Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı”nda konuştu.

2023.09.26 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz Mevlid-i Nebi Haftası Programında Konuştu (1)

Bu gecenin, Allah’ın yeryüzüne en büyük nimetinin ve engin rahmetinin tecelli ettiği gece olduğunu belirten Başkan Erbaş, şunları kaydetti:

“Bu gece, karanlıkların kuşattığı insanlığın üzerine, merhamet güneşinin doğduğu gecedir. Bu gece, şairin, ‘Doğmazdı kalbe iman, inmezdi arza Kur´an, meçhul olurdu esma, levlake ya Muhammed!’ diye kıymetini ifade ettiği, sevgili Peygamberimizin (sas) yeryüzünü teşrif ettiği gecedir. Bu gece, Mevlid-i Nebi’nin yıl dönümüdür. İnsani değerlerin yitirildiği, cehaletin ve zulmün hayatı esir aldığı bir dönemde Cenabıhak; bir şahit, müjdeleyici, uyarıcı ve hakikate çağıran bir rehber olarak nübüvvet silsilesinin son temsilcisini, hatemü’l enbiya, Hz. Muhammed Mustafa’yı (sas) yeryüzüne göndermiştir. Onun gelişiyle cehaletin yerini bilgi ve hikmet, zulmün yerini adalet ve merhamet, batılın yerini hak ve hakikat, kötülüğün yerini iyilik ve güzel ahlak almış, insanlık hasret kaldığı değerlere yeniden kavuşmuştur.”

Mevlid-i Nebi’nin, tarihin en önemli hadisesi ve en büyük dönüm noktası olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, "Bugün, o kutlu Nebiye ümmet olma bahtiyarlığına erenlere düşen görev, onun insanlığa miras bıraktığı değerlere sımsıkı tutunarak Kur’an ve sünnetin yolunda yürümektir. Onun eşsiz örnekliğini, öğrettiği şefkat, merhamet ve adalet ilkelerini, dünyanın her yerine, insanlığın her bir ferdine tanıtmaktır. İslam’ın aydınlık mesajlarının tüm yeryüzünde tebliğcisi ve temsilcisi olmaktır." dedi.

- "2023 yılının ilk 6 ayında gerçekleştirilen faaliyetlerimize 5 buçuk milyondan fazla gencimiz katıldı"

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının devletin ve milletimizin desteğiyle tüm insanlığın, İslam’ı ve onun Rahmet Elçisini en güzel şekilde tanıması için gayret ettiğini dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu bağlamda bilhassa çocuklarımıza, gençlerimize ve ailelerimize yönelik hizmetlerimizde, Peygamber Efendimizin (s.a.s.) üstün ahlakının bilinmesi ve yaşanması için özel bir önem vermekteyiz. Bugüne kadar 1,5 milyona yakın yavrumuzun katıldığı 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarımız Peygamberimizin (s.a.s.) izinde bir nesil yetiştirme idealinin bir ifadesidir. Gençlerimizin inancını ve medeniyetini daha iyi tanımalarına ve her açıdan donanımlı yetişmelerine katkı sağlamak amacıyla ülkemiz genelinde oluşturduğumuz 1134 gençlik merkezimiz bu gayretin neticesidir. Nitekim bu vesileyle 2023 yılının ilk 6 ayında gerçekleştirilen faaliyetlerimize 5 buçuk milyondan fazla gencimiz katılmıştır."

- "Aile yapımızı bozmaya çalışan şer odaklarına karşı değerlerimizi korumaya devam edeceğiz"

Ailenin her şeyin temeli, toplumun bel kemiği ve insanın ilk mektebi olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, “Ailemiz güçlü olursa milletimiz güçlü olur. Dolayısıyla aile yapımızı ve değerlerimizi bozmaya çalışan her türlü tavır ve söyleme, şer odaklarına, kötülük mihraklarına ve sapkın akımlara karşı, her birisi Peygamber varisi olan tüm mensuplarımızla değerlerimizi korumaya ve milletimizi bilinçlendirmeye bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da devam edeceğiz." diye konuştu.

- "İnsanlık, İslam’ın aydınlık mesajıyla buluşunca huzur bulacaktır"

Başkan Erbaş, dini istismar etmeye çalışan FETÖ, PKK, DEAŞ gibi terör örgütlerine, sapkın anlayışlara ve zararlı alışkanlıklara karşı milletimizi, insanlığı ve gençleri bilinçlendirme çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, "Yüce dinimiz İslam’ın gayesi, erdemli birey, faziletli toplum ve huzurlu bir dünya inşa etmektir. İnanıyoruz ki insanlık, sevgili Peygamberimizin (sas) güzel ahlakını tanıyınca ona tabi olacak, İslam’ın aydınlık mesajıyla buluşunca huzur bulacaktır." ifadelerini kullandı.

- "İman, İnsanı özgürleştiren ve en doğru yola yönelten ilahi bir rehberdir"

Bu sene “Mevlid-i Nebi” ile “Camiler ve Din Görevlileri Haftası aynı tarihe denk geldiği için her iki haftanın teması olarak “Peygamberimiz, İman ve İstikamet” konusunu belirlediklerini ifade eden Başkan Erbaş, “Şüphesiz iman, alemlerin Rabbine samimiyetle bağlanmaktır, insana yaratılış gayesini ve sorumluluklarını öğreten, kimlik kazandıran büyük bir nimettir. İnsanı, özgürleştiren ve en doğru yola yönelten ilahi bir rehberdir. İstikamet ise, özüyle, sözüyle, tavır ve davranışlarıyla vahyin ve sünnetin çizgisinde dosdoğru olmaktır. Hakkın ve hakikatin yolunda sabitkadem kalmaktır, iyilik yolunun daimi yolcusu olmaktır.” şeklinde konuştu.

- "Gençliğin heyecanıyla İslam’ın hakikatleri buluşunca yeryüzü güzelleşecektir"

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının Mevlid-i Nebi haftası boyunca yapılacak etkinliklerle ilgili bilgi vererek, “Peygamberimiz, İman ve İstikamet’ konusunda bütün camilerde ve Kur’an kurslarında programlar icra edilecek, salonlarda konferanslar, sempozyumlar düzenlenecek. Televizyonlarda, dijital ortamlarda, farklı mekanlarda, Kur’an kurslarımızda, tüm okullarımızda programlar, etkinlikler yapılacaktır. Bilhassa gençlerimize yönelik etkinliklere ağırlık verilecektir. Zira gençliğin heyecanıyla İslam’ın hakikatleri buluşunca yeryüzü güzelleşecektir. Aynı şekilde dünyada, millet ve medeniyet coğrafyamızda da bu hafta en güzel şekilde ihya edilecektir.” dedi.