banner250

banner246

Erbaş: "Gençler bizim en önemli değerlerimiz"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, koronavirüs sürecinde toplantı ve buluşmalarını video konferans sitemi üzerinden sürdürüyor.

Dini Haberler 09.05.2020, 18:51
Erbaş: "Gençler bizim en önemli değerlerimiz"

Daha önce il müftüleri, ataşe, müşavir ve yeni atanan il müftüleriyle video konferas sistemi üzerinden görüşmeler gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından koordine edilen uzaktan bağlantıyla, Türkiye Gençlik STK’ları Platformu’nun (TGSP) yöneticileriyle buluştu.

- Gençler bizim en önemli değerlerimiz

Gençlerle tek tek tanışan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, gençlik faaliyetlerinin önemine vurgu yaparak; “Öncelikle böyle bir çalışmayı yaptığınız ve gençler olarak sivil toplum faaliyetlerine gönül verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Gençler bizim en önemli değerlerimiz. Ülkemizde bu davayı omuzlayacak ve geleceğe taşıyacak, istikbale taşıyacak, örnek olacak, rol model olacak gençlerimizin sayısı ne kadar artarsa biz o kadar mutlu oluyoruz, memnun oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

- Peygamber Efendimizin Hilfü'l-Fudûl'a katılması bizim için önemli bir referanstır

Başkan Erbaş, gençlerden oluşan ve Peygamber Efendimizin de yer aldığı Hilfu'l-Fudûl yani 'Erdemliler Cemiyeti'nin bugün örnek alınması gerektiğine işaret ederek; “Peygamber Efendimizin gençlik döneminde gençlik teşkilatı olan, o günün Hilfu'l-Fudûl yani Erdemliler Cemiyeti'ne katılmış olması ve orada bulunduğu topluma katkı sağlamak için Erdemliler Cemiyeti'nin daha iyi işler yapmasına vesile olması bizim için çok önemli bir referanstır.” dedi.

- Hilfu'l-Fudûl bugünkü manada bir sivil toplum örneğidir

Sivil toplum kuruluşlarının modern dönemlerde ortaya çıktığı gibi bir düşencenin yanlış olacağını ifade eden Erbaş; “Hilfü'l-Fudûl topluluğu yani Erdemliler Topluluğu bugünkü manada bir sivil toplum örneğidir. Belki de ilk örneklerdendir. Neden biz Hilfü'l-Fudûl’a ya da Erdemliler Cemiyeti'ne atıflarda bulunuyoruz? Çünkü onun içinde Peygamber Efendimiz (s.a.s.) vardı, daha peygamberliğinden önce. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) her zaman bu cemiyete katılmış olmasını hayırla yad etmiştir. Zaman zaman hadis-i şeriflerinde, sohbetlerinde buna yer vermiştir. Yine Kur’an’ı Kerim'in bize örnek gösterdiği gençler grubu, 'Ashabı Kehf' isimliyle meşhur olmuştur. İslam dünyasının çeşitli yerlerinde Ashab-ı Kehf’e sahip çıkma hareketinden ortaya çıkan pek çok makamlar, yerler oluşmuştur. Ashab-ı Kehf, gençlere örnek bir gruptur. Hakikat ve iyilik için bir araya gelen bir grup gencin hayatını, bütün dünyaya, bütün insanlığı anlatıyor Ashab-ı Kehf. Sivil toplum çalışmalarının sanki modern dönemle başladığı gibi bir algı var. Doğrusu bu tam gerçeği yansıtmıyor. Bizim kültürümüzde, medeniyetimizde, inancımızda asırlar öncesine giden örnekleri var bu gençlik çalışmalarının, gençlik hareketlerinin." değerlendirmesinde bulundu.

- Peygamber Efendimizin hayatını mutlaka okutmalıyız

Türkiye’nin önemli bir genç nüfusa sahip olduğunu dile getiren Başkan Erbaş, “Öncelikle kendi inanç, medeniyet ve kültür değerlerimizi her yönüyle iyice tanımalı ve bunu gençlerimize ulaştırmalıyız. Peygamber efendimizin hayatını gençlerimize, çocuklarımıza mutlaka okutmalıyız. Bütün değerlerin, bir arada yaşamanın, güzel ahlakın ve erdemin en güzel örneğini Peygamber efendimizde görüyoruz. Onun hayatını bütün yönleriyle en güzel şekilde öğrenmeye ve yaşamaya muhtaç olduğumuzu aklımızdan çıkarmamalıyız.” şeklinde konuştu.

