Kitabın yazılış amacını yazar Lean şu cümlelerle ifade ediyor: “Bu, benim başkalarının acılarından menfaat temin eden küçük bir madrabazlar çetesine dikkatleri çekerek İslam’ın ve Müslümanların adaletsiz ve dengesiz bir şekilde temsil edilmesini düzeltmek için bir girişimdir.” Ön Söz, aynı zamanda kitabın editörlüğünü yapan İslam Teolojisi profesörü, John Esposito tarafından kaleme alınıyor. İslamofobi’nin kimler tarafından üretildiğini, bu hareketin neyi hedeflediğini ve başta Amerika olmak üzere tüm dünyada tırmandırılan İslam korkusunun kimlere hizmet ettiğini açıkça ifade eden Esposito, böyle bir kitaba neden ihtiyaç duyulduğu sorularının da cevabını veriyor.

2010 yılının ramazan ayında dünyanın belki de en bilindik mekânlarından biri olan Manhattan’da bir taksi şoförünün sırf Müslüman olduğu için müşterisi tarafından hunharca bıçaklanmasının anlatımıyla başlayan kitap 11 Eylül saldırısı sonrasında Müslümanlara duyulan/duydurulan nefretin nelere yol açtığını konu ediniyor. “Suçlu olduğu ispat edilene kadar her insan suçsuzdur!” şeklinde klasikleşen masumiyet karinesinin İslamofobi ile kökten değişikliğe uğradığının ve Müslümanların hedef tahtası hâline getirildiğine dikkat çeken pek çok istatistiğe de yer veriliyor. Buna göre 11 Eylülden sonra kitabın yazıldığı yıla kadar Amerika’da Müslümanlara karşı işlenen suçlar, 11 Eylül öncesine oranla yüzde 1600 artış göstermiştir. Propaganda araçları, bu araçların hangi eller tarafından hangi amaçlara hizmet ettiği çeşitli örneklerle dile getiriliyor. İslamofobi endüstrisi korkunun toplum üzerindeki yıkıcı etkilerini bilen ve bu korkuyu hem üretmek hem de kötüye kullanmak isteyen ve aynı zamanda büyümekte olan bir girişimdir.

İşlediği konular bakımından sadece ülkemizi değil özelde tüm İslâm âlemini genelde ise küresel çapta dünyanın tüm topluluklarını ilgilendiren ‘İslamofobi Endüstrisi’, dünyaya huzuru ve adaleti tesis etmek için gönderilen barış dini İslam’ın son zamanlarda maruz kaldığı sistemli saldırıları ve ötekileştirme çabalarını ispatlarıyla ortaya koyan ve bu menfi kampanyalara karşı nasıl bir tutum sergilenmesi gerektiği mesajını içeren bir kitap olarak karşımıza çıkıyor.  

Kitabın PDF ve ePUB formatlarına erişmek için:

https://yayin.diyanet.gov.tr/Product/Detail?productId=336