Siirt İl Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Şubesi iş birliğiyle "2024 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım ve İstişare Toplantısı" ile "2024 Yılı Yaz Kur'an Kursu Eğitim Semineri" düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın akabinde Siirt İl Müftüsü Şakir Pinal; açış ve selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Pinal konuşmasında; din görevlilerin gayretleri ile 2024 yılında da vekaletle kurban kesim organizasyonunda kardeşlik, paylaşma ve yardımlaşma duygusu içerisinde çıtayı bir üst seviyeye çıkaracaklarını ifade etti.

Siirt Kurban Toplantısı 22

Diyanet işleri Başkanlığı Atama II. Daire Başkanı Uğur Yılmaz, Vekaletle Kurban Kesim Organizasyonun önemi ve geçmişten günümüze hem yurt içinde hem de yurt dışında yürütülen Vekaletle Kurban Organizasyonu hakkında bilgi vererek şunları kaydetti:

"Kurban, Allah'a yakın olmaya O'nun sevgisini ve rızasını kazanmaya vesile bir ibadettir. Kurban, Cenabıhak'ın rızasını her şeyden üstün görmektir. Kurban, malımızı, canımızı ve bütün varlığımızı Allah yolunda feda etmenin sembolik bir ifadesidir. Kurban, evine et girmeyen bir yoksulun sofrasında katık olabilmenin hazzını yaşamaktır. Dünyanın bir ucunda duası arşa ulaşanlara nasibi dağıtmanın adıdır kurban. Türkiye Diyanet Vakfımız tarafından 2023 yılında 745.535 hisse kurban kesildi. 34.667.378 kişiye kurban eti dağıtıldı. 2024 yılında bu sayıyı daha da artırarak devam ettirmeyi planlıyoruz."

2024 Yılı Yaz Kur'an Kursu Eğitimleri hakkında da bilgi veren Yılmaz, "Çocuklarımız bize Allah'ın bir emanetidir. Yaz döneminde cami ve Kur'an kurslarımızda bizlerle beraber olan evlatlarımızı vatana, millete İslam'a ve insanlığa faydalı olmaları yolunda eğitmek için elimizden gelen gayreti göstermemiz gerekmektedir. Yaz Kur'an Kurslarında eğitim verecek hocalarımıza şimdiden kolaylıklar ve  muvaffakiyetler diliyorum." dedi.

Programa Batman İl Müftüsü Ahmet Durmuş, Batman ve Siirt  İl Müftü yardımcıları ile din görevlileri katıldı.

Editör: Ömer Ceylan