Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Tevfik er-Rabia Diyanet İşleri Başkanlığında bir araya geldi.

Başkan Erbaş ve Bakan Rabia, baş başa ve heyetler arası yaptıkları görüşmelerin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı 15 Temmuz Milli İrade Şehit Ali Alıtkan Konferans Salonu’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Buradaki konuşmasında, hac ibadeti için gelen misafirlere hizmet etmenin önemli bir sorumluluk ve şerefli bir görev olduğunu belirten Başkan Erbaş, hac ve umre hizmetlerinin her geçen yıl daha iyi bir noktaya gelmesinden dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti.

Başkan Erbaş, Suudi Arabistan’ın hac ve umre ziyaretlerinin huzur, sağlık ve emniyet içinde yapılması için ortaya koyduğu çabanın her türlü takdirin üzerinde olduğuna işaret ederek teşekkürlerini iletti.

- "Türkiye olarak hac ve umre hizmetlerinde önemli bir tecrübeye sahibiz"

Hac ve umre organizasyonunun büyük bir tecrübe, kapsamlı planlama ve özveri gerektirdiğini ifade eden Başkan Erbaş, “Türkiye Cumhuriyeti olarak bizler, hac ve umre hizmetlerinde önemli bir tecrübeye sahibiz. Hem ülkemizde hem de kutsal beldelerde güçlü bir organizasyon ağımız var. Değişen şartlar ve gelişen imkanlar muvacehesinde kendimizi her yıl yenileyerek hacılarımıza ve umrecilerimize daha iyi hizmet vermenin gayreti içerisindeyiz.” dedi.

Başkan Erbaş, heyetler arası yaptıkları toplantıya ilişkin de bilgi vererek, “Toplantıda 2024 yılı Hac ve Umre organizasyonunu değerlendirme fırsatı bulduk. Şevval ayında başlayan umre organizasyonları ile 2024 yılı Hac ve Umre organizasyonu kapsamındaki iş birliğimizi daha da geliştirmek için istişarelerde bulunduk. İlişkilerimizi ve iş birliğimizi daha ileri bir seviyeye taşıma kararlılığımızı teyit ettik.” diye konuştu.

- "Mekke Yolu’ projesi hacılarımıza büyük bir kolaylık sağladı"

Diyanet İşleri Başkanlığının en temel hedefinin vatandaşların hac ibadetlerini kolaylıkla, sağlıkla ve huzurla icra etmeleri olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

“Bu bağlamda 2023 yılında ilk defa uyguladığımız ‘Tarik Mekke / Mekke Yolu’ projesi, hacılarımıza büyük bir kolaylık sağlamıştır. Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’nın iş birliği ve destekleriyle İstanbul Havaalanında pilot uygulama olarak gerçekleştirdiğimiz bu proje sayesinde hacılarımızın kutsal topraklara intikalleri ciddi anlamda kolaylaşmıştır. 2024 yılında Mekke Yolu projesinin uygulama alanını genişleterek Türkiye’nin diğer illerindeki hacılarımızın da bu hizmetten yararlanmasını hedefliyoruz.”

- "Mekke, Medine ve Kudüs’ün zihin ve gönül dünyamızda müstesna bir yeri vardır"

Başkan Erbaş, Müslümanlar için Mekke, Medine ve Kudüs’ün önemine ilişkin, “İslam’ın doğduğu Mekke ve medeniyetimizin beşiği Medine’nin bizim zihin ve gönül dünyamızda müstesna bir yeri vardır. Bu iki mukaddes şehrin bir üçüncüsü ise Kudüs’tür. Bu üç şehre ruhunu veren mescitleri ziyaret etmek, haddizatında derinlikli bir ibadettir. Nitekim Rasulullah Efendimiz (sas); ‘Ancak üç mescidi ziyaret için yola çıkılır; Mescid-i Haram, Mescid-i Aksa ve benim şu mescidim!’ hadisiyle bu gerçeğe işaret buyurmuştur.” ifadelerini kullandı.

- "Filistin’de yaşananları derin bir üzüntü ve endişeyle takip ediyoruz"

Mescid-i Aksa’nın, insanlık tarihinin en büyük bir trajedilerinden birine sahne olduğuna dikkati çeken Başkan Erbaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Filistin’de yaşananları derin bir üzüntü ve endişeyle takip ediyoruz. Asırlarca selam yurdu olmuş Kudüs’te başta ilk kıblemiz Mescid-i Aksa olmak üzere Müslümanlara ve İslam’ın kutsallarına hunharca saldırılar yapılmaktadır. Hiç şüphesiz, bu coğrafyada barış ve huzurun sağlanabilmesinin yegane yolu, işgalcilerin Filistin topraklarından çekilmesi ve Filistin halkının tamamen özgürlüğüne kavuşmasıdır. Bizler, her zaman olduğu gibi bugün de mazlum Filistin halkının ve Mescid-i Aksa’nın özgürlük mücadelesinin yanında olduğumuzu ifade ediyoruz. Başta Filistin olmak üzere ümmet coğrafyamızın bir an önce barış ve huzura kavuşması için İslam dünyasına büyük sorumluluklar düşmektedir. Dünyamızı kuşatan sorunları aşabilmek için ortak hedefler ve ideallerimiz doğrultusunda daha fazla iş birliği yapmak zorundayız.”

Editör: Ömer Ceylan