Türkiye İlahiyatlar Derneğince (TÜİD) düzenlenen 3. Uluslararası İlahiyat Gençlik Buluşması ve İlahiyat Yıldızları Ödül Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Burhan Felek Spor Salonu'ndaki törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Allah'ın kitabı ve Hz. Peygamberin sünnetini emanet olarak en güzel şekilde taşımaya çalıştıklarını belirterek, ilahiyat fakültelerinin çok zorlu dönemlerden geçtiğini ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan sayesinde bu sıkıntıları atlattıklarını söyledi.

- "İlahiyat fakülteleri çok büyük sıkıntıları aşarak bu günlere geldi"

Başkan Erbaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben, "Şu manzara bizim çok çok şükretmemizi gerektiriyor. Çünkü ilahiyat fakülteleri çok büyük sıkıntıları aşarak, sizin sayenizde bugünlere geldi elhamdülillah." ifadesini kullandı.

2000'li yıllarda 20 civarında ilahiyat fakültesinin 4'üne öğrenci verilmediğini, öğrencisi olan ilahiyat fakültelerinin kontenjanının da 20'ye kadar düşürüldüğünü anlatan Başkan Erbaş, "İşte o fakültelerden birisi de benim fakültem Sakarya İlahiyat Fakültesiydi. Bir yıl benim dekan olduğum dönemde, Sayın Cumhurbaşkanım, sadece bir erkek mezun verdik. Kız öğrencilerimiz vardı elhamdülillah. Onun için de çok mutluyuz ama 65 talebe 20 öğrenci vardı. Yani kapatmak gibi bir şeydi. İlahiyat fakültesine gelen ziyaretçiler, 'Okul kapalı mı?' diye sorardı bizlere. O günlerden bugünlere çok büyük sıkıntılar yaşadık ama elhamdülillah sizin sayenizde işte şurada, şu salonda on bin kadar gencimiz var." diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, bundan sonra daha çok çalışacaklarını ve daha çok şükredeceklerini söyledi.

- Ödül alanlar

Konuşmaların ardından "Hüsn-i Hat", "Siyer-i Nebi Öykü Yazımı", "Proje Yazımı ve Spor" olmak üzere üç kategoride dereceye girenler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden ödüllerini aldı.

Hüsn-i Hat kategorisinde Hüseyin Öztürk birinci, Hafıze Sunduvaç Namazi Reihenloo ikinci, Ahmet Polat üçüncü oldu. Siyer-i Nebi Öykü Yazımı kategorisinde Gülsüm Mecit birinciliği, Münteha Şeyma Kantar ikinciliği, Mehmet Şimşek üçüncülüğü elde etti.

Proje Yazımı ve Spor kategorisinde ise Şura Aydın birincilik, Muhammed Emin Vatansever ikincilik, Muhammed Musa Helvacı ise üçüncülük ödülünü aldı.

Editör: Ömer Ceylan