banner203

banner250

Erzurum’da binlerce hatm-i şerifin duası yapıldı

Erzurum'da, yaklaşık 500 yıllık gelenek olan ve İslam alimi Pir Ali Baba tarafından başlatıldığı belirtilen "1001 Hatim" geleneği kapsamında okunan hatm-i şeriflerin duası, cuma namazı öncesi Ulu Camii'nde yapıldı.

Dini Haberler 15.01.2021, 13:27
Erzurum’da binlerce hatm-i şerifin duası yapıldı

Erzurum'da, yaklaşık 500 yıll önce İslam âlimi Pir Ali Baba tarafından başlatıldığı belirtilen "1001 Hatim" geleneği kapsamında okunan hatm-i şeriflerin duası, cuma namazı öncesi Ulu Camii'nde yapıldı.

Erzurum'un ve İslam âleminin doğal afetlerden korunmasına vesile olması amacıyla yaklaşık 5 asır önce başlatılan gelenek kapsamında, bu yıl hatimler 18 Aralık 2020'den itibaren okunmaya başlandı.

Okunan binlerce hatm-i şerifin duası için eller semaya açıldı

Erzurum'da bir ay boyunca genç-yaşlı, kadın-erkek bütün vatandaşların katılımıyla bütün camilerde, ev ve iş yerlerinde okunan hatimlerin sayısı, 136 bin 890 oldu.

"1001 Hatim" geleneği kapsamında okunan hatm-i şeriflerin duasına amin demek için binlerce kişi Ulu Camii'ne akın etti.

Ulu Camii Kur’an sevdalılarıyla doldu taştı

Dua programında konuşan Erzurum İl Müftüsü Şahin Yıldırım, Pir Ali Baba tarafından 16. yüzyılda başlatılan "Binbir Hatim" geleneğinin asırlardır devam ettiğini ve bu yıl pandeminin zorlu şartlarına rağmen Erzurumlular’ın Kur'an-ı Kerim'e olan sevdasından vazgeçmediğini belirtti.

Müftü Yıldırım, bu yıl pandemiden dolayı "1001 Hatim" programının dijital platformlar üzerinden organize edildiğini ve asgari hedefin "1001 Hatim" olarak belirlenmesine rağmen vatandaşların yoğun ilgi ve alakası sonucunda 136 bin 890 hatim okunduğunu kaydetti.

Elazığ İl Müftüsü Selami Aydın ve Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi İmam Hatibi Hafız Bünyamin Topçuoğlu'nun Kur'an tilavetinde bulunduğu programda, okunan binlerce hatimin duasını, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt yaptı.

Koronavirüs tedbirlerinin en üst düzeyde uygulandığı dua programında, Doç. Dr. Kurt'un yaptığu duaya binlerce Kur’an sevdalısı "âmin" dedi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?