Diyanet İşleri Başkanlığı Umre Organizasyonu ile umre vazifesini yerine getirmek üzere Bolu'dan kutsal topraklara gidecek olan 228 umreci bilgilendirildi. 

İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen seminerde konuşan İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu, şunları kaydetti:

"Sizler Duyufur Rahman yani Allahın misafirlerisiniz. Hac ve umre herkese nasip olmaz 2 milyar müslümanın içinden bu yolculuk sizlere nasip oldu. O kutsal beldelere gitmek, oralarda ibadet etmek için bu yola koyuldunuz. Umre   turizm amaçlı bir gezi değildir. Umreye bedenen, zihnen, fikren ve aklen hazırlıklı olmanız gerekir. Oralarda ibadetlerinizi Allahın emrettiği şekilde, samimi ve kalpten gelerek yapın. Mübarek beldelerde dedi kodu, gıybet ve boş sohbet yaparak değil, bol bol Kur’an okuyarak, gönlünüzü Allaha açarak ibadet edin. Vaktinizi boşa harcamayın. Her dakikanızı dolu dolu yaşayın. Kısacası belki bir daha gelmek nasip olmaz diyerek günlerinizi çok iyi değerlendirin.

Medinede Allahın Resulu Hz. Muhammed (sav)’i ziyaret edeceksiniz. Sanki her zaman O’nunla berabermişsiniz gibi yaşayın. Onun şefaatine nail olmak için dualar edin. Mekke ve Medinede günahlarınızdan kurtulmak için tevbe edin, bol bol vatanımızın ve milletimizin bekası için, huzur ve mutluluk içinde bu topraklarda  yaşabilmemiz için, aileniz, sevdikleriniz, eş dost, komşu ve akrabalarınız için hayır dualar edin. Son olarak umreden önceki yaşantınız ile umreden sonraki yaşantınızda mutlaka değişiklik olmalıdır. Bilgilendirme seminerlerimize katılarak bizi can kulağı ile dinlediniz sizlere Allahın kabul edeceği şekilde yapacağınız ibadetler ve hayırlı yolculuklar dilerim." dedi.

İki gün süren seminerde vatandaşlara umre yolculuğuna çıkmadan önce maddi ve manevi hazırlık, ana hatlarıyla umre ibadeti, ibadet bilinci ve umre ziyareti, umre ibadetinin bir gereği olarak bir arada yaşama bilinci, Mekke ve Medinedeki ziyaret yerleri, umrenin hikmetleri, umredeki sembollerin anlamı ve kadınlara özgü konular hakkında geniş bilgiler verildi.

Seminer boyunca Türkiye Diyanet Vakfı Bolu Şubesi tarafından çeşitli ikramlarda bulunuldu.