Diyanet İşleri Başkanlığınca "2022 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası" etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Ezanı Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finali" Giresun'da yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından "2022 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası" etkinlikleri kapsamında, personelin yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik ülke genelinde düzenlenen Ezanı Güzel Okuma Yarışması'nın Türkiye Finali Giresun'da gerçekleştirildi.

Belirli bir takvim çerçevesinde ilçe, il ve bölgelerde yapılan elemelerde birinci olan din görevlileri, Giresun Seyyid Mehmet Paşa Camii’nde düzenlenen "18. Ezanı Güzel Okuma Yarışması Türkiye Finali" için yarıştı.

Yarışmanın sonunda Bursa'dan Orhaneli Çınarcık Mahallesi Camii İmam Hatibi Ramazan Aydemir birinci, İstanbul'dan Üsküdar Büyük Çamlıca Camii Müezzin Kayyımı Enes Özsoy ikinci, Elazığ'dan Merkez İzzetpaşa Camii Müezzin Kayyımı Yusuf Türk ise üçüncü oldu.

Yarışmalarda dereceye giren görevlilere ödülleri, 2022 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası Açılış Programı'nda verilecek.

Programda katılımcılara hitap eden Vali Enver Ünlü, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un "Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, Ebedi, yurdumun üstünde benim inlemeli." dizelerini okudu.    

Yarışmanın birlik ve dirliğe vesile olmasını temenni eden Vali Ünlü, "Sevgili Peygamberimizin talimatlarıyla ilk ezanı şerifi okuyarak İslam alemine hediye eden Bilal-i Habeşi’nin değerli meslektaşları, bizleri günde 5 defa salaha ve felaha çağıran ve camilerimize davet eden değerli din gönüllülerini sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Değerli jüri üyelerini, değerli başkanlarımı ve siz aziz cemaati saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Allah’ın selamı üzerinize olsun. Ezanı güzel okuma yarışmasının 18’incisinin finalinin şehrimizde düzenlenmesi talimatını veren Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş’a şükranlarımı arz ediyorum. Biraz önce zat-ı alilerini arayarak ilimiz adına teşekkürlerimizi ilettik. Sizlere de en kalbi selamlarını gönderdiler. Bu yarışmanın ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bu gibi yarışmaların gençlerimiz ve cami cemaati tarafından takip edilmesi bir farkındalık oluşturması anlamında çok önemli etkinlikler. Ben çok önemsiyorum." dedi.

Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ise yarışmanın Giresun’da yapılmasının gururunu yaşadıklarını belirterek, "Günde 5 kez minarelerden dinlediğimiz ezanı farklı makamlarda dinleyeceğiz. Şehrimizin semalarında da Ezan-ı Muhammedi’nin en güzel şekilde yankılanmasından dolayı mutluyuz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Cami Hizmetleri Daire Başkanı Cemalettin Gezgiç de "Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla din görevlilerinin mesleki yeterliliklerini artırmak maksadıyla 18 yıldır yarışmalar gerçekleştiriliyor. Böyle güzel bir yarışmada yarışmacı olmak Giresun’un güzel insanlarının karşısında yarışmak bahtiyarlık olarak hocalarımıza ve bizlere yeter. Rabbim bu en güzel yarışmayı hayırlara vesile kılsın." şeklinde konuştu.

İl Müftüsü Ramazan Topcan, "Muhterem Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş’ın riyasetinde aziz milletimizin hizmetinde olan din görevlilerimizin daha iyi bir noktaya gelmesi için gerçekleştirilen organizasyonda bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bu güzel çalışmanın hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyorum." dedi.  

Konuşmaların ardından düzenlenen yarışmaya 10 din görevlisi katıldı. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan yarışmada, bölge yarışmalarında birinci olan finalistler, saba, rast, hicaz, segah ve uşşak makamlarından seçtikleri makama göre ezan okudu.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi başkanlığında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Koca, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Tıraşçı, Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Dr. Ali Osman Alaca ve Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Müezzin Kayyımı Mehmet Hadi Duran’ın jüri olarak görev yaptığı yarışmada, katılımcılar temsil, fonetik, güzel ses ve makam uygulama kriterlerine göre değerlendirildi.  

Kur’an-ı Kerim’i ve ezanı güzel okumanın Hz. Peygamber’in (s.a.s.) emri olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi yarışmanın hayırlara vesile olmasını temenni etti.    

Yarışmada birinci olan Ramazan Aydemir yaşadığı sevinci dile getirerek, "İslam’ın çağrısının daha güzel okunması için gerçekleştirilen bir yarışmaya katıldık. Bundan dolayı çok mutluyum. İnşallah bu çağrıyı son nefesimize kadar en güzel bir biçimde yaparız." dedi.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği yarışma yaklaşık 3 saat sürdü. Doç. Dr. Fatih Koca seslendirdiği ilahiyle büyük beğeni kazandı. Daha sonra yarışmada dereceye girenlere İl Müftülüğünce hediye takdim edildi.