banner250

banner246

Diyanet’ten depremzedelere manevi destek

6.8 şiddetinde depremin meydana geldiği Elazığ’da bulunan Diyanet İşleri Prof. Dr. Ali Erbaş, A Haber televizyonuna yaptığı açıklamada, depremzedelere manevi destek verdiklerini söyledi.

Dini Haberler 26.01.2020, 22:57
Diyanet’ten depremzedelere manevi destek
© Diyanet Haber

Erbaş A Haber muhabirinin sorularını yanıtladığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Deprem olur olmaz evlerine giremeyen vatandaşlarımız için uygun olan, herhangi bir tehlike arz etmeyen camilerimizi, imamlarımız rehberliğinde bütün vatandaşlarımıza açtık hem Elazığ hem Malatya’da. Camilerimizde sabaha kadar kalan kardeşlerimiz oldu, onlara rehberlik ettik.

- Depremzedelere manevi destek

Başkan Erbaş depremin ardından depremzedelere manevi destek verdiklerini ifade ederek, “Şuan itibarıyla Ankara’dan gelen sekiz kişilik bir manevi rehber heyetimiz, daire başkanımızın (Göç ve Manevi Destek Hizmetleri Daire Başkanı) rehberliğinde şuanda burada. Hem hastanelerde hem taziye evlerinde, çadırlarda, salonlarda evlerine giremeyen depremzede kardeşlerimiz için manevi rehberlik yapmaktalar.” dedi.

- Bütün gücümüzle depremzede kardeşlerimizin yanındayız

Türkiye Diyanet Vakfı olarak ilk andan itibaren hemen seferber olduklarını ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “5 bin kişiye yemek dağıtacak bir tırdan oluşan mutfağımız şuanda burada sıcak yemek dağıtıyor. Yine Sivrice ilçesinde Türkiye Diyanet Vakfı olarak bir sıcak yemek dağıtan çadır kurduk. Bütün gücümüzle Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak depremzede kardeşlerimizin yanındayız. Şuan itibarıyla camilerimizde, spor salonlarımızda, bazı okullarımızda, çadırlarımızda evine giremeyen, evi ağır hasarlı olan ya da hasar tespiti henüz yapılmamış olan kardeşlerimiz bu mekânlarda şuan itibarıyla kalıyorlar. Tabii bir müddet devam edecek bu durum, kalıcı olarak bir yerde ikamet etme imkânı buluncaya kadar.” şeklinde konuştu.

- Diyanet İşleri Başkanlığının şu anda bine yakın manevi rehberi var

Vatandaşların manevi rehberler nasıl başvuracağı hakkındaki soruyu da yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Onlar başvurmayacaklar, bizim manevi rehberlerimiz, çadırları, salonları, taziye evlerini ziyaret edecekler. Dolayısıyla birebir vatandaşlarımızla görüşerek onlara manevi noktada destek olacaklar. Bu bir sabır işidir, tabi takdiri ilahi. Depremin ne zaman olacağını hiçbirimizin bilme imkânı yok, dolayısıyla deprem olduktan sonra bizim depremzede kardeşlerimizin her alanda yanlarında yer almamız lazım. Diyanet İşleri Başkanlığının şu anda bine yakın manevi rehberi vardır, hastanelerde, hapishanelerde, kredi yurtlar kurumunun yurtlarında kardeşlerimiz, hocalarımız görev yapmaktadır ve bunun çok faydalı bir faaliyet alanı olduğunu düşünüyoruz. İlk andan itibaren arkadaşlarımız hemen depremzede kardeşlerimizin yanında yer aldılar, bu vazifelerini titiz bir şekilde yerine getiriyorlar birde tabii bizim burada bin civarında görevlimiz var, görevlilerimiz de depremzede oldular. Onlara da manevi rehberlik yapma noktasında, depremi ağır yaşamamış olan il müftümüz, ilçe müftülerimiz ve bayan vaizlerimiz özellikle onlarda manevi rehberlerimizle birlikte vatandaşlarımızın yanındalar.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (2)
M.ali 1 yıl önce
Diyanet işleri başkanlığı personeli olarak bu desteği depremzedelereverdiği için gurur duydum.en azından moralleri bi nebze olsun yerine gelir.tekrar etmesin bu acılar inşAllah
AHMET GÜNAY 1 yıl önce
MÜ'MİNLER KARDEŞTİR. İYİ GÜNDE KÖTÜ GÜNDE DE KARDEŞLİĞİNİ SÜRDÜREDİR.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?