Diyanet TV'de ekranlara gelen "Yeni Güne Merhaba" programının sezon finalinde Yaz Kur'an Kursları konuşuldu. 

Okulların yaz tatiline girmesiyle yaz Kur’an kurslarına kayıtlar da bugün başladı. Veliler ve öğrenciler Yaz Kur’an kurslarına yoğun ilgi gösterdi. Yaz Kur'an kursları bu yıl 3 Temmuz Pazartesi günü başlıyor. Çocuklar ve gençler, hem Kur'an-ı Kerim'i öğrenecek hem de sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle yaz tatilini en iyi şekilde değerlendirecekler. 

Yaz tatilinin başlamasıyla yaz Kur'an kurslarına olan talep arttı. Müslüman toplumunun önemli bir parçası olan çocuklar ve gençler için Yaz Kur’an kursları, Kur'an'ı öğrenmek, İslam'ı daha iyi anlamak ve dini değerleri kazanmak için önemli bir fırsat sunuyor.

Bu sene de 90 bini aşkın camide, çocuklara yönelik Kur’an kursları yapılacak. Kurslara katılan, çocuklar ve gençler Kur'an'ı okumayı, çevre ahlakını, toplum ahlakını ve İslam ahlakını öğrenecekler. Yaz Kur’an kursları aynı zamanda çocukların; sosyal bağlarını güçlendirerek yeni arkadaşlar edinmesini sağlıyor ve sosyal, sportif faaliyetlerle çocuklar hem eğleniyor hem de öğreniyor.

Yaz Kur’an kurslarına velilerden de yoğun talep var.  Çocuklarının dini eğitimini önemseyen ve onların İslam'ı doğru bir şekilde öğrenmelerini isteyen veliler; bu yaz da yaz Kur’an Kursu başvurularını müftülüklerden veya çevrimiçi olarak da yapılabilecek.

Yaz Kur'an kursları, çocuklara ve gençlere öğretici ve eğlenceli bir ortam sunarken, aynı zamanda İslam'ı yaşama ve değerlerine bağlı kalma konusunda da kurslarda verilen eğitimler, çocukların ve gençlerin dini kimliklerini güçlendirmelerine ve toplumda sorumluluk sahibi bireyler olarak yetişmelerine yardımcı oluyor. 

"Yeni Güne Merhaba" programında da yaz Kur'an kursları ele alındı. Diyanet İşleri Uzmanı Zuha Döndü Seven konuk olduğu programda Yaz Kur'an kurslarına ilişkin detayları aktardı.

Yaz Kur’an kurslarında motivasyonun önemine değinen Seven, anne ve babaların da çocuklarına Kur’an öğrenmelerinde destek olmaları gerektiğine dikkat çekti. "Çocuklarımız, hepimize emanet." diyen Seven, şu ifadelere yer verdi:

"Yaz Kur'an kurslarımızda hepimiz sorumluyuz. Çocuklarımız, hepimize emanet. Kur'an-ı Kerim öğrenme alanı Yaz Kur'an kurslarımızda iki seviyede gerçekleşiyor. ElifBa seviyemiz var. Bir de yüzünden okuma seviyemiz var. ElifBa seviyesindeki çocuklarımıza Kur'an'ın şekil ve harflerini Kur'an'ı oluşturan harfleri öğretirken. Aynı zamanda Sure de öğretiyoruz. Temel düzeyde ibadetlerini yerine getirmeyi sağlayacak kadar öğretiyoruz. Hem de surelerin anlamlarını öğretiyoruz. Beraberce üzerinde konuşuyoruz. Kısa süreler kategorisindeki süreler elbette çocukları da çok yormayacak şekilde bu planlama yapılıyor. Onların anlamları üzerinde konuşuluyor. Orada; siyer, ibadet ve güzel ahlak anlatılıyor."

Editör: Ömer Ceylan