Diyanet İşleri Başkanımız söyledi. Biz, tezkiyede de ifade edildiği gibi kendisini hep bir muhaddis, bir müfessir olarak iyi bildik, iyi tanıdık. Hamdolsun yakından tanıma fırsatını da bulduğumuz için mutluyuz. Rabbim ebedi alemde de inşallah bizleri birlikte haşrucem eylesin."

VİDEO HABER

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (2)
Semra türkay 4 ay önce
Taşıdığı islam bilgelik bayrağını yetiştirdiği talebelerine bıraktı. Artık islam bilgelik bayrağını hak ettiği yere ulaştırmak siz talebelerine ve sevenlerine kaldı
Firdevs Bor 4 ay önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşaAllah
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?