Denizli İl Müftülüğü tarafından, "Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası" münasebetiyle "Peygamberimiz, İman ve İstikamet" konulu konferans düzenlendi.

Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki programa Tarihçi Yazar Mustafa Turan'ın konuşmacı olarak katıldı.

Konferansın açılışını gerçekleştiren İl Müftüsü Abdullah Pamuklu, "Başkanlığımız, toplumsal duyarlılık ve farkındalığa vesile olması adına önemli haftalarımızı bir tema ile kutluyor. Bu itibarla; Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri Haftamızın teması 'Peygamberimiz, İman ve İstikamet' olarak belirlenmiştir. Bugün burada bizlere 'Din Görevlisinin Vizyonu, Misyonu ve Motivasyonu' konusunda hitap edecek olan Tarihçi Yazar Hafız Mustafa Turan hocamızdır. Başta konferansını vermek için teşrif eden hocamıza ve siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum." dedi.

denizli-konferans-22

Din görevlilerinin haftasını tebrik eden Müftü Pamuklu, "Din-i Mübin-i İslam'a hizmet etmiş hocalarımızın hayatta olanlara sağlık ve afiyet, vefat eden meslektaşlarımıza Cenab-ı Allah'tan rahmet ve mağfiret diliyorum. Görevlilerimizin motivasyonlarını, aşk ve heyecanlarını korumak, bilinçlerini şuurlu tutmak, yürütülen din hizmetlerinde etkinliği ve verimliliği artırmak amacıyla bu konferansımızı düzenledik. Görevlilerimizin mesleki ve kişisel yönden kendilerini en iyi şekilde geliştirmeleri için görevlilerimize yardımcı olacağız ve bu sayede görevlilerimizin toplumumuza en güzel şekilde rehberlik edeceğine inanıyorum." diye konuştu.

denizli-konferans-11

Sonrasında "Din Görevlisinin Vizyonu, Misyonu ve Motivasyonu" adlı konferans veren Tarihçi Yazar Mustafa Turan, "Devletimizin kurumları arasında ve toplumumuzun çeşitli kuruluşlarından gelen davetlere icabet etmeye çalışıyorum. Eğer bu davet din görevlilerimizle ile beraber olacaksa bende müthiş bir bahtiyarlık ve sevinç oluşuyor. Üzülerek söylemek gerekirse yıllarca din görevlilerimiz tiyatrolarda ve sinemalarda itici ve sevimsiz gösterilmeye çalışılmıştır. Fakat İslam’ın bayraktarlığını ve Kur'an'ın Hizmetkarlığını yapan bu necip ve aziz milletimiz din görevlilerine karşı tiyatro ve sinemalarda gösterilmeye çalışılan bu mesajı asla kabul etmeyerek elinin tersi ile itmiştir. Ben onların tercümanı olarak söylüyorum ki toplumumuzun gönlünde taht kurmuş olan zümrelerin başında din görevlileri gelmektedir. 'Din-i Mübin-i İslam'ın güzelliklerini anlatan bu güzel insanlar, bu necip millete hizmet ettiğinden dolayı toplumun gönlünde ayrı bir yere sahiptir." ifadelerini kullandı.

Ölçekleri yanlış olanların bütün ölçümlerinin de yanlış olacağını söyleyen Turan, Müslümanların iki ölçeğinin var olduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Birincisi vahiy, ikincisi sünnettir. Vahiy asıldır, sünnet usuldür. Asıl olan hakikate vusuldür. Usul olmadan vusul olmaz. Usul olmazsa fusul olur, fusul ise bozgunculuk demektir. Sünnet olmadan, ümmet olmaz. O halde o sünneti bizlere tanıtan sizlersiniz. Çünkü sizler Peygamber Efendimiz (sav)'in varislerisiniz."