Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kasım 2020'de çıkan yangının ardından restorasyonu tamamlanan Vaniköy Camii'nin resmi açılışında yaptığı konuşmada, Üsküdar için böylesine anlamlı bir günde burada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gönüllerini buluşturan, bu sevinci yaşamalarına vesile olan Allah'a hamdettiğini söyledi.

2023.06.16 İstanbul Vaniköy Camii Açılış Töreni (3)

Tarihi Vaniköy Camii'nin Üsküdar'ın sembol mekanlarından biri olduğunu belirten Erdoğan, "Boğaz'ın incileri" arasında yer alan 358 yıllık Vaniköy Camisi'nin 2,5 yıl önce çıkan yangında çok ağır hasar gördüğünü, ahşap çatısı ile mahfil bölümünün tamamen yandığını, hünkar kasrının iç mekanlarının da kullanılamaz hale geldiğini anlattı.

Erdoğan, "Bir Üsküdar sakini ve aşığı olarak bizim de yüreğimizi yakan bu yangın sonrasında malum çevreler hemen istismara başladılar. Buranın komple yıkılarak ranta açılacağını ifade ettiler. Akla, vicdana ve ahlaka sığmayan bir sürü tezvirat yaydılar. Her zaman yaptıkları gibi yalanlarla çarpıtmalarla bühtanlarla İstanbullu kardeşlerimizin zihnini bulandırmaya çalıştılar. Biz bunların hiçbirine kulak asmadık." ifadelerini kullandı.

Ata yadigarı bu nadide eseri "şehre vefa" misyonuyla yeniden ihya etmek için süratle harekete geçtiklerine işaret eden Erdoğan, İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü, Mehmet Vani Vakfı ve Kalyon Vakfı arasında bir restorasyon protokolü imzalandığını, kapsamlı bir hazırlık sürecinden sonra Kalyon Vakfının camiyi aslına uygun olarak tekrar şehre kazandırmak amacıyla hemen kolları sıvadığını anlattı.

"Camimiz, kütüphanesiyle birlikte İstanbul'un yeni uğrak yerlerinden biri olacak"

Erdoğan, camide gerçekleştirilen restorasyona ilişkin şu bilgileri verdi:

"Çam keresteleri Dursunbey'den, meşe keresteleri Yenice'den, mermerleri Marmara Adası'ndan temin edilerek camimiz tamamen özgün malzeme kullanılarak yenilendi. Ayrıca camide yer alan hünkar kasrının zemin katı, kütüphane olarak vatandaşlarımızın istifadesine sunuldu. Titiz bir çalışmayla seçilen yaklaşık 1600 eser, başta gençlerimiz olmak üzere camimizi ziyaret eden herkesin kullanımına açık olacak." Sadece Üsküdar'ın değil İstanbul'un da sembol mimari eserlerinden olan Vaniköy Camisi'nin yangında yıkılana kadar tam 3,5 asır boyunca bu bölgenin adeta kalbi konumunda olduğunu söyleyen Erdoğan, caminin 18. yüzyıldan itibaren padişahların ziyaretgahlarından biri olduğunu dile getirdi.

2023.06.16 İstanbul Vaniköy Camii Açılış Töreni (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Camimizin artık kütüphanesiyle birlikte kısa sürede İstanbul'umuzun yeni uğrak yerlerinden biri haline geleceğine inanıyorum. Restorasyon sonrası tekrar ibadete açtığımız Vaniköy Camisi'nin ilçemize ve İstanbul'umuza hayırlı olmasını diliyorum. Bu muhteşem eserin şehrimize kazandırılmasında emeği geçen işçisinden mimarına, mühendisine, ustasından sanatçısına kadar herkese teşekkür ediyorum. Caminin restorasyonunu gönüllü olarak üstlenen ve bu görevi en güzel şekilde yerine getiren Kalyon Vakfını canıgönülden tebrik ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığımızı ilk günden itibaren projeyi sahiplendiği ve güçlü biçimde desteklediği için ayrıca kutluyorum." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından İstanbul İl Müftüsü Safi Arpaguş dua etti.

2023.06.16 İstanbul Vaniköy Camii Açılış Töreni (5)

Kaynak: AA