Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Dr. Meryem Beyazal ve Uzman Diyetisyen Berrin Esra Akkuş'un konuk olduğu programda çocuk sağlığında dikkat edilmesi gereken konularda anne babalara tavsiyelerde bulunuldu.

"Çocuklarda kalp hastalıkları hangi belirtilerle ortaya çıkar?" "Çocuklarda görülen kalıtsal kalp hastalıkları nelerdir?" sorularına cevap veren Dr. Meryem Beyazal, şöyle konuştu:

"Çocuk kardiyolojisi, yetişkin kardiyolojisinden farklıdır. Çoğunlukla doğuştan gelen veya kalıtsal hastalıklar çocuklarda görülür. Çarpıntı, bizim önemli semptomlarımız arasında. Çarpıntı dediğimizde hastalar patolojik mi değil mi bilemeyebilirler. Biz onu irdeliyoruz. Kalbimizin normalde de hızlandığı dönemler vardır. Heyecanlandığımızda, korktuğumuzda, sınav dönemlerinde veya kaygı yaşadığımızda kalp hızlanır. Bu sinir sistemimizin bir cevabıdır. Özellikle hiçbir şey yokken hastalarımız ‘kalbim hiçbir şey yokken hızlıca attı.’ derse bu çarpıntıyı biz önemseriz. Bu durumların aileler tarafından önemsenmesi gereklidir."

Çocuklarda sağlıklı beslenmeye yönelik anne babalara tavsiyelerde bulunan Uzman Diyetisyen Berrin Esra Akkuş, şu ifadelere yer verdi:

"Yediklerimiz karakterimiz diyoruz. Bağırsaklardaki salgılanan hormonlar ruh halimize yansıyor.  Beslenme sağlıklı olduğu zaman da bağırsaklar sağlıklı olur. Daha olumlu bir ruh haline sahip oluruz. Yüzde doksan serotonin bağırsaklarda, diyoruz. Bir yönden de fiziksel gelişim açısından da önemli. Boy gelişiminde çocukluk çağında çok büyük önem taşıyor. Yağ hücrelerinin çoğaldığı bir dönemdeyiz. Yağ hücreleri kemiklerine baskı yaptığı zaman boyunu olumsuz yönde etkiler. Bu kapsamda fiziksel gelişim açısından da önem arz ediyor. Fazla yağlanma varsa bu dönemde önüne geçmek gerekiyor."

"Yeni Güne Merhaba" hafta içi her gün saat 10.30’da Diyanet TV’de.

Editör: Ömer Ceylan