banner203

banner250

“Gençlerin ilgiye, sevgiye ve dostluğa ihtiyacı var”

Denizli İl Müftülüğü, Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinde “Peygamberimiz ve Gençlik” konulu konferans düzenledi.

Denizli Müftülüğü 29.11.2018, 11:24
“Gençlerin ilgiye, sevgiye ve dostluğa ihtiyacı var”
© Diyanet Haber

İstiklal Marşı’nı müteakip 12. sınıf öğrencisi Eyyup Kuşbey'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Vali Hasan Karahan şunları kaydetti:

“Güzel bir günde güzel bir amaç için buradayız. Mevlid-i Nebi Haftası'nı bütün ülkede her sene Diyanet İşleri Başkanlığımızca belirlenen farklı konu başlıklarıyla kutluyoruz. Bu seneki başlık ‘Peygamberimiz ve Gençlik’ olarak belirlenmiştir. Bütün toplumlar gençlerini en donanımlı şekilde yetiştirmek ister. Bizde bu konuda elimizden ne geliyorsa, üzerimize ne düşüyorsa yapmak zorundayız. Hz. Peygamberimize (s.a.s.) ilk önce inanıp onu destekleyenler gençler ve garibanlar olmuştur. Dinimiz Hz. Peygamberimiz aracılığıyla bize gelmiştir. Peygamberimiz bize ne anlattıysa ona inanmamız gerekir. Hiç kimsenin Hz. Peygamberimizin yerine geçip 'Hz. Peygamber Kur’an'ı yanlış anlamış ben doğru anlıyorum, Kur’an bunu demek istiyor.' lüksüne ve cesaretine sahip olmaması gerekir. Biz dinimizi Hz. Peygamber Efendimizin anlattığı şekilde kabul ediyoruz. Dolayısıyla biz Peygamber Efendimizi örnek alıp onun anlattığı şekilde dinimizi yaşamak zorundayız. Bunları anlatmamın sebebi son zamanlarda Peygamberimizi yok sayıp sanki vahiy kendilerine gelmiş, haşa Allah kendileriyle konuşmuş gibi bir İslam anlayışı çıktı böyle bir İslam anlayışı olamaz. Özellikle din görevlilerimizden bu konuda hassasiyet göstermelerini istiyoruz. 1400 yıllık boşluğu atlayıp 'O zaman İslam öyleydi, şimdi böyle.' dersek ortalık yanlış uygulamalarla dolar.” 

İl Müftüsü Mehmet Aşık ise Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın: “Her din görevlimiz 10 gencimizle yakından ilgilensin!” çağrısını hatırlatarak şöyle devam etti:

Diyanet İşleri Başkanlığımızca gönderilen son talimatta: 'Her görevlimiz 10 genci kendi evladı gibi görüp, onlarla meşgul olacak.' emri verildi. Her din görevlimizin 10 genci üzerine zimmetlenmesi ne kadar güzel bir şey? Çünkü insanoğlunun ilgiye, sevgiye ve dostluğa ihtiyacı var. Bu ihtiyaç sanal ortamlarda değil, doğal ortamlarda karşılanmalıdır. Bu alanda çok çalışmak gerekiyor."

Ardından Pamukkale Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülhamit Birışık "Peygamberimiz ve Gençlik" temalı konferans verdi.

Prof. Dr. Abdülhamit Birışık şunları söyledi:

“Hz. Resulü Ekrem’in (s.a.s.) hayatını ve mücadelesini düşündüğümüzde, çoğumuz o kadar büyük başarıları etrafında toplanan yaşlı insanlarla gerçekleştirdiğini zannederiz. Hâlbuki ilk Müslümanlar İslam’ı kabul ettiklerinde hep genç idiler. Mesela Hz. Ali 10, Abdullah b. Ömer 13, Zeyd b. Hârise 15, Abdullah b. Mes’ud, ve Zübeyr b. Avvam 16, Talha b. Ubeydullah, Abdurrahman b. Avf, Erkam b. Ebi’l-Erkam ve Sa’d b. EbîVakkas 17, Musab b. Umeyr 18-20, Câfer b. Ebî Tâlib 22, Osman b. Huveyris, Osman b. Affan, Ebû Ubeyde b. Cerrah ve Hz. Ömer (r.a.) 25-31 yaşları arasındaydı. Bunların dışında genç yaşta İslam’ı kabul eden pek çok kişi olmuştu.”

Program sonunda katılımcılara hafta münasebetiyle Diyanet İşleri Başkanlığının hazırladığı “Peygamberimiz ve Gençlik” adlı kitap hediye edildi.

İl Müftülüğünce düzenlenen programa, Denizli Valisi Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkan V. Ali Değirmenci, Pamukkale Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülhamit Birışık, İl Müftüsü Mehmet Aşık, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, il müftü yardımcıları, Okul Müdürü Mustafa Yollu, ilçe müftüleri, din görevlileri, öğretmenler, ve öğrenciler katıldı. 


 

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?