banner203

banner218

2020 Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili nedir?

Mevlid kandili, alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.s.)’in dünyayı teşrif ettiği gündür.

Dini Haberler 22.10.2020, 10:52
2020 Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili nedir?

Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Ey Peygamber! Biz seni bir şahit, bir müjdeleyici, bir uyarıcı; Allah’ın izniyle kendi yoluna çağıran bir davetçi ve aydınlatıcı bir kandil olarak gönderdik.” (Ahzâb, 33/45-46) Bugün, beşeriyetin, en kutlu doğumuna şahitlik ettiği mübarek bir gündür. Bugün, ademoğlunun efkârını kaplayan küfür ve cehalet bulutlarının bir kez daha dağılmaya mahkûm olduğu gündür. Yüce Rabbimiz, Resûl-i Ekrem efendimize duyduğumuz derin hürmet ve muhabbetimizi hiçbir zaman gönlümüzden eksik etmesin.

Ümmeti olma bahtiyarlığına erdiğimiz Resûlullah efendimiz, insanlığa sorumluluk ve görevlerini yeniden hatırlatan son peygamberdir. O bizlere; hayata ve ölüme, maziye ve istikbale dair mümince bir bakışı öğretmiştir. Teslimiyet ve sadakati, hak ve hakikati, insaf ve vicdanı, adalet ve fazileti, sabır ve hoşgörüyü bizzat yaşayarak göstermiştir. Onu anlamalı, öncelikle yaratılışın gaye ve hikmetini, insanî ve ahlâkî değerleri, onun hayat anlayışını, şefkat ve merhamet yüklü bakışını hayatımıza aktarmalıyız.

2020 Mevlid Kandili nezaman?

2020 yılı Mevlid Kandili, Diyanet İşleri Başkanlığı takvimine göre 28 Ekim Çarşamba gününü Perşembe akşamına bağlayan gece olarak belirlendi.

Yorumlar (0)