- Peygamberimiz ahlak devrimini gençlerle yaptı

Başkan Erbaş, Peygamber Efendimize Mekke’de zor zamanlarda inananların büyük bir çoğunluğunun gençlerden oluştuğuna işaret ederek; “Bu bizim için çok önemli bir referanstır. Hz Ali, Musab b. Umeyr, Erkam b. Ebi’l Erkam, Muaz b Cebel ve daha pek çok sahabe 20 yaşın altındaki gençlerden oluşuyordu. Peygamberimiz ahlak devrimini bu gençlerle yaptı.” ifadelerini kullandı.

Bir gencin her şeyden önce sağlam bir İslam inancına sahip olması gerektiğine vurgu yapan Başkan Erbaş; “İslam’ın şefkat, merhamet, hakkaniyet, güzel ahlak ve bir arada yaşama anlayışı gibi bizim medeniyetimizin en önemli unsurlarını gençlerimize ulaştırmanın heyecanı, derdi içerisinde olmalıyız.” diye konuştu.

Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki ilk emrinin “oku” olduğunu hatırlatan Erbaş; “Bunun için gençlerimize yönelik okuma ve eğitim faaliyetlerimizi öncelemeliyiz. Eğitim olmazsa, ilim, hikmet, bilgi, irfan olmazsa nicelik olarak ne kadar fazla olursa olsun, onun bir anlamı olmayacağını yeniden hatırlatmak istiyorum.” dedi.

- Gençlerimize ilim, irfan, bilgi, hikmet heyecanını aşılamalıyız

Gençlerimizin büyük bir ideale sahip olması gerekiyor, insan ideali kadardır” diyen Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Milletinize ve insanlığa hizmet etmeyi de gençlerimiz mutlaka ideallerine dahil etmelidir. Bu meyanda özellikle şu hadis-i şerifi bütün gençlerimize aktarmamaız gerektiğini düşünüyorum “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” Bu adeta İslam ahlakının en kapsamlı ve özlü ifadesidir. Sizler bugün insanlığa faydalı olmak için buralardasınız. Gençler olarak köklü bir bilgiye ve mefkûreye sahip olmamız gerekiyor. Okumak, farklı alanlarda bilgi sahibi olmak sürekli uğraşımız olmalı. Bilgiye sahip olanlar dünyayı yönetir. Bilgi en büyük güçtür. Gençlerimize ilim, irfan, bilgi, hikmet heyecanını aşılamak bizim, sivil toplum kuruluşlarımızın en önemli mefkûresi, ideali olması lazım.”

İslam dünyasında yaşanan sıkıntılara değinen Başkan Erbaş; “Yakın tarihi, son iki asırda dünyada yaşanan gelişmeleri, birlik ve beraberliğimizi zedeleyen etkenleri mutlaka her zaman önümüzde canlı tutup bunlardan ders, ibret almalıyız. Tefrikaya sebep olan şeyler nedir, bugün dünyayı karıştırmaya, özellikle İslam dünyasında insanları birbirine düşürmek isteyenler hangi konuları tefrikaya ediyorlar, bunları mutlaka bilmeniz gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

- Güzelliklerin hayata taşınması için gayret etmeliyiz

Başkan Erbaş, güzel bir ahlakın önemine değinerek; “Gencin süsü güzel ahlakıdır. Edep, nezaket ve zarafet her bir gencimizin en küçük davranışlarında bile olmazsa olmazıdır. Her yazımızda, konuşmamızda bunu mutlaka gençlerimize ulaştırmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Gençlerin asil bir duruşa ve aksiyona sahip olması gerektiğinin altını çizen Başkan Erbaş; “Bütün imkânlarınızla bildiğiniz ve yaşadığımız güzelliklerin hayata taşınması için gayret etmeliyiz. İyiliklerin çoğalması ve kötülüklerin azalması için gayret etmek bizim en önemli vazifelerimizden birisidir.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
Gulseven 1 yıl önce
Lütfen birisi benle ilgibata geçsin bende diyanete calicamk çok istiyorum vatanımıza bileğinize hayırlı bir evlat olmak istiyorum
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?