Hac farizasını ifa etmek üzere mübarek topraklarda bulunan hacılar, Arafat Vakfesinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın yaptığı Vakfe Duasına "Amin" diyerek iştirak etti.

ARAFAT VAKFE DUASI

27 Haziran 2023 – Arafat/Mekke
Prof. Dr. Ali ERBAŞ - Diyanet İşleri Başkanı

آمـــين!

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰـنِ الرَّح۪يمِ.

الحمد للهِ رب العالمين. والصلاة والسلام على رسولنا محمد وعلى اله وصحبه أجمعين.

رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّا إِنَّكَ أَنْتَ السَّميعُ الْعَليمُ. وَتُبْ عَلَيْنَا يَا مَوْلٰــنَآ إِنَّكَ أَنْتَ التَّــوَّابُ الرَّحيمُ.

وَاهْدِنَا وَوَفِّقْـنَآ إِلَى الْحَقِّ وَإِلٰى طَر۪يقٍ مُسْتَـق۪يمٍ. بِـبَـرَكَـةِ الْقُرْأٰنِ الْعَظ۪يمِ.

وَبِحُرْمَـةِ مَنْ أَرْسَلْـتَـهُ رَحْمَةً لِلْعَالَمينَ. وَاعْفُ عَـنَّا يَا كَريمُ. وَاعْفُ عَـنَّا يَا رَحيمُ.

وَاغْفِرْ لَـنَا ذُنُـوبَـنَا بِفَضْلِكَ وَجُودِكَ وَكَرَمِكَ يَآأَكْرَمَ الْاَكْرَمينَ و يا أرحم الراحمين.

اَللَّهُمَّ اهْدِنِيا فِيمَنْ هَدَيْتَ، وَعَافِنِا فِيمَنْ عَافَيْتَ، وَتَوَلّنَا فِيمَنْ تَوَلَّيْتَ، وَبَارِكْ لنا فِيمَا أَعْطَيْتَ، وَقِنا شَرَّمَا قْضَيْتَ.

فَاِنَّكَ تَقْضِي وَﻻ يُقْضَى عَلَيكَ، وَاِنَّهُ لا يَذِلُّ مَنْ وَالَيْتَ، وَﻻ يَعِزُّ مَنْ عَادَيْتَ، تَبَارَكْتَ رَبَّنَا وَتَعَالَيْتَ،

اللَّهُمَّ أَلَّفْ بَيْنَ قُلُوبِنَا، وَأَصْلِحْ ذَاتَ بَيْنِنَا، وَاهْدِنَا سُبُلَ السَّلامِ، وَنَجِّننَا مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ، وَجَنِّبْنَا الْفَوَاحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَمَا بَطَنَ، وَبَارِكْ لَنَا فِي أَسْمَاعِنَا وَأَبْصَارِنَا وَقُلُوبِنَا وَأَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا، وَتُبْ عَلَيْنَا إِنَّكَ أَنْتَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ

rabbel-âlemin, Yâ ilâhe’l-âlemin,

Bizlere sayısız nimetler verdin, yıllardır hasretini çektiğimiz Beytullah’a bizleri kavuşturdun, bu mübarek zamanda, bu mukaddes mekânda bizleri buluşturdun, Arafat’ta huzuruna kabul eyledin!

Sana sonsuz hamd ediyoruz, sana sonsuz şükrediyoruz. Seni tesbih, seni tenzih ediyoruz.

Hamdimizi, şükrümüzü, senamızı ve duamızı kabul eyle Allah’ım!

Ey Kâbe’nin Rabbi olan Allah’ım!

Senin emrine uyarak, Hz. İbrahim’in ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın çağrısını duyarak “Lebbeyk Allahümme Lebbeyk-Huzuruna geldim, emrine âmâdeyim Allah’ım” nidalarıyla sana yöneldik. Mukaddes evine, Beytullah’a geldik. Kalbimizi zikrinle doyurmaya, ruhumuzu aşkınla yoğurmaya geldik. Bizleri sevindir, bizleri kemale erdir, rahmetinle bahtiyar eyle Allah’ım!

Sultanımız Sensin, Mabudumuz Sensin, Maksudumuz Sensin. Affına ve rızana talibiz, lütuf ve kereminle bizlere ikram eyle Allah’ım!

Rabbi!

