banner199

banner103

Camiler cuma günü ve kandil gecesi kapalı tutulacak

SON DAKİKA - Diyanet İşleri Başkanlığınca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında yarın ve miraç kandilinin idrak edileceği cumartesi gecesi camilerin kapalı tutulması kararlaştırıldı.

Dini Haberler 19.03.2020, 15:20
Camiler cuma günü ve kandil gecesi kapalı tutulacak
© DiyanetHaber
banner200

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş imzasıyla müftülüklere gönderilen yazıda, insanın can güvenliğini sağlamanın İslam'ın ana gayelerinden biri olduğu belirtildi.

"Zararı önlemek, fayda sağlamaktan daha önemlidir" kuralının İslam hukukunun temel ilkeleri arasında bulunduğu vurgulanan yazıda, Kovid-19'la ilgili tedbirler kapsamında çeşitli kararlar alındığı hatırlatıldı.

Vatandaşların sağlığını korumayı, özellikle yaşlıların can güvenliğini sağlamayı hedefleyen ve muhtemel zararları önlemeye yönelik olan bu kararların uygulanmasının insani ve vicdani bir sorumluluk olduğuna işaret edilen yazıda, bazı kişilerin, vatandaşların dini hassasiyetlerini istismar ettiği ve camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin belirlendiği bildirildi.

İl müftülüklerine gönderilen yazıda, şunlar kaydedildi:

"Ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla kamu kurum ve kuruluşları, Kur'an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz kapalı tutulacak ve cuma namazı için sela okunmayacaktır."

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kişisel sosyal medya hesaplarından duyurdu:

Yorumlar (10)
Canan 4 ay önce
Efendimiz (sav) salgın hastalıkta cami kapatmış mı cemaatle cuma namazını terk etmiş mi?
Ahmet Topçu 4 ay önce
Coronavirus tehlikesi tamamen atlatılıncaya kadar camiler kapalı tutulmalıdır.Bir vakit açık bir vakit kapalı tutulmasının mantığını anlamak mümkün değil.
Bahri güneş isabetli bir karar 4 ay önce
Bahri güneş isabetli bir karar teşekküeler
Rasim genc 4 ay önce
Selalar okunsun cok zor mu okumak .Ezanlar okuniyor.
Sultan KOÇ 4 ay önce
Köyde cenaze olursa onun namazı kılınacakmı, malum dünya hali bu konuda açıklama yapıldımı.
Hanifi 4 ay önce
Ramazalikta kapalimi
Osman 4 ay önce
Çok Iyi Olmuş
Adem korkmaz 4 ay önce
Cuma günü ve Kandil gecesi günleri tam gün mü kapalı tutlulacak arkadaşlar.!!!
Ahmet Acar 4 ay önce
Cuma namazında ve Kandil gecesi yatsı namazında Cami kapalı tutulacak Selalar okunmayacak diğer vakitlerde ezandan bir saat önce camiler açılacak
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın