banner250

banner246

Başkan Erbaş hakkında yapılan suç duyurusuna savcılıktan red

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'a, okuduğu Cuma hutbesi nedeniyle İHD Ankara Şubesi tarafından suç duyurusunda bulunulmuştu.

Dini Haberler 08.05.2020, 16:39
Başkan Erbaş hakkında yapılan suç duyurusuna savcılıktan red
© Diyanet Haber

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi tarafından yapılan suç duyurusunu inceleyen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmaya yer olmadığına karar verdi. 

Kararda şu ifadelere yer verildi:

"Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kuruluş Ve Görevleri Hakkındaki 633 Sayılı Kanun maddeleri ile diğer ilgili mevzuat dikkate alındığında Diyanet İşleri Başkanı'nın bir Cuma hutbesinde İslamiyet'in emir ve yasaklarından bahsetmesi, kanunun emir ve görevinin gereği olması nedeniyle, bunun tersi davranması beklenemez. Bu mahiyetteki telkin ve tavsiyelerin ise kanunların suç saydığı 'Nefret ve Ayrımcılık', 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve suçlarını oluşturması hukuka, akla ve mantığa aykırıdır."

Açıklanan nedenlerle, şikayet konusu olay ve kişiler hakkında SORUŞTURMA YAPILMASINA YER OLMADIĞINA,

kararın müştekiye tebliğine..

Ne olmuştu?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ramazan ayının ilk Cuma hutbesinde eşcinseller ile nikâhsız birlikteliklerle zina ve bazı uyarılarda bulunmuştu. İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Başkanı Fatim Kanat, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na 'Nefret ve Ayrımcılık' ile 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama' suçları kapsamında ihbarda bulunmuştu.

banner242
Yorumlar (13)
Feyzi gün 11 ay önce
Sayın başkanımız ali erbaşın yanındayız.dogru olanın Allah daim yardımcısıdır.Syn Ali Erbaş başkanımıza başarılar.Allah halkimizın yardımcisı olsun
Rüştü ARAZ 1 yıl önce
Mahkemeden beklenen karar. Teşekkürler.
Kezban Türkyılmaz 12 ay önce
Karara çok teşekkürler Allah’ın adaleti bir gün tam tecelli edecek
Burçin 1 yıl önce
Diyanet işleri başkanımızdan RABBİM ebeden razı olsun inşaALLAH
Adalet 1 yıl önce
ALLAH CC Emrini ayetini kulları aracılığı ile insanlara kullarına duyururur başkanimizda bunu yapmıştır Rabbim razı olsun diyanet işleri başkanımızdan Yanındayız başkanım
Ertuğrul Akkaya 1 yıl önce
Bunun gibi dernek ve kişilerin amacı kişi değil din düşmanlığı İslam düşmünlığı
İsmail Berber 1 yıl önce
Beklenen bir karar.Ykarar.Yerinde ve doğru karar verilmiş. Sayın Diyanet İşleri Başkanı yanlış bir şey söylemedi ki, soruşturmaya gerek olsun.
Abdullah 1 yıl önce
Mahkemeye tesekkur ederiz
Fatih 1 yıl önce
İSABETLİ KARAR
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?