Kitapçıklarda yer alan cevaplar, şahıslara göre değişiklik arz etmeyen, pratik istifadeye yönelik, fetvada birliği temin etmeyi amaçlar niteliktedir. Allah Resulü, inanıp karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan’ı değerlendirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağını söylemiştir. Orucun hikmetleri ile hükümlerini anlamak arasında sıkı bir bağ vardır. Oruç ibadetinin yerine getirilmesi ile ilgili kuralların bilinmesi, orucumuzu Allah Resulü’nün bize hikmet olarak bıraktığı sünnetine uygun oruçlar tutmamıza imkân tanıyacaktır.

İÇİNDEKİLER:

ORUÇ İBADETİNİN HİKMET VE FAYDALARI

ORUÇ HAKKINDA BAZI GENEL BİLGİLER

Oruç tutmakla yükümlü olmanın şartları nedir? Oruç tutmamayı mübah kılan mazeretler nelerdir? Oruç fidyesi ne demektir? Oruca ne zaman ve nasıl niyet edilir? İmsak nedir? Ne zaman başlar? Sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam edilebilir mi? Bayram günlerinde oruç tutulur mu? Cuma günleri oruç tutmanın hükmü nedir? Üç ayların dindeki yeri ve bu aylarda oruç tutmanın hükmü nedir? Kazaya kalan Ramazan oruçlarının belli bir sürede tutulma zorunluluğu var mıdır? Bozulan vacip ve nafile oruçların kazası gerekir mi? Şevval orucunun hükmü nedir? Ramazan’da tutulamayan oruçlar Şevval orucu niyetiyle tutulabilir mi? Aşure günü oruç tutmanın hükmü nedir? Ramazan’ı karşılamak için oruç tutulur mu? Mesleği gereği sürekli olarak yolculuk yapan kişi oruç ibadetini nasıl yerine getirebilir? Oruçlu kimse abdest alırken hata ile boğazına su kaçırırsa orucu bozulur mu? Yıkanmak ve denize girmek orucu bozar mı? Cünüp iken tutulan oruç geçerli midir?

ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER

Orucu bozan şeyler nelerdir? Orucu bozup sadece kazayı gerektiren durumlar nelerdir? Orucu kasten bozmanın hükmü nedir? Unutarak yemek içmek orucu bozar mı? Diş fırçalamak orucu bozar mı? 32:42 Kusmak orucu bozar mı?

SAĞLIK PROBLEMLERİ VE ORUÇ

Astım hastalarının kullandığı sprey ve astım ilacı orucu bozar mı? Göz damlası orucu bozar mı? Burun damlası orucu bozar mı? Kulak damlası orucu bozar mı? Kulağın yıkattırılması orucu bozar mı? Kalp hastalarının kullandıkları dilaltı hapı orucu bozar mı? Her gün hap kullanmak zorunda olan hastaların oruç tutmaları gerekir mi? Endoskopi, kolonoskopi yaptırmak, makat veya ferçten ultrason çektirmek orucu bozar mı? Biyopsi yaptırmak orucu bozar mı? İdrar kanalının görüntülenmesi, kanala ilaç akıtılması orucu bozar mı? Anestezi orucu bozar mı? Fitil kullanmak, lavman yaptırmak orucu bozar mı? Aşı olmak veya iğne yaptırmak orucu bozar mı? Şeker hastalarının uyguladıkları insülin iğnesi orucu bozar mı? Oruçlu iken kan vermek ve vücuda kan almak orucu bozar mı? Diyaliz uygulamalarında oruç bozulur mu? Anjiyo yaptırmak orucu bozar mı? Akupunktur tedavisi orucu bozar mı? Merhem ve ilaçlı bant kullanmak orucu bozar mı? Diş tedavisi yaptırmak orucu bozar mı? Susuz olarak hap yutmak orucu bozar mı? Ramazan ayını ve bayramı başka ülkelerde geçirenler, o ülkelerin hesaplarının/takvimlerinin Türkiye’den farklı olması hâlinde bayramlarını Türkiye’ye göre mi, bulundukları ülkeye göre mi yapmalıdırlar?

ÖZEL HÂLLERİNDE KADINLAR VE ORUÇ

Kadınlar özel günlerinde oruç tutabilirler mi? Oruca niyetlenen bir kadın gün içinde âdet görmeye başlarsa ne yapmalıdır? Kadınların Ramazan’da âdet geciktirici ilaç kullanmaları caiz midir? Kadınlar gebelik dönemlerinde oruç tutabilirler mi?

Kitabın PDF ve ePUB formatlarına erişmek için:

https://yayin.diyanet.gov.tr/Product/Detail?productId=395