banner203

banner250

Erbaş: 81 ili Başkanlıktan 117 kişilik bir ekiple taradık

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından Ankara’da düzenlenen İmam Hatip Okulları Vizyon Semineri’nde konuştu; "81 ili Başkanlıktan 117 kişilik bir ekiple taradık." dedi.

Dini Haberler 13.02.2020, 17:13
Erbaş: 81 ili Başkanlıktan 117 kişilik bir ekiple taradık
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce düzenlenen İmam Hatip Okulları Vizyon Semineri’ne katıldı.

Ankara Şehit Cengiz Polat İmam Hatip Ortaokulu’nda düzenlenen seminerde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, imam hatip liseleri ve ortaokullarında idarecilik yapmanın önemine değinerek, öğrencilere rehberlik yapmanın, onları geleceğe hazırlamanın mukaddes bir görev olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, İslam ilim geleneğinde müspet ilimlerle dini ilimlerin birlikte verildiğini hatırlatarak, “Bakın İbn-i Sina 11 yaşında hafız olmuş. İyi bir matematik, kimya öğrenmiş, tıpta otorite olmuş, aynı zamanda İslam-i ilimlerde otorite olmuş. Farabi hem İslami ilimlerde hem musikide hem matematikte otorite olmuş. Bunlar bizim çok önem verdiğimiz ilimlerdir. Fıkıh ne kadar İslami bir ilimse astronomide o kadar İslami bir ilimdir. Kimya da, fizik de, tıp da o kadar İslami bir ilimdir, ayıramazsınız. Osmanlı geleneğini bilen merhum Celalettin Ökten Hoca, o geleneği imam hatip liselerinin müfredatında birleştirmiş.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve ilahiyat fakültelerinin iş birliği yaptığını dile getiren Erbaş, “Periyodik toplantılar yapıyoruz. İmam hatiplerde eğitim daha nitelikli nasıl olmalı, bunun gayreti içerisindeyiz. Altı ayda bir il müftüleri toplantısı yapıyoruz. Bir toplantımıza tüm ilahiyat fakülteleri dekanlarını davet ettik, ilahiyat-Diyanet iş birliği konularını görüştük. İlahiyat fakültelerimizde nasıl daha iyi talebe yetiştirebiliriz, bunun derdindeyiz. Sonraki bir toplantımızda, Din Öğretimi Genel Müdürümüzü ekibiyle birlikte davet ettik.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Başkan Erbaş, “İlk emri  ‘oku’ olarak alan Peygamberimiz nasıl ilme, eğitime önem verdiyse işte o ruhla biz de çocuklarımıza, gençlerimize sahip çıkacağız.” dedi.

Erbaş, 81 ilde din istismarıyla mücadele programları düzenlediklerini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“81 ili Başkanlıktan 117 kişilik bir ekiple taradık. Kitapçıklar bastırdık, ‘Dinin şu şekilde izahı yanlış, doğrusu bu.’ diyoruz. Şu ana kadar din istismarıyla mücadele kapsamında askeri okullarda subaylara, askeri öğrencilere ve polislere seminer verdik. Öğretmenler, Diyanet, ilahiyat olarak ulaşabileceğimiz herkesi doğru dini bilgiyle donatmamız lazım.”

Seminere Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ile Ankara, Kırıkkale, Kırşehir ve Çankırı’da imam hatip lisesi ve ortaokulu müdürü olarak görev yapan personel katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (1)
dkab öğretmeni imam 2 yıl önce
Eğitim fakultesi imamlar ne zaman okullarda kadrolu çalışacaklar meb e geçiş projesi varmı
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?