Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, Yunus Emre'yi Anma Haftası dolayısıyla Yunus Emre Mezar ve Külliyesi'nin bulunduğu Mihalıççık ilçesindeki törene Eskişehir Garı'ndan hareket eden trenle geldi.

Yunus Emre İstasyonu'nda trenden inen Vali Aksoy, külliyenin olduğu alana Togg'la geçti. Vali Aksoy, tören öncesi Yunus Emre Mezar ve Külliyesi'ndeki karşılama merkezinin açılışını gerçekleştirerek yetkililerden bilgi aldı.

Yunus Emre'nin kabrini ziyaret eden ve mezarına karanfil bırakan Vali Aksoy, ardından tören alanına geçti.

- "Böylesi çalkantılar ve bunalımlar çağında insanları sevgiye, barışa çağırmıştır"

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından törende katılımcılara hitap eden Vali Aksoy, Yunus Emre'nin gönlü umman bir aşık, Türkçenin büyük şairi, tasavvufun mütevazı dervişi ve medeniyetin evrensel sesi olduğunu söyledi.

Yunus Emre'nin 13. yüzyılın en parlak, engin ve coşkulu sevgi elçisi olarak ortaya çıktığını kaydeden Aksoy, şunları dile getirdi:

"Yüzyıllar boyunca insanlık alemine ayrım gözetmeyen sevgi mesajlarını sunmuştur. Yunus'un yaşadığı çağ, çeşitli siyasi, sosyal, ekonomik çalkantıların olduğu, birliğin ve dirliğin bozulduğu dönemdir. Sayısız istilalar, savaşlar, yıkımlar, Anadolu insanının sadece günlük hayatını ve huzurunu bozmakla kalmamış, ruhları da sarsmış, ıstırapla kader yoldaşlığına sebep olmuştur. Böylesi çalkantılar ve bunalımlar çağında insanları sevgiye, barışa çağırmıştır. Sevgiden yoksun bir insanın taştan farksız olduğunu, gönlünün çoraklaşacağını, dilinden ağu salınacağını, Türkçenin en sade, en ahenkli, en ustalıklı üslubuyla söylemiştir."

Aksoy, Yunus'un Hak ve halk sevgisini öne çıkaran mesajlarının ayrılıklar ortamında yürekleri diriltici nefes olduğunu dile getirerek, "Bireysel ve toplumsal sorunların kaynağının ve çözümünün insanda, insanın zihninde ve kalbinde olduğunu söylemiştir. İnsanlığın barış içinde yaşaması için bugün de geçerli tespitlerde ve öğütlerde bulunmuştur. Bu yüzden Yunus Emre'yi, onun sevgi mesajını tüm dünyaya ulaştırmak, insanlık adına önemli bir kazançtır." dedi.

Mihalıççık Kaymakamı Ozan Bozçalı ve Mihalıççık Belediye Başkanı Haydar Çorum'un da konuşma yaptığı törende Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından dua edildi.

Antakya Medeniyetler Korosu'nun çeşitli eserler seslendirdiği törende Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğünce katılımcılara fidan dağıtıldı.

Kaynak: AA