SOLOTÜRK'ün, Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı ve farklı illerden gelen halk oyunları ekiplerinin gösterilerinin yer aldığı etkinliklere vatandaşlar ilgi gösterdi.

Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Bitlis Valiliği, Ahlat Belediyesi ve Okçular Vakfı işbirliğiyle etkinliği düzenlediklerini söyledi.

Ahlat'ın, Anadolu'nun tapu senedi, medeniyetin yeniden yükseltme iradesinin adı ve dosta güven düşmana korku veren yükselişin mührü olduğunu belirten Karaömeroğlu, şöyle konuştu:

"Ahlat geçmişte birçok savaş sahnelerine şahitlik etmiş, birçok medeniyeti ağırlamış ve birçok kültürü bir arada barındırmış İslam dünyasının ortak mirasıdır. Bundan dolayı Kubettül İslam unvanına mazhar olmuştur. Yaklaşık 10 bin civarı abide eseri barındıran Ahlat'ımız tarihte olduğu gibi günümüzde de önemli bir yere sahiptir. Camileri, kümbetleri, abidevi mezar taşları, medrese, köprü ve zaviyeleriyle adeta bir açık hava müzesi görünümündedir. Ahlat jeopolitik konumuyla, tarihi ve kültürel kimliğiyle her dönem önemini muhafaza etmiştir. Her karış toprağı şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış bu kutsal beldemizi ecdadımızdan devraldığımız gibi gelecek kuşaklarımıza da aynı hassasiyetle devretmekle mükellefiz. Bundan 952 yıl önce bu toprakları bize vatan yapan Sultan Alparslan ve şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun. Allah bizi şehitlerimize karşı mahcup etmesin."

Kent sakinlerinin yanı sıra birçok ilden gelen vatandaşlar, Selçuklu motifleriyle süslenen keçeden yapılmış han otağı ile illerin yöresel ürünlerinin tanıtıldığı 50 tematik çadırı dolaştı, atlı cirit, güreş ve atlı okçuluk gösterilerini izledi.

Editör: Ömer Ceylan