Çat Kaymakamlığınca Yavi Şehitliği'nde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Kur'an-ı Kerim'in de okunduğu anma programında saygı atışı yapıldı.

Vali Mustafa Çiftçi, programdaki konuşmasında, 30 yıl önce vatandaşların PKK'lı teröristler tarafından uzun namlulu silahlarla katledildiğini hatırlattı.

yavi-şehitleri-anıldı-66

Şehit olan vatandaşlara Allah'tan rahmet, yakınlarına da sabır dileklerinde bulunan Çiftçi, şunları kaydetti:

"Allah bir daha ilimize, ilçemize, ülkemize, devletimize ve milletimize bu tür acılar göstermesin. Şu anda yurt içinde, yurt dışında operasyon icra eden güvenlik güçlerimiz, askerimiz, polisimiz var. Onlara da Cenabıhak güç kuvvet versin. Daima yurt içerisinde ve yurt dışında askerimizi, polisimizi muzaffer eylesin. Yavi katliamı bize şunu gösteriyor ki bu topraklarda yaşamak her daim güçlü olmayı gerektiriyor. Zayıf toplumların, güçsüz devletlerin bu topraklarda yaşama şansı yok. Tarihe bir göz atalım. Tarih bize gösteriyor ki bu topraklarda nice devletler kuruldu, nice medeniyetler tarihe karıştı gitti. Onun için bu topraklarda bir olmak, beraber olmak ve her daim güçlü olmak zorundayız."

yavi-şehitleri-anıldı-11

İl Müftüsü Dr. Rüstem Can'ın dua etmesinin ardından mezarlara karanfil bırakıldı.

yavi-şehitleri-anıldı-44

İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Metin Düz, mezar başında ağlayan 74 yaşındaki şehit yakını Zeki Gürcüoğlu'na sarılıp teselli etti.

yavi-şehitleri-anıldı-22

Anma programına, Çat Kaymakamı Muhammet Serdar Erdoğan, kurum amirleri, siyasiler, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Editör: Ömer Ceylan