Kur’an-ı Kerim’de bin aydan daha hayırlı olarak bildirilen Kadir Gecesi, tüm yurtta dualarla idrak edildi. Kadın, erkek, genç, yaşlı çok sayıda vatandaş camilerde saf tutup namaz kıldı, dualar etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kadir Gecesi dolayısıyla Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde özel bir program düzenledi.

Teravih namazı sonrasında başlayan programda, Kur’an-ı Kerim tilavet edildi, salavatlar getirildi, ilahi ve kasideler seslendirildi, mevlitten bölümler okundu ve İslam dünyası için dualar edildi.

‘Kadir Gecesi Özel Programı’na katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yaptığı konuşmada, Kur'an-ı Kerim'in bu gecede indirildiğini belirterek, Müslümanların Kadir Gecesi’ni tebrik etti.

Kur'an-ı Kerim'de, Kadir Gecesinin bin aydan hayırlı olarak tanıtıldığına dikkati çeken Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “‘Biz onu, yani Kur'an'ı Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır.’ Rabbimiz, Kadir Suresi’nde Kadir Gecesini öyle tanıtıyor. Uzunca bir insan ömrüne bedel, seksen yılı aşkın, takriben 83 yıl kadar tutuyor bin ay.” dedi.

“Kadir Gecesini tövbe istiğfar ile geçirelim”

Kadir Gecesinin, içinde Kur'an'ın nazil olduğu hikmetli bir gece olduğunu kaydeden Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’in, insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için indirildiğine işaret etti.

Mübarek gün ve gecelerin birer kurtuluş vesilesi olduğunu söyleyen Başkan Erbaş, “Bizler bu geceyi, Kadir Gecesini kurtuluşumuza vesile olacak amellerle idrak edelim, değerlendirelim. Bu geceyi tövbe istiğfar ile geçirelim.” tavsiyesinde bulundu.

İbadetlerin Allah’a şükretmek için yapıldığını anlatan Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Beş vakit namazın haricinde Efendimiz aleyhissalatu vesselam ‘Namaz gözümün nurudur.’ diyor ve nafile namazlarına önem veriyor, gece namazları kılıyor. Ramazanlarda itikaf yapıyor, ramazanın son on günü hücresine, evine kapanıyor, orada zikirle, tesbihatla, ibadetle meşgul oluyor. Kendisine vahiy geldiğinde onu tebliğ ediyor, insanları Allah'ın dinine davet ediyor. İşi o kadar ağır olmasına rağmen ibadetlerini farzlarla, nafilelerle sürdürüyor. Peygamber Efendimize (s.a.s.) bir gün Hz. Aişe Validemiz dedi ki, ‘Ya Resulallah, çok ibadet ediyorsun, kendini yıpratıyorsun, biraz azalt’. dediğinde Peygamber Efendimiz aleyhissalatu vesselam ‘Ya Aişe ben Allah'a şükreden bir kul olmayayım mı’ diye cevap veriyor. Demek ki aziz kardeşlerim, niçin namaz kıldığımızın, oruç tuttuğumuzun, zekatımızı, sadakamızı, hayır hasenatımızı yaptığımızın en önemli cevabı, Allah'a şükreden bir kul olduğumuzu göstermektir.”

“İbadetlerimizi ihmal etmeyelim”

Kur’an-ı Kerim’de, ‘Allah ölümü de hayatı da sizi imtihan etmek için yarattı. Bakalım hanginiz daha güzel ameller işliyorsunuz, buyrulduğunu aktaran Başkan Erbaş, “Rabbimiz, dünyada davranışlarınızı, amellerinizi, işlerinizi Allah'ın rızasına hanginiz daha uygun yapıyorsunuz, ibadetlerinizi hanginiz daha huşu içerisinde yapıyorsunuz diye bizi imtihan etmek için yarattı. Aziz kardeşlerim, ibadetlerimizi ihmal etmeyelim, namazımızı ihmal etmeyelim.” diye konuştu.

Hz. İbrahim’in, “Ey Rabbim, beni ve zürriyetimi namazını dosdoğru, devamlı kılanlardan eyle, duamı kabul eyle.” diye dua ettiğini söyleyen Başkan Erbaş, “İşte bizler, bugün alnı secdeli, beli rükulu, namazlı abdestli milyonlarca Müslüman, Hz. İbrahim’in kabul olunmuş dualarıyız. Bizler de çocuklarımız, gençlerimiz için dua edelim. Diyelim ki, ‘Yarabbi, çocuklarımızı ibadetli eyle, namaz kılanlardan eyle, alnı secdeli olanlardan eyle, kötülüklerden uzak duranlardan eyle.’ Böyle dua edelim.” ifadelerini kullandı.

“Bu mübarek gecede, Gazze’deki kardeşlerimiz için dua edelim”

“Peygamber Efendimiz buyuruyor ki, ‘Üç dua vardır ki, kabul olunmasında şek ve şüphe yoktur. Mazlumun, mazlumların duası, yolcuların, misafirlerin duası, anne babaların çocukları için yapmış oldukları dua.” diyen Başkan Erbaş, “İşte bu mübarek Kadir Gecesinde, çocuklarımız, gençlerimiz, mazlumlar, mağdurlar için dualarımızı eksik etmeyelim. Gazze’deki kardeşlerimiz, zalim işgalcilerin bombardımanı altında sürekli can veriyor, soykırıma uğruyor, katlediliyor, katliama uğruyor, onlar için dua edelim. Elimizden gelen yardım ne varsa o yardımları gönderelim. Dilimizle, zalimlerin, işgalcilerin bu katliamı durdurması için bütün dünyayı buna davet edelim, durmadan dinlenmeden bu zulmü durdurmaya davet edelim.” şeklinde konuştu.

Bugün cuma hutbesinde, bütün vatandaşları ailesiyle birlikte bayram namazına davet ettiklerini hatırlatan Başkan Erbaş, şunları kaydetti:

“Bayram gününde, bayram namazında camilerimizi dolduralım. Bayram namazımızı eda ettikten sonra 90 bin camimizde Gazzeli kardeşlerimiz için ve dünyanın neresinde mazlum, mağdur varsa onlar için, ülkemiz için, şehitlerimiz için, ordumuz için, ordumuzun karada, havada, denizde her zaman ve her yerde mansur ve muzaffer olması için dua edeceğiz. Bu mübarek gecelerde, ramazan günlerinde, arefe gününde, bayram gününde her zaman ve her yerde dualarımızı milletimizden, mazlumlardan, çocuklarımızdan, gençlerimizden eksik etmeyelim. Kötülüklerin ortadan kalkması, yeryüzünde iyiliğin hakim olması için dua edelim. Dualarımızı her zaman ve her yerde dilimizden düşürmeyelim.”

“Cenab-ı Hak nice mübarek gecelere sağlık, afiyet içerisinde, çoluğumuzla çocuğumuzla bizleri ulaştırsın.” niyazında bulunan Başkan Erbaş, “Bu gece Rabbimizden, Peygamber Efendimizin bizlere öğrettiği şu duayla bağışlanma dileyelim, af dileyelim; ‘Allah'ım Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle.’ Bu duamızı ve buna benzer dualarımızı Rabbimiz kabul buyursun, geceniz mübarek olsun.” dedi.

Program, Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet Akademisi Başkanı Doç. Dr. Enver Osman Kaan’ın yaptığı dua ile sona erdi.

Editör: Mehmet Öztürk