banner324

banner319

Müftü Ahmet Hulusi Efendi kabri başında anıldı

banner265

Milli Mücadele kahramanı Müftü Ahmet Hulusi Efendi, 15 Mayıs Milli Mücadele Günü'nün 103. yıl dönümünde kabri başında dualarla anıldı.

Denizli Müftülüğü 16.05.2022, 15:06
Müftü Ahmet Hulusi Efendi kabri başında anıldı
© DİHA

Milli Mücadele'nin Denizli'de bayraktarlığını yapan, verdiği fetvalarla halkı düşmana karşı mücadeleye çağıran Müftü Ahmet Hulusi Efendi için İlbade Mezarlığı'ndaki  kabri başında anma töreni düzenlendi.

Törende konuşan İl Müftüsü Mehmet Aşık, "Denizli'de Milli Mücadele'nin 103. yıl etkinlikleri kapsamında Denizli'deki Milli Mücadele ateşini yakan Müftü Ahmet Hulusi Efendi başta olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. 15 Mayıs 1919'da İzmir'in Yunanlılar tarafından işgalinden dört saat sonra Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin Bayramyeri Meydanı'nda vatandaşları toplayarak irad ettiği fetva, Anadolu'da ilk Milli Mücadele fetvasıdır. Bugün çeşitli etkinliklerle Milli Mücadele dönemini tekrar hayırla ve minnetle anıyoruz. Bu vesileyle aziz vatanımızı canları pahasına kanları ile sulayan şühedamızın ruhlarının şad olması ve Cenab-ı Allah'ın bu millete o günleri tekrar yaşatmaması duasında bulunuyoruz." dedi.  

Okunan Kur’an-ı Kerim'in ardından İl Müftüsü Aşık hatim duası yaptı.

Kabri başında yapılan duanın akabinde İl Müftüsü Aşık, İl Müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, vaizler, şube müdürleri ve din görevlileri, Delikliçınar Yeni Camii'nde kılınan ikindi namazından sonra Delikliçınar 15 Temmuz Şehitler Meydanı'ndan başlayıp 103 yıl evvel Müftü Ahmet Hulusi Efendi Efendi'nin Milli Mücadele fetvasını verdiği Bayramyeri Meydanı'nda son bulan yürüyüşe katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)