banner203

banner250

Yorumlar (4)
Suleyman ozmen 2 yıl önce
Selaminaleykum ben internet bankaciligi uzerinden gram altin alip bozduruyorum. Bazi kisilerin dedigine gore bu caiz degilmiş. Net bir bilgi verecek varmi
Mustafa Çakır 7 ay önce
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu

Kapıda teslim almak üzere internet üzerinden altın ve gümüş satın almak caiz midir?

İslam’da altın, gümüş, döviz ve TL gibi para cinsinden olan bedellerin değişiminin (sarf) peşin olması gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, II, 39; Mergınânî, el-Hidâye, III, 81). Bedellerden birinin vadeli olması halinde yapılan işlem faize dönüşür (Buharî, Büyu’, 74-82; Müslim, Müsâkât, 79-104; Tirmizî, Büyu’, 23).
Günümüzde internet üzerinden yapılan altın ve gümüş alım/satım işlemlerinde yapılan ödemeler havale, EFT, kredi kartı ve banka kartıyla yapılmakta, ancak altın veya gümüş emtia ise anında müşteriye teslim edilmemektedir. Bu tür alışveriş şekilleri sarf akdinin şartlarından biri olan her iki bedelin peşin olması kuralını ihlal ettiğinden dinen caiz değildir.
Ancak her iki bedelin kapıda peşin olarak teslim edilmesiyle gerçekleştirilecek olan altın veya gümüş alım-satımı caizdir. Bu alışverişte malın peşin teslim edilmesi karşılığında bedel ya nakden veya anında satıcının hesabına geçecek şekilde kart ile tek çekim olarak ödenmelidir.
Para cinsinden olmayan değerli taşlar (elmas, pırlanta vb.) ve ayarı düşük (çoğunluğu karışım olan) altın veya gümüşün ise vadeli olarak satışında dinen bir beis yoktur.
Ahmet Yılmaz 2 yıl önce
Hocam altınlar bankanın hür iradesinde değilki blokeli. Blokeli olan bir altını nasıl alıp verecekler
İrfan yıldız 3 yıl önce
Sayın hocam her altın alan kişinin aldığı altın gramı oranınca bankanın kasasında altın olması gerekmiyormu.Şu anda bankalar ne kadar altın sattılarsa o kadar altın varmı kasalarında.Yoksa banka bize üzerinde gram yazılı bir kağıt satmış oluyor.