Biz aciz kullarınız. Emirlerini gereğince yerine getiremedik, gaflete düştü yüreklerimiz. Emanetlerine yeterince sahip çıkamadık, zayıf kaldı irademiz. Şimdi mahcup ve mahzun gönüllerle huzurundayız. İnayetine sığındık, kapına geldik; hidayetine sığındık, lütfuna geldik; kulluk edemedik, affına geldik. Sonsuz rahmetine güvenerek ellerimizi yüce dergâhına açtık. Umutlarımızı boşa çıkarma! Bizleri huzurundan boş çevirme Allah’ım!

Bu aciz halimizle bizi yalnız ve yardımsız, Sensiz ve çaresiz bırakma!

Bizleri mahcup eyleme Allah’ım!

Bizleri mahzun eyleme Allah’ım!

Bizleri mahrum eyleme Allah’ım!

Milyonlarca kardeşimizle aynı heyecan ve aynı duygularla, mahşer misali Arafat meydanında kıyama durduk. Senin huzurunda huzur bulduk. Huzurumuzu daim eyle Allah’ım!

Vakfemizi makbul eyle Allah’ım!

Haccımızı mebrur eyle Allah’ım!

Kalbimizi mamur eyle Allah’ım!

Yâ İlahi!

Âlemlere rahmet olarak gönderdiğin, güzel ahlakıyla insanlığa örnek kıldığın, Fahr-i Kâinat Hz. Muhammed Mustafa Efendimize sonsuz salât ve selam ediyoruz. Muazzez ruhlarını ona olan muhabbetimizden ve bağlılığımızdan haberdar eyle Allah’ım!

Bizleri ona layık ümmet eyle Allah’ım!

Burada, Arafat meydanında toplandığımız gibi, mahşer gününde de onun sancağı altında toplanmayı bizlere nasip eyle! Bizi, onun gibi yaşamaya gayret edip, onunla birlikte cennetine girenlerden eyle Allah’ım!

Rasul-i Ekrem Efendimizin ehl-i beytine selam ediyoruz, güzide ashabına selam ediyoruz. Onun ahlakını hayat düsturu edinen bütün müminlere selam gönderiyoruz. Vasıl eyle Allah’ım!

Bu mübarek şehirde, Mekke-i Mükerreme’de bizlere eşsiz hatıralar bırakan Hz. Âdem’e, Hz. İbrahim’e, Hz. İsmail’e ve bütün peygamberlere sayısız salât ve selam ediyoruz. Ervah-ı tayyibelerini haberdar eyle Allah’ım!

Ey mahşer gününün sahibi, Mahkeme-i Kübra’nın yegâne hâkimi olan Rabbimiz!

Bugün burada, adeta mahşeri yaşıyoruz. Sığınılacak hiçbir gölgenin bulunmadığı hesap gününün kavurucu sıcaklığı geliyor aklımıza, dizlerimiz titriyor, kalplerimiz ürperiyor. Her insanın kendi derdine düşeceği o dehşetli günde bizleri yapayalnız bırakma n’olur! O zor zamanda bizi rahmetinle gölgelendir, merhametinle himaye eyle Allah’ım!

Atamız Hz. Âdem ve Annemiz Hz. Havva’nın dualarıyla sana yalvarıyoruz.

رَبَّـنَا ظَلَمْنَٓا اَنْفُسَنَا وَاِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرٖينَ

Rabbimiz! Bizi bağışla! Günahlarımızı affet! Gönlümüze ferahlık ver! Dua ve niyazlarımızı kabul eyle Allah’ım!

Ey lütuf ve kerem, ihsan ve ikram sahibi Yüce Rabbimiz!

Bizlere sayısız nimetler bahşettin. Ama huzurunda itiraf ediyoruz ki elimizdeki nimetleri hor kullandık, değerini bilemedik, bahşettiğin nimetlere hakkıyla şükredemedik. Bugün bütün dünyalıkları geride bırakarak kefen misali ihramlarımıza büründük. Şimdi Arafat’ta huzurundayız. Bir nefeslik canımızla huzurundayız. Yüreklerimizi yakan nedametle huzurundayız. Belimizi büken günahlarla huzurundayız. Merhamet etmezsen halimiz ziyandır. Affetmezsen sonumuz hüsrandır.

Affına, keremine, mağfiretine ve merhametine sığınıyoruz. Ruz-i mahşerde yüzümüzü kara çıkarma Allah’ım!

Sen ki yüce Kitabında;

“Ey nefislerinin esiri olmuş, aşırılıklara düşmüş kullarım! Ey işlediği günahlarla kendilerine yazık etmiş kullarım! لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللّٰهِۜ Allah’ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin.” buyuruyorsun. Bu müjdene dayanarak, rahmetine güvenerek Sana yalvarıyoruz. Bizlere engin rahmetinle muamele eyle, umutlarımızı boşa çıkarma Allah’ım!

Ey kalpleri halden hâle çeviren Rabbimiz!

Bizleri eşref-i mahlûkat olarak ahsen-i takvim üzere yaratan Sensin. Yaratılışımızı güzel yaptığın gibi ahlakımızı da güzel eyle! Yaratılışımızı ölçülü yaptığın gibi, fıtratımıza uygun, ölçülü ve dengeli yaşamayı da bizlere lütfeyle Allah’ım!

Bizlere, akıl ve bilgi, şuur ve sevgi bahşeden Sensin. Bizlere iman, istikamet ve hidayet bahşeden Sensin. Son nefesimize kadar kalbimizi imanda ve ihlasta daim eyle Allah’ım!

Ey en güzel isimlerin sahibi olan Yüce Rabbimiz!

Sana Senin isimlerinle yalvarıyoruz. Esma-i Hüsna hürmetine, İsm-i Âzam hürmetine dualarımızı makbul eyle Allah’ım!

Rahman ve Rahim ism-i şerifinle bizi esirge, bize acı, merhamet et Allah’ım!

Selâm ism-i şerifinle bizlere barış ve huzur ihsan eyle, bizi kâmil bir iman ile selamete eriştir Allah’ım!

Yâ Mâlike’l-mülk! Mülkün yegâne sahibi Sensin. Dilediğine verir, dilediğinden alırsın. Dilediğini yüceltir, dilediğini alçaltırsın. Bizleri bu dünyada kereminle âbâd eyle, lütfunla iki cihanda aziz eyle Allah’ım!

Rezzâk ism-i şerifinle bizlere maddi ve manevi rızıklar ihsan eyle. Darlık gösterme, yokluğa düşürme. Rızkımızı helâlinden nasip eyle. Bizi Senden başkasına muhtaç eyleme Allah’ım!

Muîn ism-i şerifiyle kullarının yardımcısı olan Allah’ım!

Bizlere zikrini, şükrünü ve en güzel biçimde kulluğunu yerine getirebilmek için yardım eyle! Yardım eyle ki dillerimiz yalana dönmesin; gıybete, iftiraya bulaşmasın. Ellerimiz hak etmediğine uzanmasın. Gözlerimiz harama bakmasın. Yardım eyle ki kalbimiz senin rızan olmayana meyletmesin. Ayaklarımız dosdoğru yolundan ayrılmasın Allah’ım!

Yâ Rabbi! Aziz peygamberlerini anarak sana yalvarıyoruz. Bizlere, Hz. Nuh’un azim ve kararlılığını ver. Hz. İbrahim’in ihsanını, Hz. İsmail’in teslimiyetini ver. Hz. Yakup’un dirayetini, Hz. Yusuf’un iffetini ver. Hz. Musa’nın şecaatini, Hz. Harun'un sadakatini, Hz. Süleyman’ın gayretini ver. Hz. Eyyub’un sabrını, Hz. İsa’nın nezaketini, Hz. Muhammed Mustafa’nın merhametini ver.

Hz. Meryem’in, Hz. Hatice’nin, Hz. Aişe’nin, Hz. Fatıma’nın fazilet, metanet, iffet ve imanla yücelen asaletini bizlere de ihsan eyle Allah’ım!

Rabbel-âlemin!

Hâdi ism-i şerifinle bizleri hidayette daim eyle Allah’ım!

Ganiyy ism-i şerifinle bizlere bereketli kazançlar ihsan eyle! Bizlere kazançların en büyüğü olan takvayı, iffeti ve gönül zenginliğini lütfeyle Allah’ım!

Vedûd ism-i şerifinle bizlere senin sevgini ve seni sevenlerin sevgisini bahşeyle!

Yâ Hâfız! Bizleri şerlerden muhafaza eyle. Göz açıp kapayıncaya kadar da olsa nefsimizin ve şeytanın eline bırakma Allah’ım!

Yâ Gaffâr! Günahlarımızı bağışla!

Yâ Settâr! Kusurlarımızı setreyle!

Yâ Tevvâb! Tövbelerimizi kabul eyle!

Yâ Alîm, Yâ Hakîm, Yâ Celîl, Yâ Cebbâr! Senin eşsiz ilmine, kudretine, hikmetine, izzet ve azametine sığınıyoruz. Bizleri hidayetten, afiyetten, rahmet ve bereketten ayırma. Dualarımızı cümle peygamberlerin dualarına dâhil eyle Allah’ım!

Rab!

Emrinle ve davetinle yollara düştük. Mikata varınca affınla ve merhametinle buluşma vaktinin geldiğini anladık. İhrama girince senin rızandan gayrı ne varsa üzerimizden sıyırıp attık. Bizleri, tekrar dünya hayatının cazibesine kapılıp aldanmaktan; ahireti ve hesabı unutarak yaşamaktan her daim muhafaza eyle Allah’ım!

Senin aşkınla Beytullah’a varıp vuslata erdik. Tavafla kalbimizi kıblene bağladık. Yüzümüzü ve yönümüzü kıblegâhından ayırma Allah’ım!

Hâcer validemiz gibi Sana tevekkül ederek, çaresizliğimizi Sana arz ederek, hakikat zemzemini ararcasına koşarak sa’yimizi yaptık. Sa’y ü gayretimizi boşa çıkarma Allah’ım!

Yavrularımızı, sevdiklerimizi Senin engin rahmetine ve merhametine emanet ettik. Evlatlarımızı merhametinden ve inayetinden mahrum eyleme Allah’ım!

Ey Rabbimiz!

Resûl-i Ekrem Efendimiz; “Hac Arafat’tır”

“En hayırlı dua, arefe günü yapılan duadır” buyuruyor.

İşte şu an burada, arefe gününde; kadın-erkek, genç-yaşlı demeden, beli bükük pir-i fanilerimizin koluna girerek, masum yavrularımızı bağrımıza basarak, hep beraber Arafat’tayız. Huzurunda ahdimizi ve misakımızı yeniliyor; Sana olan imanımızı ikrar ediyoruz; Senin kitabının ve Resûlünün yolundan, iman, ibadet ve istikametten ayrılmayacağımıza söz veriyoruz. Sözümüzü tutmada bize yardım eyle Allah’ım!

Beytullah’ı gören gözlerimizi harama bakmaktan koru Allah’ım!

Arafat’ta açılan ellerimizi günaha uzanmaktan koru Allah’ım!

Kâbe’yi tavaf eden, sa’y için koşturan ayaklarımızı, rızana aykırı yollara düşmekten koru Allah’ım!

İslam’ın yolunda sabır ve teslimiyetimizi daim eyle Allah’ım!

Zemzemi bedenimize şifa, ruhumuza âb-ı hayat kıl!

Arafat’ta bizi marifete ulaştır Allah’ım!

Müzdelife’de gönlümüze muhabbet, sekinet, samimiyet ver ve bizi rahmetine yakınlaştır Allah’ım!

Mina’da şeytana atacağımız her taşı, dünya kaygılarından ve günahlarımızdan kurtulmanın vesilesi kıl!

Kurbanlarımızla, bizi kurbiyete eriştir Allah’ım!

Ey âlemlerin Rabbi olan Yüce Allah’ım!

Bizleri daima iyiliğin ve iyilerin yanında olanlarda eyle! Mazlumu koruyan, yoksulu doyuran, yetimi himaye eden, garip ve kimsesizlerin sığınağı olan, bahtiyar kulların arasına bizleri de dâhil eyle Allah’ım!

Allah’ım! Kalbimizi nifaktan, amelimizi riyadan, dilimizi yalandan, gözümüzü haramdan muhafaza eyle!

Faydasız ilimden, korkmayan kalpten, doymayan nefisten ve kabul olunmayan duadan sana sığınıyoruz, bizleri muhafaza eyle!

Acizlikten, tembellikten, cimrilikten, bencillikten sana sığınıyoruz, bizleri muhafaza eyle!

Nefsimizin, şeytanın ve görünür görünmez bütün mahlûkatın şerrinden sana sığınıyoruz, bizleri muhafaza eyle!

Her türlü afetten, musibetten, hastalıktan, zarar ve ziyandan sana sığınıyoruz, bizleri muhafaza eyle Allah’ım!

Rabbi!

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bize öğrettiğin gibi sana yalvarıyoruz:

رَبَّنَا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَكَفِّرْ عَنَّا سَيِّـَٔاتِنَا وَتَوَفَّـنَا مَعَ الْاَبْرَارِۚ

“Rabbimiz! Günahlarımızı bağışla. Kötülüklerimizi ört. Canımızı iyilerle beraber al”

رَبَّنَا وَاٰتِنَا مَا وَعَدْتَنَا عَلٰى رُسُلِكَ وَلَا تُخْزِنَا يَوْمَ الْقِيٰمَةِۜ

“Rabbimiz! Peygamberlerin aracılığı ile bize vadettiklerini lütfeyle. Kıyamet günü bizi mahcup etme” Allah’ım!

Allah’ım!

Peygamberimiz Veda Haccında burada “Size iki şey bırakıyorum. Onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız: Bunlar, Allah’ın Kitabı ve Peygamberinin sünnetidir,” buyurmuştu. Bizleri Kur’an ve sünnetin kutlu yolundan ayırma Allah’ım!

Nesillerimizi Kur’an ve sünnetin aydınlık yolundan ayırma Allah’ım!

Peygamberimiz bu meydanda, “Kimin üzerinde bir emanet varsa onu sahibine iade etsin” buyurmuştu. Bizleri emanete riayet eden, ahde vefa gösteren, sözüne sadık kalan, kul hakkını gözeten kullarından eyle. Muhammedü’l-Emin olan Peygamberimize layık ümmet eyle Allah’ım!

Peygamberimiz bu meydanda; “Canlarınız, mallarınız, ırzlarınız mukaddestir, saygındır, her türlü saldırıdan korunmuştur” buyurmuştu. Malımıza, canımıza, onurumuza kastedenlere fırsat verme Allah’ım!

Resûl-i Ekrem Efendimiz işte bu meydanda “Ey insanlar biliniz ki, Rabbiniz birdir, babanız da birdir. Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız. Âdem ise topraktandır. Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap’a; beyazın siyaha, siyahın da beyaza bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir!” buyurmuştu.

Bizleri Peygamberimizin bu evrensel mesajına uyan ve takva elbisesine bürünenlerden eyle! Kalbimizi kibirden, gururdan, fesattan ve bâtıl düşüncelere dalmaktan muhafaza eyle Allah’ım!

Gözümüzün nuru, kalbimizin süruru, iki cihan güneşi Resul-i Ekrem Efendimiz bu Arafat meydanında, senden hayır nâmına ne istemişse biz de aynısını istiyoruz, nasip eyle Allah’ım! Peygamberimiz hangi kötülüklerden sana sığınmışsa biz de hepsinden sana sığınıyoruz, muhafaza eyle Allah’ım!

Yâ İlahi!

Yüce kitabında, اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ اِخْوَة “ Müminler ancak kardeştirler” buyuruyorsun. Kardeşlerimizle aramızı düzeltmemizi emrediyorsun. Bizi kardeşlik hukukuna riayet edenlerden eyle Allah’ım!

Sevgili Peygamberimiz “Kim bir Müslüman’ı bir sıkıntıdan kurtarırsa, Allah da onu kıyamet gününün sıkıntılarından kurtarır.” buyurmuştu. Bizi birbirine kol kanat geren kardeşler eyle Allah’ım!

Yâ ilahi!

Yeryüzünü, emin kılsınlar diye mümin kullarına emanet etmiştin. Emanetine sahip çıkamadık. Yetimler yurduna döndü yeryüzü. Mazlumlar diyarı haline geldi dünyamız. Bize güç ve irade ver. Bize bir çıkış yolu göster, İnsanlığın iyiliği için çalışmak üzere azim ve gayretimizi artır, kudretinle bize yardım eyle Allah’ım! 

Savaşlar, krizler, bunalımlar, insanlığı çepeçevre kuşattı. Nimetlerle donattığın yeryüzünde bebekler açlıktan ölüyor. Milyonlarca insan zorluk ve yokluk içinde hayat mücadelesi veriyor. Savaşların, korkunç silahların, sefaletin kıskacındaki masumların hali vicdanları dağlıyor. Asrın zalimleri yeryüzünü kasıp kavuruyor. Bizler imanın ve iyiliğin üstünlüğüne inandık, barış için emek verdik, dualar ettik, mazlumun yanında ve zalimin karşısında durduk ama bu zulümlere engel olamadık. Aczimizi ve mahcubiyetimizi kudretine arz ediyoruz, bize katından bir rahmet gönder, bize katından bir nusret gönder, içinde bulunduğumuz bu zor durumdan bizi kurtar Allah’ım!

Arakan’dan Keşmir’e, Filistin’den Doğu Türkistan’a, nice mazlum diyarlarda zulme maruz kalan kardeşlerimiz var, imdad eyle Allah’ım!

Masum ve mazlumların ahını zalimlerde bırakma Allah’ım!

Mekke’nin ve Medine’nin kardeşi Kudüs mahzun kaldı. Mescid-i Aksa’nın harim-i ismetine zalimler musallat oldu. Yangın yerine döndü yüreklerimiz, bize bir Ömer, bir Selahattin gönder Allah’ım!

Dünyanın değişik yerlerinde yüce dinimize, mukaddes kitabımıza, sevgili Peygamberimize, camilerimize, Müslüman kardeşlerimize saldıran, düşmanlık yapan azgınlara fırsat verme Allah’ım!

رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَيْنَا صَبْرًا وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِر۪ينَ.

“Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır. Ayaklarımızı yolunda sabit kıl ve kâfirlere karşı bize yardım eyle Allah’ım!”

Ey müminlerin umudu, mazlumların sığınağı olan Rabbimiz!

Asırlardır Yüce dinimiz İslam’ın yolunda, her türlü kötülüğün, haksızlık ve zulmün karşısında, mazlumların, muhacirlerin, gariplerin, yetim ve kimsesizlerin yanında olan aziz milletimizi ve devletimizi ilelebet payidar eyle Allah’ım!

Milletimizin bekasını sarsacak, huzur ve kardeşliğimizi bozacak her türlü dâhili ve harici düşmanlardan memleketimizi halâs ve emin eyle Allah’ım! Bölünüp parçalanmaktan, çözülüp dağılmaktan, ayrılığa düşüp zayıflamaktan bizleri muhafaza eyle Allah’ım!

İstiklal ve istikbalimize kastedenlere, varlığımıza ve vatanımıza göz dikenlere fırsat verme Allah’ım!

Zalimlerin, hainlerin, kâfirlerin, münafıkların kurdukları tuzakları kendi başlarına ma’kus eyle Allah’ım!

Rabbi!

Sen nurunu mutlaka tamamlayacağını vadediyorsun. Bizleri bu vaadine vesile eyle! Dünyamızı huzur ve selamet yurduna dönüştürebilmek için bize güç ver! Bizi, yeryüzünde yeniden iyiliği hâkim kılacak kudrete eriştir! İstikbalimizi, dinimizin izzetine, devletimizin azametine ve milletimizin asaletine şahit eyle Allah’ım!

Devletimizin bekası, milletimizin refahı, insanlığın selameti için çalışan devlet büyüklerimize ve tüm kardeşlerimize yardım eyle! Bizleri rızana uygun işlerle milletimize hizmet yolunda muvaffak eyle Allah’ım!

Bizleri, haktan, hakikatten, adaletten ve merhametten ayırma! Zalim olmaktan da zulme uğramaktan da uzak eyle! Her türlü yanlıştan, hatadan, gaflet ve dalaletten muhafaza eyle Allah’ım!

Ey hainlerin tuzaklarını bozan Yüce Rabbimiz!

Devletimize ve milletimize karşı ihanet peşinde koşanlara fırsat verme! Umudumuzu çalmak, huzurumuzu bozmak, bizi yolumuzdan alıkoymak isteyenlere karşı bizlere basiret, feraset ve güç ver Allah’ım!

Bize güç ver ki şerefimiz, onurumuz, harîm-i ismetimiz çiğnenmesin Allah’ım!

Bize güç ver ki mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değmesin, Allah’ım!

Bize güç ver ki gök kubbemizde yankılanan ezanlarımız dinmesin Allah’ım!

Bize güç ver ki, özgürce inancımızı yaşayabileceğimiz bağımsız vatanımızın sembolü, rengini, mukaddesatımız uğruna canlarını feda eden şehitlerimizin kanından alan ay yıldızlı al bayrağımız göklerden inmesin Allah’ım!

Şanlı ordumuza ve güvenlik güçlerimize karada, denizde, havada her zaman ve her yerde yardım eyle! Ordumuzu her daim mensur ve muzaffer eyle Allah’ım!

Geçmişten günümüze, değerlerimiz uğruna can veren şehitlerimizi, dar-ı bekaya irtihal eden gazilerimizi ve afetlerde kaybettiğimiz kardeşlerimizi sonsuz rahmetine gark eyle! Onları cennetinle ve cemalinle müşerref eyle Allah’ım!

Ey darda kalanların imdadına yetişen Rabbimiz!

Şehirlerimizi yıkan, yüreklerimizi yakan, bizi mahzun bırakan büyük afetlere duçar olduk. Yangınlar, seller ve depremler yaşadık. On binlerce kardeşimizin vefatıyla sarsıldık. Çocuklar yetim ve öksüz düştü. Anne babalar evlatsız ve yuvasız kaldı. Yetim kullarının sahibi sensin, mahzun kullarının sahibi sensin. Mağdur ve mazlum kullarının sahibi sensin. Hüznün ve acının yuvalandığı yüreklere inşirah ver Allah’ım!

Senden başka gidecek kimsemiz yok. Sana Hz. Yakub’un kelimeleriyle iltica ediyoruz.

اِنَّـمَٓا اَشْكُوا بَثّٖي وَحُزْنٖٓي اِلَى اللّٰهِ

Sıkıntımızı, kederimizi ve hüznümüzü sadece sana arz ediyoruz. Sen Rahman’sın, sen Rahim’sin. Senin sonsuz merhametine iltica ediyoruz. İlticamızı kabul eyle; bizleri korktuklarımızdan emin, umduklarımıza nail eyle Allah’ım! Dünyanın zorluk ve sıkıntıları karşısında bizlere metanet ver! Zorluklarımızı kolaylaştır, sıkıntılarımızı def u ref eyle Allah’ım!

Takatimizi aşan ağır imtihanlardan, felaket ve musibetlerden, hastalık ve afetlerden bizi, ülkemizi ve bütün dünyamızı muhafaza eyle Allah’ım!

Yaşadığımız afetlerde elinden gelen bütün imkanları seferber ederek depremzede kardeşlerimizin yanında yer alan kullarını sen de kıyamet sıkıntılarından kurtar Allah’ım! Senin rızandan başka hiçbir karşılık beklemeden kardeşlerinin yarasını sarmaya koşan milletimizin sen de her türlü derdine derman ol Allah’ım!

Ey ikramı ve ihsanı bol olan Rabbimiz!

Ülkemizi, İslam beldelerini ve tüm yeryüzünü rahmetinle mamur eyle! Topraklarımıza ve hanelerimize bolluk ve bereket ihsan eyle! Allah’ım!

Senden ailemiz, eşimiz ve yavrularımız için hayırlar niyaz ediyoruz. 

رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّق۪ينَ إِمَامًا.

“Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi takva sahiplerine önder eyle.” 

Annemizi, babamızı, kardeşlerimizi, akrabalarımızı, komşularımızı, dostlarımızı ve bütün müminleri affeyle Allah’ım!

Evlerimize huzur ve bereket, ülfet ve muhabbet, rahmet ve sekinet ihsan eyle!

Fedakâr eşlerimize hayırlı ve sağlıklı ömürler nasip eyle Allah’ım!

Aramızdaki güven ve sadakat bağlarını güçlendir; nefret, ihanet ve şiddetten ailemizi ve cümlemizi uzak eyle Allah’ım!

Bizleri hayırlı mümin olup ailesine iyi davrananlardan eyle Allah’ım!

Aile nimetinin kıymetini bilenlerden, ailesini koruyup gözetenlerden, eşinin ve çocuklarının hakkına riayet edenlerden eyle Allah’ım!

İnancına, dinine, kültürüne, kimliğine, iffetine sahip çıkanlardan eyle Allah’ım!

Gençlerimize Peygamberimizin sünneti olan evliliği kolaylaştır, evlatlarımıza kendileriyle huzur bulacakları hayırlı eşler nasip eyle!

Bizleri ve nesillerimizi namaz kılanlardan eyle! İslam’a ve Kur’an’a hadim olanlardan eyle Allah’ım!

Helali bilip, helal şuuruyla yaşayanlardan, haramı bilip haramdan kaçınanlardan, gün gelip senin karşında hesap vereceğinin bilinciyle yaşayanlardan eyle Allah’ım!

Neslimizi koru Allah’ım! Yavrularımızı her türlü kaza ve beladan, zararlı alışkanlıklardan, bağımlılıktan, kötü çevrelerden, batıl akımlardan, maddi-manevi dert ve hastalıklardan muhafaza eyle Allah’ım!

Çocuklarımıza, gençlerimize zihin açıklığı ver, derslerinde ve çalışmalarında başarılar ihsan eyle Allah’ım!

Evlat hasreti çeken kardeşlerimizi rahmetinle vuslata eriştir. Onlara göz aydınlığı çocuklar nasip eyle Allah’ım!

Bizden dua bekleyen kardeşlerimizin hayırlı dileklerini kabul eyle! Onların dualarını da Arafat duamıza dâhil eyle Allah’ım!

Ey Kâbe’nin Sahibi olan Allah’ım!

Hac ibadeti için hasretle yanıp tutuşan, gözyaşları içinde nasibini bekleyen kardeşlerimizi de davetinle müşerref eyle. Özlemini çekip imkân bulamayanları da hac ve umre sevabıyla taltif eyle Allah’ım!

Bizimle yola çıkan ama Arafat’a ulaşamadan vefat eden kardeşlerimize rahmet eyle Allah’ım!

Bu müstesna vakitte, bu mukaddes mekânda sana arz etmek için hatimler okuyan, zikir ve tesbihatta bulunan bütün kardeşlerimizin ibadet, dua ve niyetlerini kabul eyle! Cümlesini umduklarına nail, korktuklarından emin eyle. Bütün geçmişlerine rahmet eyle Allah’ım!

Ey Şafi ismiyle hastalıklara şifa veren Rabbimiz!

Hasta kullarına şifa, dertli kullarına deva, borçlu kullarına eda kapılarını aç! Hastane odalarında şifa bekleyen, afetlerde yaralanan, maddi ve manevi anlamda şifaya muhtaç kullarına yardım eyle! Hastalıklara duçar olup bizden dua bekleyen kardeşlerimize şifalar ihsan eyle Allah’ım!

Dertlerimizi sana arz ediyoruz, isyan etmiyor sabrediyoruz, sana inanıyor, sana güveniyoruz. Bizleri dermansız bırakma Allah’ım!

Şu anda yapmış olduğumuz duamıza burada, ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde, “âmin, âmin” diyerek iştirak eden kardeşlerimizin gönüllerindeki hayırlı muratlarını kendilerine lütfeyle Allah’ım! Rahmet ve mağfiretinden, nusret ve inayetinden onları da nasibdar eyle Allah’ım!

Cümlemizi salih amellerle hayırlı bir ömür sürmeye muvaffak eyle Allah’ım!

İmanla, izzetle, iffetle, erdemle yaşamaya muktedir eyle Allah’ım!

Ya Rabbi!

Haccımız tamamlandığında bizleri sağlık ve selametle evlerimize kavuştur. Kalan ömrümüzde, burada hac ibadeti boyunca Sana verdiğimiz sözlere uygun davranmayı bizlere nasip eyle Allah’ım!

Bundan sonra, hacı olmanın izzetine, asaletine uygun yaşamayı, güzel ahlak ile çevremize örnek olmayı nasip eyle Allah’ım!

Ömür sermayemiz tükendiğinde son nefesimizde kelime-i şehadet ki buyrun; hedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlüh” diyerek can emanetini teslim etme bahtiyarlığını cümlemize nasip eyle Allah’ım!

Ey dualarımıza icabet eden Rabbimiz!

Duamızı kabul eyle.

Vakfemizi makbul eyle.

Haccımızı mebrur eyle.

Sa’yimizi meşkûr eyle.

Günahlarımızı mağfur eyle.

Amellerimizi makbul eyle.

Akıbetimizi hayreyle.

Ukbâmızı cennet eyle.

Yarın idrak edeceğimiz Kurban Bayramı’nı mübarek eyle, muhabbetimizin, kardeşliğimizin ve iyilik arzumuzun güçlenmesine vesile eyle Allah’ım!

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةَ وَفِي الْآخِرَةِ حَسَنَةَ وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

 وأدخلنا الجنة مع الأبرار، يا عزيز يا غفار يا رب العالمين

Âmin, âmin, âmin… bi hurmeti Tâhâ ve Yâsîn ve selâmün ale’l-mürselîn ve’l-hamdü li’llahi Rabbi’l-âlemîn. EL-FATİHA

Kıymetli hacı kardeşlerim!

Allah kabul eylesin. Allah’ın lütfu ve inayetiyle her biriniz hacı oldunuz. Her birinizi yürekten tebrik ediyorum. Şimdi hepiniz birbirinizle kucaklaşınız, dualaşınız.

Haccınız mübarek olsun.

Editör: Adil Elzerey