banner250

banner203

O kadar şerefli bir meslektir ki müezzinlik...

O kadar şerefli bir meslektir ki müezzinlik, bizim ecdadımız camilerde en önemli unsur olan minarelerin ezan okuma yerine şerefe ismini vermiştir.

Aksaray Müftülüğü 03.10.2018, 12:14
O kadar şerefli bir meslektir ki müezzinlik...
© Diyanet Haber

Aksaray İl Müftülüğünce 2018 yılı 1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası açılış programı düzenlendi.

“Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Gönüller” temalı konuşmasında din görevlilerinin çok ulvi bir vazifede olduğunu ifade eden İl Müftüsü Cemalettin Bal: “O kadar şerefli bir meslektir ki müezzinlik, bizim ecdadımız camilerde en önemli unsur olan minarelerin ezan okuma yerine şerefe ismini vermiştir. Neden orası şerefe olarak isimlendirilmiş? Ecdadımız hakikaten yerli yerince kullanmış, orada şerefli bir ilan var. Nedir o şerefli ilan: Tevhid ve Efendimiz (s.a.s.)'ın âlemlere rahmet olarak gönderilmesinin ilanıdır.

Bir diğer husus da burada bütün insanlığı Müslüman olsun gayrimüslim olsun huzura, felaha çağrısı vardır. O yüzden bütün müezzinlere buradan selam ediyorum, bu şerefli ve üstün vazifeyi yaptıklarından dolayı inşallah bütün müezzin meslektaşlarım Bilal-i Habeşi (r.a.) Efendimizin arkasından cennette onun sancağıyla inşallah yürüyecektir, öyle ümit ediyorum, öyle inanıyorum.

İmam hatiplerimize gelince, onlar da aslında o ezan-ı Muhammedi’nin peşinden camilerimizde tevhidi omuz omuza saf tutan cemaatin önünde Allah’ın birliğini en güzel şekilde yaşadığımız ve gördüğümüz ibadet anıdır ki imam hatibin Allahu Ekber demesiyle bütün cemaat aynı anda rükûa varıyor ve yine imam efendinin Allahu Ekber nidasıyla alnını secdeye koyuyor. Ne kadar ulvi bir an! İşte burada tevhidin en güzel numunesini görmek mümkün olduğu gibi vahdeti de burada görüyoruz. Çünkü tanısın tanımasın, bilsin bilmesin, aynı mahalleden olmuş olmamış, ama omuz omuza durup o birliği sağlayabiliyor.

Tevhidin peşinden gelen vahdet, işte yine imam hatibin Allahu Ekber nidasıyla birlikte sağlanabiliyor. İnşallah omuz omuza durduğumuz gibi bütün cemaatimizle birlikte bedenlerimiz birbirine değdiği gibi kalplerimizde birleşirse ben inanıyorum ki o cami merkezli hayattan bütün dünyaya tekrar adalet, tekrar insanlık bir defa daha bu milletin eliyle gösterilmiş olacaktır.

Diğer taraftan camilerimiz bu şekilde hizmete devam ederken Kur’an kursu hocalarımız da asıl işin temelindeki eğitimi vermekte ve ilahi vahiy olan Kur’an-ı hakimi, ilahi kelamı eşlerimize, bizlere ve çocuklarımıza öğretmek için çok büyük bir gayret ve çaba sarf etmektedir.

Elhamdülillah Aksaray’ımızda da bu manada çok güzel gelişmeler oluyor. Bütün meslektaşlarımızın ve müftülüğümüz çalışanlarının katkılarıyla hem 4-6 yaş Kur'an kurslarımız hızla arttı hem de Kur’an kursları öğrencilerimizin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Öbür taraftan yine cami merkezli hayatımıza baktığımızda vaizlerimiz çok büyük hizmetler yapıyor. Çünkü camilerimiz bizim anlayışımıza göre sadece tevhidin ve vahdetin ilan edildiği yaşandığı, tatbik edildiği, bir merkez olmaktan öte aynı zamanda ilim halkalarının ve zikir halkalarının her daim kurulması gereken bir yerdir. Bununla alakalı Peygamber Efendimiz aleyhissalatü vesselam zamanında böyle icra ediliyordu.

Bu zamanda da bizler vaizlerimiz vasıtasıyla camilerimizdeki vaazlarla halkımızın dini hayatının canlı ve diri tutulmasında veya ortaya çıkan yeni gündem konularında dini olarak nasıl bir anlayışa sahip olmamız gerektiğini o vaazlar sayesinde elhamdülillah ortaya koyabiliyoruz. Ve müftülerimiz, insanların gönlüne dini heyecanı sokmak ve darda kaldıklarında, sıkıntılı anlarında verdikleri fetvalar ile onlara yol açacak kapıları gösterebilmek itibariyle baktığımızda müftülerimizle, vaizlerimizle, imam hatiplerimizle, müezzinlerimiz ve Kur’an kursu öğreticilerimizle birlikte çok önemli ve güzide bir görevi icra ediyoruz.

Ben bu vesileyle bütün meslektaşlarımın "Camiler ve Din Görevlileri Haftası"nı tebrik ediyorum. İnşallah, bu haftalar vesilesiyle Rabbim bizlere din-i Mübin-i İslam’a hizmet etme aşkını ve muhabbetini arttırarak devam ettirmeyi nasip eylesin. Bu vesileyle Kayseri’deki bulunduğu hastanede bizzat ziyaret ettiğim Merhum İmam Hatip Muttalip İpek görevlimize Allah’tan rahmet diliyor camiamıza, yakınlarına ve sevdiklerine sabr-ı cemil diliyorum.” dedi.

Program sonunda din hizmetlerine maddî manevî katkılarda bulunan hayırseverlere teşekkür plaketlerini Vali Yardımcısı Gürkan Karaman takdim etti. Programa Vali Yardımcısı Gürkan Karaman ile birlikte kurum amirleri ve merkezde görev yapan din gönüllüleri katıldı. 
 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?