TDV'den yapılan açıklamaya göre, ünlülerin iyilik hikayelerini anlattığı videolar, vakfın sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

Oyuncu Ali Buhara Mete videoda, TDV gönüllüsü olarak Tanzanya'ya gitmenin kendisine keyif verdiğini belirtti.

Tumbatu Adası'nda gördüğü manzaranın hayret verici olduğunu kaydeden Mete, "İnanılmaz bir yokluk ve imkansızlıklar var. Evlerde suyun, tuvaletin olmaması beni çok şaşırtmıştı. Ama gözüme çarpan şey, bütün bu yokluklara rağmen insanların gözlerindeki mutluluğu görmek. Bizi gördüklerinde yüzlerinde tebessüm oluşması beni çok duygulandırdı. Onlara bir şeyler dağıttığımızda tok gönüllü olmaları çok hoşuma gitmişti. Küçük kızlara lokum verdiğimde yememeleri dikkatimi çekti. Neden yemediler diye sordum. Onu aileleriyle paylaşacaklarını öğrendiğimde açıkçası bana çok dokunmuştu." ifadelerini kullandı.

tdv-ünlüler-hikayelerini-anlattı-33

Oyuncu Bahadır Yenişehirlioğlu, sosyal sorumluluk çerçevesinde vakfın pek çok programına katıldığını belirterek, "Afrika'da, Orta Asya'da pek çok faaliyet gerçekleştirdik, birçok insanın gönlüne dokunduk. Onların yaralarını sardık. Türkiye'den onlara sizin muhabbetinizi ulaştırdık, aslında bir köprü olduk. Mesele sadece Kur'an-ı Kerim dağıtmak, Kurban'da et dağıtmak değil. Bütün mesele kardeşliğimizi ortaya koymaktı. Çünkü biz büyük bir milletiz." diye konuştu.

tdv-ünlüler-hikayelerini-anlattı-555

Oyuncu Celal Al, Suriye'nin İdlib ilinde, yetim çocuklarla yaşadığı dakikaların çok zor geçtiğini söyledi. TDV ile 5-6 yıldır dünyanın birçok coğrafyasında gönüllü olarak çalıştığını dile getiren Al, "İdlib'de yaşadığım bir anıyı anlatmak istiyorum. Yetimhaneye gittik arkadaşlarımızla beraber. Bu kardeşlerimizle kucaklaşıyorsunuz, onlara emanetlerini veriyorsunuz. Size şunu soruyorlar, 'Size baba diyebilir miyim?', 'Benim babam olur musun?', 'Babam yok'. Bir baba olarak yutkunduğum ve kelimelerin tarifsiz kaldığı anlardan bir tanesiydi. Dönmeye çalıştığımız zaman arabaların kapılarını kapatıp 'gitme' diyorlar." açıklamasını yaptı.

tdv-ünlüler-hikayelerini-anlattı-44

Milli basketbolcu Furkan Aldemir, "Boyumun uzun olması sebebiyle çocukları havaya atıp tutmayı çok seviyorum. İlk başta korkan çocukların havada attığı bakışları, güler yüzleri kalbime işliyor. O açıdan kardeşlerimizle beraber oyun oynamak, Afrika'ya gittiğimizde, susuzluğun içerisinde su kuyusu önünde su savaşı yapmak bizim için çok değerli. O açıdan gönüllülük organizasyonunda benim için önemli olan şey kardeşlerimizin yüzündeki gülücüğü görebilmek." değerlendirmesinde bulundu.

- "Çocukların paraları geri vermeleri benim için büyük bir ders oldu"

Rap sanatçısı Resul Aydemir de hafızlık eğitimi alan çocukların ahlaklı davranışlarının kendisini çok etkilediğini belirterek, şunları kaydetti:

"TDV ile Tanzanya'nın Zanzibar Adası'na gitmiştik. Burada bir medresede çocuklara bayram harçlığı dağıtmak istedik. Çocuklara çok oldukları ve tam sıraya girmedikleri için harçlık dağıtırken karışıklık oldu. Defalarca verdiğim sırayı karıştırıp aynı çocuklara harçlık verdim. 3-4 çocuk daha sonra paraları geri getirip 'Bizim harçlığımız var. Sizin bize bunu tekrar vermenize gerek yok, diğer arkadaşlarımıza verin' dediler. Bu ada elektrik ve su bağlantısı, kanalizasyon sistemi olmayan, hala takas usulüyle ticarettin yapıldığı bir ada. Paranın çok değerli olduğu bir coğrafya. Öyle bir coğrafyada çocukların paraları geri vermeleri benim için büyük bir ders oldu."

tdv-ünlüler-hikayelerini-anlattı-22

Milli güreşçi Rıza Kayaalp ise 2016 yılından beri TDV'nin gönüllüsü olarak birçok yardım faaliyetine katıldığını anlattı.

Hayırseverlerin yardımlarını Afrika, Asya ve Balkanlar'da bulunan sahiplerine ulaştırdıklarını ifade eden Kayaalp, "Bu yardımları yaparken beni en çok etkileyen olaylardan bir tanesi bir Kurban Bayramı'nda Kırgızistan'da Ahıska Türkü bir annemizin kapısını çaldığımızda bizim göğsümüzdeki bayrağı görünce inanılmaz derecede duygulanması ve koşarak bana sarılması olmuştu. O olayı hiç unutamıyorum. Onun o sevinci beni oldukça duygulandırdı." anısını paylaştı.