banner206

banner103

Dünya üçüncüleri Türkiye'den

"Uluslararası Hafızlık ve Kur'an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması"nın dünya üçüncüleri Türkiye'den, Düzce Cumayeri Merkez Yeni Camii İmam Hatibi Said Sezer ve İstanbul Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğrencisi Abdülkerim İleri oldu.

Dini Haberler 14.12.2019, 09:56
Dünya üçüncüleri Türkiye'den
© Diyanet Haber

Tunus’ta bu yıl 17. si yapılan "Uluslararası Hafızlık ve Güzel Kuran Okuma Yarışması"nda, "Güzel Kuran Okuma" dalında dünya üçüncüsü Türkiye’den çıktı.

Yarışmaya Düzce Cumayeri Merkez Yeni Camii'nden katılan İmam Hatip Said Sezer, dünya üçüncüsü oldu.

Fas, Tunus, Cezayir ve Türkiye’den olmak üzere 5 jüriden oluşan değerlendirme heyeti 20 ülkeden 23 yarışmacıyı değerlendirdi.

Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezinden kıraat hocası Talip Akbal, jüride yer alarak Türkiye'yi temsil etti.

Bahreyn "Uluslararası 16. Seyyid Cüneyd Alem Hafızlık ve Kur'anı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması"nda ise Türkiye'yi İstanbul Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğrencisi Abdülkerim İleri temsil etti.

2 dalda düzenlenen yarışmaya 70'e yakın ülkeden başvuran yarışmacılar ilk önce online elemesinden geçti. Ön elemeyi geçen 20 yarışmacı hafızlık, 10 yarışmacı da Kur'anı Kerim’i Güzel Okuma dalında Bahreyn'de finale katıldı.

23-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen final yarışmalarında hafızlık dalında birinciliği Libya, ikinciliği Bahreyn ve üçüncülüğü Suriye'den katılan yarışmacılar elde etti. 

"Güzel Kur'an Okuma" dalında ise birinciliği Bahreyn, ikinciliği Mısır, üçüncülüğü ise Türkiye'den katılan İstanbul Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğrencisi Abdülkerim İleri elde etti.

Bahreyn'de düzenlenen yarışmada Jüri olarak Türkiye'yi Yaşar Çuhadar temsil etti.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (9)
Hafız 9 ay önce
Yarabbi bizleri kurana hadim eyle
Lamia Uzun 9 ay önce
diyanetimiz iyi işlere imza atıyor. durmadan diyanetimizi karalayan bir fitne sitesi var Allah onlara basiret versin
Şemsettin Öz 9 ay önce
bu yarışmaları diyanetmi düzenliyor? benim oğlum havız oda katılabilirmi
Kasım Oduncu 9 ay önce
Çok güzel çok
Necmettin ASLAN 9 ay önce
MaşeAllah tebrik ederiz.
Rabbimiz muvaffâkiyetler ihsan etsin.
Mehmet Fatih Kalender 9 ay önce
Allah'a hamdolsun, ne güzel. Hafızlarımız, hocalarımız, öğrencilerimiz, Kur'an bülbüllerimiz. Mucibince yaşamak nasip olur inşaAllah.
Cemal Gören 9 ay önce
Bu haberi düzenleyen hiç mi mürekkep yalamadı acaba?.. Hem cümle düşüklükleri hem de anlatım bozukluğu var. Hafızlıkta da 3. olduğumuz belirtiliyor ama ilk 3'de Türkiye yok... Lütfen bir parça ciddiyet!
Cemal 9 ay önce
Haberi düzgün okursanız yarışmacıların hangi dalda derece yaptığı yazılmış. Yarışmanın genel adıyla 2 dalda yapıldı açık açık yazılmışken ukala yorumunuzdan utanmalısınız. Belli ki amacınız üzüm yemek değil...
İmam Hatip 9 ay önce
MaşAllah Rabbim sayılarını arttırsın inşAllah
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın