Köln ve Münster bölgelerinden bu yıl hac görevini yerine getirecek hacı adayları için düzenlenen seminerler DİTİB’e bağlı Köln-Chorweiler Merkez ve Bielefeld-Sennestadt Beyazıt camilerinde verildi.

hac_semineri_munster_2

Bölgelerde düzenlenen seminerlere; Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Sinan Kara, Münster DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Fatih Keskin, kafile başkanları ve görevlileri ile hacı adayları katıldı.

hac_semineri_koln_1

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, hacı adaylarına hacca hazırlık kapsamında bazı tavsiyelerde bulunuldu.

Sennestadt DİTİB Beyazıt Camii’de verilen seminerde, haccın meşakkatli ve zor bir ibadet olduğunun altını çizen Münster DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Fatih Keskin, bu zorlu yolculuk ancak sabırla aşıldığını, hiçbir ibadete niyet ederken o ibadetin kolaylaştırılması için dua edilmezken hac ve umre ibadetleri için niyet ederken Allah’tan bu ibadetleri kolaylaştırması için dua edildiğine vurgu yaptı.

hac_semineri_munster_4

Hac ibadeti aynı zamanda insanın iç dünyasına yaptığı manevi bir yolculuk olduğuna dikkat çeken Keskin, "Bu yolculukta kişi gönlünü Rabbiyle arasına giren her türlü engelden arındırmanın yollarını arar. Hz. Adem ve Hz. Havva’nın tövbesini, Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’in teslimiyetini, Hz. Hacer’in tevekkülünü, Hz. Muhammed’in (sas) imanını ve davasına olan sadakatini örnek alır. Peygamberimiz (sas) Her kim Kabe’yi haccederken, (söz ya da eylemle) cinsel yakınlığa yeltenmez ve kötülük işlemezse, anasının onu doğurduğu günkü gibi (günahsız) haline dönmüş olur.' buyurmuşlardır. Birlikte hac yaptığımız dünyanın dört bir tarafından gelen mümin kardeşlerimizin gönlünü kıracak davranışlarda bulunmaktan kaçınmalıyız." diye konuştu.

hac_semineri_koln_ahmet_sinan_kara

Köln-Chorweiler DİTİB Merkez Camii’nde de haccın arınmak, bağışlanmak ve gufrana bürünmek olduğunu belirten Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Sinan Kara, "Hac, kardeşlik, dayanışma, paylaşma, hoşgörü, sabır gibi değerlerin ve güzel ahlakın tahkim edildiği bir yolculuk ve İslam’ın en önemli ibadetlerden birisidir. Müminin kendi hayatı, kalbi, niyeti, hayalleri, arzuları, nefsi, hataları ve günahları ile yüzleşerek kötülük adına ne varsa, aklından, kalbinden ve hayatından çıkarması anlamına gelmektedir hac. Hac yeniden doğuştur. Peygamber Efendimiz, makbul bir hac ile insanın bütün günahlardan arınarak annesinden doğduğu gibi tertemiz olacağını müjdelemiştir." ifadelerini kullandı.

hac_semineri_munster_3

Daha sonra kafile başkanları ve grup görevlileri tarafından hacı adaylarına, hac öncesi yapılması gereken hazırlıklar, havalimanı intikalleri, Mekke ve Medine'de verilen hizmetler ve ziyaret yerleri hakkında detaylı bilgi verildi.

hac_semineri_koln_3

Gün boyu süren bilgilendirme semineri, hacı adaylarının sorularının cevaplandırılması ve yapılan dua ile sona erdi.

13-16 Haziran tarihleri arasında Almanya'dan kutsal topraklara hareket edecek hacı adaylarının, 5-10 Temmuz tarihlerinde geri döneceği ve Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Köln, Münih, Nürnberg, Stuttgart havalimanlarından uğurlanacağı belirtildi.

Kaynak: DİHA