Müslüman olmak istediğini belirterek Bursa İl Müftülüğüne başvuran Alman uyruklu Faıgle Klekler Edelgard için "İhtida Merasimi" düzenlendi.

Edelgard, Müslüman olmayı gönülden istediğini, yapılacak merasim için çok heyecanlı ve mutlu olduğunu dile getirdi. 

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan merasimde İl Müftü Yardımcısı Nurullah Koçhan, Edelgard’a İslam dininin temel esasları hakkında bilgi verdi.

ihtida-11-11

Müftü Yardımcısı Koçhan, "Siz, İslam dinini hak din olarak kabul ettiniz ve müslüman oldunuz. Artık siz de dinimizin bir ferdi ve tüm Müslümanların kardeşisiniz. Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bildirildiği ve Peygamber Efendimiz (sav)’in de müjdelediği üzere artık geçmişteki bütün günahlarınız bağışlandı. Bu günden sonra hayatınıza yepyeni bir sayfa açmış oldunuz." dedi.

Duygusal anların yaşandığı merasimde Edelgard, "Müslüman olmama vesile olan ve bu merasimde bulunan herkese çok teşekkür ediyorum ve herkese çok dua edeceğim.” diye konuştu.

Ayrıca Almanya'da Müslüman olmak isteyen tanıdıklarının olduğunu ve bu konuda Almanya'da yardımcı olabilecek ve yol gösterecek kişilerin olup olmadığını soran Edelgard’a, Müftü Yardımcısı Koçhan gerekli bilgilendirmeleri yaptı. 

ihtida-33-3

Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman olan Edelgard "Meryem" ismini aldı.

İl Müftü Yardımcısı Koçhan, Meryem’e "İhtida Belgesi" ile birlikte Kur’an-ı Kerim ve Almanca mealinin yanı sıra İslam hakkında çeşitli kitaplar hediye etti.

Editör: Ömer Ceylan