Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansta konuşmacı olarak Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Güzel katıldı.

Güzel, konuşmasında, ümmetlerin ve milletlerin hayatlarını huzur içinde sürdürebilmeleri için kalplerini ve gönüllerini Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamber'in muhabbeti ve sevgisiyle doldurması gerektiğin belirtti.

bingöl-konferans-22

Hz. Peygamber'in verdiği mesajların sonsuza kadar devam edeceği mahiyette olduğunu kaydeden Güzel, "Hz. Adem'den itibaren hak-batıl mücadelesi süre gelmiş, sayısız peygamberler göndermiştir Cenab-ı Allah. sayılarını bilmiyoruz. Bildiklerimiz var. Ve bu mücadele devam edegelmiş. Ta ki Hz. Peygamberimize (sav) kadar. Efendimiz evrensel bir dinin peygamberi ve hatem-ül enbiya. Yani peygamberlerin sonuncusu. Dolayısıyla onun aldığı mesajlar önemli, verdiği mesajlar önemli." ifadelerini kullandı.

Vali Ahmet Hamdi Usta da Hz. Peygamber'in, "Allah’a iman ettim de ve dosdoğru ol" tavsiyesini bugün en büyük yol haritası olduğuna işaret etti.

bingöl-konferans-55

Usta, şöyle devam etti:

"Bilginin çoğaldığı bilgeliğin ve hikmetin azaldığı; mülkiyetin çoğaldığı paylaşmanın ve huzurun azaldığı; şımarıklığın ve nankörlüğün çoğalıp şükür ve minnet duygularının azaldığı; inancın itibarsızlaştırıldığı, istikametin örselendiği ve menfaat ilişkilerinin başat davranışlara evrildiği bir çağda, insanlığın yegane kurtuluş reçetesi olarak yine yüce dinimizin hayat veren çağrısı duruyor. Bu nedenle, bu yıl ki temanın Peygamberimiz, 'iman ve istikamet' olmasını son derece isabetli ve değerli bulduğumu ifade etmek isterim."

bingöl-konferans-11

Programın açış konuşmasında İl Müftüsü Mustafa Topal da "Peygamberimiz, İman ve İstikamet"in önemine değinerek "Peygamberimizin (as) hayatımıza ışık tutan uygulamaları rehberliğinde, dünya ve uhrevi hayatın huzur ve güven içinde yaşamalıyız." ifadelerini kullandı.

bingöl-konferans-44

Konuşmaların ardından ortaokul ve liseler arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediye verildi.