Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), "İlk Kurbanım İlk İyiliğim" kampanyası kapsamında gençlerin emanet edeceği kurbanların depremzedelerin yaralarını saracağını bildirdi.

TDV'den yapılan açıklamaya göre, yardımlaşma ve dayanışma bilincinin gelişmesine katkı sağlayan kurban ibadetini gençlere aşılamak amacıyla “İlk Kurbanım İlk İyiliğim” sloganıyla yürütülen kampanya bu yıl da sürdürülüyor.

2023.06.10 TDVden Gençlere Yönelik İlk Kurbanım İlk İyiliğim Kampanyası (1)

Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği içinde "Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş" temasıyla gerçekleştirilen vekaletle kurban kesim programı kapsamında gençlerin ilk kurban vekaletlerini almaya başlayan TDV, Kurban Bayramı’nda ihtiyaç sahiplerine görevli ve gönüllüler nezaretinde emanetleri ulaştıracak.

TDV Genel Müdürü İzani Turan, kurban ibadetinin, kardeşlik şuurunun pekişmesini, insanlar arasında paylaşma, yardımlaşma ve dayanışma bilincinin gelişmesini sağlayan önemli bir yönü olduğunu belirtti.

Gençlere kurban bilincini aşılamak için "İlk Kurbanım İlk İyiliğim" sloganıyla yürütülen kampanyaya ilişkin bilgi veren Turan, "Kurban, paylaşarak birbirimize yakınlaşmayı sağlayan bir ibadettir. Genç kardeşlerimizi kurban ibadetine teşvik etmek için yürüttüğümüz kampanyamızı bu yıl da sürdürüyoruz. Gençlerimiz geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da kampanyamıza destek vererek toplumun farklı kesimleri arasında sevgi ve saygı duygularının güçlendirilmesine, iyiliğin yayılmasına vesile oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

2023.06.10 TDVden Gençlere Yönelik İlk Kurbanım İlk İyiliğim Kampanyası (4)

"Genç görevli ve gönüllülerimiz ile bağışçılarımız en büyük destekçimiz"

Gençlerin, milli ve manevi değerlerine sahip çıkmasından memnun olduklarını belirten Turan, "Vakfımızın tüm organizasyonlarında en ön safta geleceğimizin teminatı gençlerimiz yer alıyor. Deprem bölgesinde yaraların sarılması konusunda da genç görevli ve gönüllümüz ile bağışçılarımız bizim en büyük destekçimiz oldu. Vekaletle kurban kesim organizasyonumuzda da gençlerimiz bizim en büyük destekçimiz oluyor. Gençlerimizle gurur duyuyoruz. Bu vesileyle ilk kurbanını kesmeye hazırlanan her gencimizi ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin bayram sevincine ortak olmaya davet ediyoruz. Gençlerimizin emanet edeceği ilk kurbanlar deprem bölgesindeki kardeşlerimizin yaralarını saracak." ifadelerini kullandı.

2023.06.10 TDVden Gençlere Yönelik İlk Kurbanım İlk İyiliğim Kampanyası (2)

Turan, kurban kesebilir durumda olan tüm vatandaşların kurban ibadetini en doğru usulle ve en güvenli şekilde yerine getirebilmeleri için tüm imkanlarıyla çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Bağışların teslim alınmasından kurbanların kesimine ve dağıtımına kadar organizasyonun her aşaması titizlikle takip edilmektedir. Kurban kesimleri, vekalet sahiplerinin isimleri tek tek okunarak bizzat Diyanet İşleri Başkanlığımızda görev yapan hocalarımız ve vakfımızın gönüllüleri nezaretinde yapılmaktadır.”

Bu yıl vekaletle kurban kesim hisse bedelinin yurt içinde 5 bin 950 lira, yurt dışında 2 bin 750 lira olarak belirlendiğini hatırlatan Turan, bağış kanallarına ilişkin şu bilgileri verdi:

2023.06.10 TDVden Gençlere Yönelik İlk Kurbanım İlk İyiliğim Kampanyası (3)

“Hayırseverlerimiz, ‘tdv.org’ ve ‘bagis.tdv.org’ adreslerinden online bağış ve TDV mobil bağış uygulamamızdan kurban bağışında bulunabilecekleri gibi il ve ilçe müftülükleri, TDV şubeleri, din görevlileri, tüm PTT şubeleri ve bankalar aracılığıyla da bağışta bulunabilirler. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da Din Hizmetleri Müşavirlikleri, ataşelikleri, koordinatörlükler ve bu ülkelerdeki cami dernekleri ile din görevlileri vasıtasıyla kurban vekaletlerini güvenle emanet edebilirler."

Kaynak: AA